Luka Dončić je na lanskem EP-ju Nemcem (ob zmagi Slovenije) nasul 44 točk, tokrat pa ni bil na tako vrhunski ravni. V prvi četrtini je sicer dosegel 12 točk (iz igre 5/9, od tega trojke 1/3), v nadaljevanju pa ni več blestel. Foto: Reuters
Sorodna novica Nemčija še močnejša kot lani, ko je bila tretja v Evropi

Po imenitni petkovi zmagi nad Avstralijo je Slovenija na Okinavi doživela krut trenutek resnice. V prvi četrtini, v kateri je Dončić dosegel 12 točk, je šlo še vse po željah (vodstvo s 25:11), nato pa je bila slovenska igra neprepoznavna in s številnimi napakami, Nemci pa so počeli, kar so želeli. V drugi četrtini so dosegli 27 točk, v tretji 30, niti v zadnji (32 točk) se ob slabi slovenski obrambi niso ustavili. Dennis Schröder je blestel s 24 točkami (iz igre 8/11) in 10 podajami v samo 24 minutah igre. Pri Slovencih sta bila le dva igralca dvoštevilčna: Luka Dončić (23 točk ob metu iz igre 9/22) in Klemen Prepelič (12).

Slovenija se bo v četrtfinalu srečala s Kanado. Tekma bo v sredo ob 14.30.

Po prvi četrtini +14 za Slovenijo
Sekulić je tekmo začel s peterko Dončić, Z. Dragić, Nikolić, B. Prepelič in Tobey. Predvsem Dončić je polnil nemški koš (12 točk v prvi četrtini) in Slovenija je razen na začetku ves čas vodila. Ko je v 10. minuti pod košem lepo akcijo zaključil Žiga Dimec, nato pa trojko zadel še Klemen Prepelič, je bilo že 25:11, kar je bil tudi končni izid prve četrtine, ki jo je zaznamoval še besedni spopad Dennisa Schröderja s selektorjem Gordiejem Herbertom med minuto odmora.

Nemci so bili pogosto grobi, tako da se je na igrišču nenehno iskrilo. Foto: Reuters

27 nemških točk v drugi četrtini ...
Če so Slovenci tekmece v prvi četrtini odlično zaustavili, je bilo v drugi drugače. Nemški strelci so se razmahnili, na drugi strani pa je Dončić prvi točki (in tudi edini) v drugi četrtini dosegel šele v 18. minuti, ko so se Nemci že povsem približali. Slovenski napad je imel vidne težave, Nemci pa so do odmora ušli na plus 4. Predvsem v skoku je bila Nemčija v prvem polčasu opazno boljša (21:13; na koncu 38:28), po slabem metu v uvodni četrtini (5/15) pa se je že uspela izenačiti s slovenskim izkupičkom (obe reprezentanci 14/31).

Dennis Schröder je odlično vodil Nemce in je bil s 24 točkami prvi strelec tekme, čeprav je bil zaradi poškodbe hrbta njegov nastop danes negotov. Foto: Reuters

... 30 v tretji!
Glavni odmor ni predramil Slovencev, tudi v tretjo četrtino so krenili anemično, Nemci pa so to s pridom izkoristili in vztrajno višali prednost, pri čemer sta bila v glavni vlogi Dennis Schröder in Daniel Rheis. V 25. minuti so prvič povedli z dvomestno prednostjo (52:42), sledile pa so res krizne slovenske minute, številne napake in neuspešne samostojne akcije za nemško vodstvo s 66:45. Niti Dončić ni mogel skreirati kakšne poteze, ki bi vrnila upanje. S sedmimi zaporednimi točkami so se Slovenci prebudili, pred zadnjo četrtino je bilo 68:52.

... in 32 v četrti!
V zadnji četrtini je Sekulić priložnost ponudil še Gregorju Glasu, medtem ko se je Dončić dobrih šest minut pred koncem dokončno usedel na klop. Nikolić je s trojko poskrbel za znosnejši zaostanek (73:61), toda niti slučajno ni v nobenem trenutku kazalo, da bi lahko videli kakšen preobrat. Schröder je s svojo 23. točko spet izenačil najvišjo nemško prednost 21 točk in nato z zadetim prostim metom ob novi tehnični napaki (tokrat Tobey) za vodstvo s 87:65 odšel z igrišča, saj je bilo delo opravljeno. Nemci (na koncu 55-odstoten met iz igre; Slovenci 41-%) so vseeno grizli naprej in v zadnji minuti prišli do stotice (najvišja prednost: 100:69), s tem pa v vseh pogledih ponižali Slovence.

Tobey: To ni bila naša najboljša tekma
Aleksander Sekulić: "Tekmo smo dobro začeli, a smo nato hitro izgubili fokus in od tu naprej je šlo vse le še navzdol. Preveč smo se ukvarjali z zadevami, na katere nimamo vpliva. Visok poraz boli, a če se bomo iz njega kaj naučili in bili bolj motivirani na naslednji tekmi, je lahko tudi pozitiven. Zaupam fantom in verjamem, da bodo na naslednji tekmi zbrani vseh 40 minut."

Mike Tobey: "To ni bila naša najboljša tekma. Po dobrem štartu smo postali preveč nervozni in se praktično sami izločili iz igre za zmago. Ta poraz moramo vzeti kot dobro šolo in motivirano igrati naslednje tekme. Vemo, da smo v četrtfinalu in da moramo do konca odigrati še tri dobre predstave."

Zoran Dragić: "Kot vsako tekmo tukaj smo tudi to dobro odprli, a po prvih menjavah je naš voz krenil navzdol. Nemci so začeli zadevati, mi pa nismo bili pravi. Predvsem v napadu nismo imeli svojega večera. Tudi drugi polčas smo slabo odprli, Nemčija je hitro povedla z visoko prednostjo in tedaj so naše glave že odplavale proti Manili. Tam moramo pokazati svoj pravi obraz."

Nemci na krilih odličnega Schröderja v drugem polčasu strli Slovence

Svetovni prvaki odhajajo domov
Španci, aktualni svetovni in evropski prvaki, so končali brez boja za odličja po porazu proti Kanadi v izjemno izenačeni skupini L. Danes je v njej najprej Latvija nadigrala Brazilijo s 104:84 in si priigrala četrtfinale.

Za drugo mesto v nadaljevanju sta se nato pomerili Španija in Kanada. Španija je zadnjo četrtino odprla z 12 točkami prednosti (73:61). Dobro minuto in pol pred koncem pa je bila med ekipama le točka razlike, z 78:77 so bili v prednosti Španci.

Dillon Brooks je s trojko na 80:80 izenačil za Kanado, ki je imela nato še napad za vodstvo v začetku zadnje minute, ki ga je zaključil Shai Gilgeous-Alexander za 82:80. Ko so Španci še drugič v nizu zapravili napad, je Gilgeous-Alexander, s 30 točkami prvi mož tekme, z dvema prostima metoma povišal prednost na štiri točke in nato s prostih metov postavil končni izid. Španci so namreč zgrešili trojko za podaljšek, Willy Hernangomez je bil s 25 točkami njihov prvi strelec.

Litovci so premagali Američane. Foto: Reuters

Litva presenetila ZDA
Litva je proti ZDA vodila od začetka tekme in po dobljeni prvi četrtini z 31:12 obdržala veliko prednost do polčasa, po devetih zadetih trojkah iz prav toliko poskusov je bilo 17 točk razlike (54:37). ZDA so tretjo četrtino odprle z delnim izidom 15:2, v nadaljevanju so Litovci ohranjali prednost in štiri minute pred koncem povedli za devet točk.

Na 101:90 so Litovci povedli 100 sekund pred koncem, a so v začetku zadnje minute s trojko Anthonyja Edwardsa Američani znižali na šest zaostanka (97:103), pol minute pred koncem pa po dveh zadetih prostih metih od treh Jalena Brunsona na pet (107:102).

6,8 sekunde pred koncem je po protinapadu zabil Tomas Dimša, s čimer je postavil končni izid.

Edwards je bil najboljši strelec s 35 točkami, v zadnji minuti in pol jih je dosegel 11, 15 jih je v uravnoteženem napadu Litve zbral Vaidas Kariniauskas.