Goncalo Ramos je bil prvič v začetni enajsterici Portugalske in zaupanje je še kako upravičil – dosegel je tri gole, vpisal je tudi podajo. Foto: Reuters

Maroko je v prvi današnji tekmi po enajstmetrovkah premagal Španijo.

Sorodna novica Zgodovinski uspeh Maroka, Španija tretje zaporedno veliko tekmovanje zapušča po 11-m

Preostali trije četrtfinalni obračuni so Hrvaška – Brazilija, Nizozemska – Argentina in Anglija – Francija. Prvi tekmi bosta v petek, 9. decembra, drugi pa dan pozneje, ko bodo igrali tudi Portugalci in Maročani.

Ramos namesto Ronalda
Glavna tema pogovorov pred tekmo Portugalska – Švica je bila, ali bo Cristiano Ronaldo zaigral v začetni postavi ali ne. In selektor Portugalske Fernando Santos se je odločil, da prvega zvezdnika reprezentance pusti na klopi, tekmo je namesto njega začel Goncalo Ramos. In ta je zaupanje selektorja hitro upravičil.

Ramos odprl festival golov
V 17. minuti so Portugalci namreč povedli v prvi pravi priložnosti na tekmi. Joao Felix je podal Goncalu Ramosu v kazenskem prostoru, 21-letni napadalec Benfice pa je z močnim in natančnim strelom iz težkega položaja matiral vratarja Švice Yanna Sommerja.

Ramos povedel Portugalsko v vodstvo v 17. minuti
Slavje Goncala Ramosa. Pri 21 letih in 169 dneh je obenem postal najmlajši Portugalec z zadetkom na izločilnih tekmah SP-ja. Foto: Reuters

V 21. minuti je Otavio streljal z vrha kazenskega prostora naravnost v naročje Sommerja. V še eni podobni akciji, ki je sledila, je Ramos streljal z roba kazenskega prostora, a tokrat strel ni bil močan, tako da je Sommer branil brez težav.

V 32. minuti je bila Portugalska blizu novemu golu, po predložku Joaa Felixa je tvegano posredoval Fabian Schär, ki bi skoraj zabil avtogol, žoga je končala malo mimo vrat. Sledil je udarec iz kota, ki je Portugalcem prinesel povišanje vodstva. Bruno Fernandes je izvedel kot, pred vrati Švice pa je najvišje skočil 39-letni Pepe, ki je tokrat kapetanski trak prevzel od Ronalda –, z glavo je meril v spodnji levi kot (2:0).

Pepe v 33. minuti povišal vodstvo Portugalske
Pepe (39 let in 283 dni) je najstarejši igralec, ki je dosegel gol v izločilnih bojih v zgodovini SP-jev. Porušil je rekord Kamerunca Rogerja Mille, ki je leta 1990 zadel pri 38 letih in 34 dneh. Foto: Reuters

V eni izmed redkih priložnosti Švice v prvem polčasu je Xherdan Shaqiri v 30. minuti izvedel prosti strel z razdalje, Diogo Costa pa je dobro spremljal žogo, preprečil je gol. V 38. minuti je v novi švicarski priložnosti Edimilson Fernandes poslal predložek v kazenski prostor, Remo Freuler je prišel do odbitka, streljal je od blizu, z obrambo se je znova izkazal Costa.

Ramos je v 43. minuti stekel v protinapad, z levico je meril v spodnji desni kot, toda Sommer je tokrat prebral njegovo namero, odlično je branil.

Gol za golom v drugem polčasu
Portugalci so zadali nov udarec Švicarjem v 51. minuti. Diogo Dalot je poslal predložek pred vrata, kjer je bil Goncalo Ramos, kljub obrambnemu igralcu je streljal, žogo je poslal med nogama Sommerja v mrežo (3:0).

Ramos znova v polno za portugalskih 3:0

V 55. minuti je Raphael Guerreiro v hitrem protinapadu Portugalske z diagonalnim strelom premagal Sommerja (3:0).

Guerreiro zadel za 4:0 Portugalske

V 58. minuti pa so prvi gol dosegli Švicarji. Manuel Akanji je po izvedenem kotu prišel do žoge na drugi strani vrat, kjer je bil sam, žogo je zlahka poslal v portugalsko mrežo (4:1).

Akanji v 58. minuti zadel za Švico

Pri tem se šov Portugalcev ni končal. V 67. minuti je Ramos po podaji Joaa Felixa dosegel svoj tretji gol. V 70. minuti je junak Portugalcev zapustil zelenico, namesto njega je vstopil Ronaldo, ki mu je Pepe takoj predal kapetanski trak. Ronaldo je tudi zatresel švicarsko mrežo, toda gola niso priznali zaradi prepovedanega položaja.

Tretji gol Ramosa v 67. minuti

V 92. minuti je portugalski protinapad z golom zaključil Rafael Leao – Sommer je strel, ki ga je nogometaš Milana sprožil znotraj kazenskega prostora, le nemočno spremljal.

Rafael Leao postavil končni rezultat 6:1
Ronaldo je tekmo portugalske reprezentance prvič po letu 2008 začel na klopi. Njegov status je že nekaj dni tema pogovorov med ljubitelji nogometa. Na zadnji tekmi skupinskega dela proti Južni Koreji ga je selektor zamenjal, užaljen oziroma jezen odziv Ronalda pa naj bi nato sprožil ugibanja, da so se odnosi med njima poslabšali. Foto: Reuters
12-06 (1/8) 1H-2G( id: 3370557), Tekma v živo, Vse (goli, menjave, kartoni)
12-06 (1/8) 1H-2G( id: 3370557), Postave
12-06 (1/8) 1H-2G( id: 3370557), Statistika tekme