Luka Dončić, kapetan reprezentance, je bil z 21 točkami najboljši strelec, dosegel je trojni dvojček (še 14 podaj in 10 skokov), za igralca tekme pa je bil izbran Kostas Papanikolau. V petek se bosta ekipi znova pomerili, tekma pa bo v Oaki. Foto: www.alesfevzer.com

Slovenski selektor Aleksander Sekulić je v začetno peterko uvrstil Jako Blažiča, Jordana Morgana, Zorana Dragića, Vlatka Čančarja in kapetana Luko Dončića. Grki so začeli s postavo Thomas Walkup, Gianulis Larentzakis, Georgios Papagiannis, Kostas Papanikolau in Konstantinos Mitoglu.

Slovenci so v prvem polčasu igrali dobro, učinkovito in predvsem dobro v obrambi. V nadaljevanju je njihova igra postala nekoliko preveč statična, kar so Grki začeli izkoriščati. Odprl se jim je met za tri, z razdalje je slovensko mrežico rešetal Papanikolau, v končnici pa je svojo reprezentanco čez ciljno črto povlekel Walkup za 11. zmago Grčije nad Slovenijo v zgodovini.

Prva četrtina: Najvišja prednost +11
Slovenci so srečanje v polnih Stožicah začeli učinkovito. Izid je bil v prvi četrtini nazadnje izenačen pri 4:4, potem pa so gostitelji stopili na plin. Dončić je bil razigran, zadel je oba prosta meta, nato pa z natančno podajo lepo našel še prostega Blažiča, ki je zadel za 9:4. Grška obramba pravega recepta za prvega zvezdnika Dallasa ni imela, lepo je razigraval svoje soigralce in tudi sam prispeval k višanju prednosti. Ta je po njegovem polaganju in prostem metu po osebni napaki Georgiosa Papagiannisa znašala že +11 (21:10). Grkom je uspelo ob koncu polčasa v slovensko prednost malce zarezati, Michalis Lountzis in Lefteris Bochoridis sta zadela trojki, Tanasis Andetokumbo oba prosta meta, po prvi četrtini je bil izid 29:22.

Dončić je v prvi četrtini lepo razigraval svoje soigralce in tudi sam prispeval nekaj točk, grška obramba ni imela pravega odgovora zanj, slabe štiri minute pred koncem prve četrtine ga je na parketu zamenjal Klemen Prepelič. V prvem polčasu je dosegel 9 točk, v nadaljevanju jih je dodal še 12, podelil 14 podaj in v statistiko vpisal še 10 skokov. A vse to je bilo premalo za zmago v Stožicah, kjer so navijači pripravili imenitno vzdušje. Foto: www.alesfevzer.com

Druga četrtina: Grki so se približali
V drugi četrtini so se Grki Slovencem približali na tri točke zaostanka (31:28), nato pa je kmalu dvorano na noge z zabijanjem dvignil prvak Lige NBA Čančar. Pod obročem je gostujočo obrambo izigraval Morgan in prednost je hitro spet narasla na +10 (41:31). Grki vseeno niso kar tako položili orožja, v slovenski obrambi je zaškripalo, kar so Walkup, Andetokumbo in Papanikolau, ki je zadel trojko, hitro izkoristili in se znova približali na tri točke. Sekuliću ni preostalo drugega kot minuta odmora. Papagiannis je Grčijo z zabijanjem približal na le točko, in ko je že kazalo, da utegnejo gostje sploh prvič na tekmi povesti, je na drugi strani s trojko ekspresno udaril Čančar (44:40). Dobro minuto pozneje mu je uspel še en met za tri, tako kot na drugi strani Larentzakisu. V napeti končnici prvega polčasa je Sekulićeva ekipa storila dovolj in na odmor odšla s prednostjo 6 točk (49:43)

Vlatko Čančar je bil s 13 točkami tretji strelec Slovenije. Toliko jih je dosegel tudi Klemen Prepelič. Foto: www.alesfevzer.com

V prvem polčasu je bil najbolj razpoložen Morgan, ki je kraljeval pod obročem in zbral 14 točk, 9 jih je prispeval Dončić, ki je zbral še po 7 skokov in podaj, 8 točk je dosegel Čančar.

Tretja četrtina: Grki prvič povedli
Drugi polčas so Grki odprli silovito: Papanikolau je z dvema trojkama hitro izničil slovensko prednost, za prvo vodstvo na tekmi pa je prav tako s trojko poskrbel Walkup (49:52). Dve minuti so potrebovali Slovenci, da so dosegli prve točke v drugem polčasu, Dragić je s trojko izenačil na 52:52. Igra v tretji četrtini je bila odtlej vselej izenačena, nobeni ekipi se ni uspelo pretirano odlepiti, Dončić je pol minute pred koncem četrtine zadel enega od dveh prostih metov, koš prednosti je nato na drugi strani s trojko Grkom priboril Mitoglu. Tretjo četrtino je Grčija dobila za osem točk, zadnji del tekme pa je začela s +2 (71:73).

Četrta četrtina: Walkup nerešljiva uganka v zadnjih minutah
Uvodne minute zadnje četrtine so pripadle Klemnu Prepeliču, ki je dosegel sedem zaporednih točk. Najprej je žogo spravil skozi obroč iz igre, potem pa še zadel prosti met po osebni napaki Mitogluja. Grški selektor Dimitris Itudis si je nato prislužil tehnično napako, zaradi česar je Prepelič osvojil še eno točko, nato je občinstvo navdušil s trojko za 80:78. Na parket je nato stopil Dončić in vzel vajeti igre v svoje roke. Kljub prevzemanju je zlahka prebijal grško obrambo in razigraval soigralce, a po nekaj napakah slovenske ekipe je Grčija znova izenačila (84:84) in z novo trojko Papanikolauja, že šesto iz šestega poskusa, kmalu zatem tudi povedla. Izid je bil nazadnje izenačen pri 89:89, nato pa so Grki vendarle storili dovolj, da so Stožice zapustili zmagoslavno. Dirigent grške zmage je bil Walkup, ki je zadel v dveh zaporednih napadih, medtem ko se je v igro Sekulićevih varovancev prikradla nezbranost, zatresla se je tudi roka. Minuto in devet sekund pred koncem je Sekulić zahteval še zadnjo minuto odmora, a ko je Walkup 30 sekund pred koncem zadel trojko in Grke povedel v vodstvo s +8 (90:98), je bilo jasno, da je tekma odločena.

Sekulić: Tekma je bila dobra šola

"Znova smo dokazali, da imamo talent v napadu, žal pa nismo znali zaustaviti njihovega meta z razdalje. Prav tako v zaključku tekme nismo reagirali na pravi način. V ključnih trenutkih moramo igrati bolj zbrano in pametno. Tekma je bila dobra šola, saj je Grčija igrala zelo fizično košarko, ki se ji moramo pravilno zoperstaviti. Kljub porazu smo imeli precej pozitivnih stvari; odlično je delovala naveza Dončić - Morgan, Nikolić, Samar in Blažič so v obrambi uspešno ustavljali organizatorje igre, o Dončiću, ki ni igral tekme že skoraj štiri mesece, pa ne gre izgubljati besed," je po tekmi dejal slovenski selektor Sekulić.