Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
1782 epizod
1782 epizod
Dopoldan in pol je magazinsko zasnovana oddaja, ki jo pripravljamo skupaj s sodelavci v uredništvu razvedrilnih oddaj. Oddaja vsebuje raznolike vsebine, ki zajemajo tako svetovalne rubrike, športne reportaže, glasbena glasovanja, kulinarične kotičke, nagradne igre, kulturne napovednike in oglašanja v živo.
1. maja se v Novi Gorici začenja drugi izmed osrednjih in najbolj množičnih dogodkov Evropske prestolnice kulture 2025 Nova Gorica-Gorica - Pohod za Evropo. Med 1. in 10. majem bo v obeh Goricah potekal bogat program, ki bo združil kulturo, šport in zabavo ter obudil zgodovinski spomin na Pohode prijateljstva, ki so v sedemdesetih in osemdesetih letih presegli meje - dobesedno in simbolno.Prvi pohod je potekal leta 1976, v času, ko je železna zavesa še ločevala Vzhod in Zahod. A ravno meja med obema Goricama je bila takrat ena najbolj odprtih v Evropi. Leta 1985 se je pohoda udeležilo več kot devet tisoč ljudi. Župan takratne skupščine občine Nova Gorica Danilo Bašin se spominja, da je čezmejni utrip med mestoma odražal tudi širše politične odnose med Italijo in Jugoslavijo. Istega leta je Bašin s takratnim goriškim županom podpisal prvi uradni dokument o čezmejnem sodelovanju med mestoma - simbolen korak, ki je tlakoval pot do današnje skupne Evropske prestolnice kulture. Z njim se bo v naslednjih minutah pogovarjala Nataša Uršič.
Čez slaba dva meseca bodo šolarji in dijaki šolske torbe postavili v kot za daljši čas in se odpravili na poletni oddih. Tudi za tiste iz socialno šibkejših družin z območja Goriške, bodo v tamkajšnjem Medobčinskem društvu prijateljev mladine tudi letos pripravili različna letovanja in tabore znanja. K njihovi uspešni izvedbi vsako leto pripomorejo številni prostovoljci. Srečali smo se z Lionello Costantini iz Gorice, ki se je lani prvič preizkusila v vlogi prostovoljke, in že komaj čaka julij, da bo spet preživljala dneve z otroki na taborih v Trenti. Karin Zorn Čebokli.
Ob 80-letnici osvoboditve izpod nacifašizma se slovesnosti vrstijo tudi v sosednji Furlaniji Julijski krajini. Slovenska društva so pripravila raznolik program s katerim obujajo spomin na nekdanje upornike in žrtve narodnostnega zatiranja. Ženska pevska skupina Stu ledi, ki že 45 let spremlja istoimensko tržaško folklorno skupino, se je na predvečer dneva osvoboditve Italije poklonila ženskam, ki so pred in med drugo svetovno vojno odigrale pomembno vlogo tako pri ohranjanju narodne zavesti kot v boju za svobodo.
Ali veste, kakšen bo vaš davek na kapitalski dobiček, če prodajate delnico, ki ste jo kupili pred enim letom? Odgovore na ta in stotine drugih vprašanj poznata Matic Fortunat in Tanáš Brešan, devetošolca Osnovne Šole Dušana Muniha Most na Soči. Zasedla sta prvi dve mesti na nacionalnem tekmovanju Evropskega denarnega kviza, pri katerem zadnjih sedem let sodeluje tudi Združenje bank Slovenije. Poleg njiju pa so se odlično odrezali tudi drugi učenci z Mosta na Soči: Roza Laharnar je bila 4., Zarja Manfreda 5., Neža Kokošin pa 14. Konec maja se bosta Matic in Tanáš pomerila v Bruslju na vseeveropskem tekmovanju mladih iz več kot 30 držav. Motivacija je zagotovo tudi uspeh Zale Kacafura Stanič in Sanje Feltrin, ki sta leta 2019 prav tako kot takratni učenki mostarske šole med sto tisoč tekmovalci zmagali na Evropskem denarnem kvizu.
Na Radiu Koper smo na Dan upora proti okupatorju, nekoč poznan kot praznik, Dan osvobodilne fronte, pripravili pogovor z enim zadnjih udeležencev druge svetove vojne. Še živečih borcev in pričevalcev druge svetovne vojne je vedno manj. Med njimi je Alojz Bucik iz Avč pri Kanalu, ki je lani praznoval sto let življenja. Po njegovih besedah je zadnji še živeči borec Prve prekomorske brigade. Bucik je kot partizan sodeloval tudi v napadu na Drvar in tam videl Tita. Na vprašanje, kaj mu je najbolj ostalo v spominu iz vojnih časov pove, da legendarni poveljnik Koče Popovič. »Bil je neustrašen«, je Bucik v pogovoru povedal Nataši Uršič. Popovič je vodil eno najelitnejših enot Narodnoosvobodilne vojske Jugoslavije, prvo proletarsko brigado, katere član je bil nekaj časa tudi Bucik.
Zvonik stolne cerkve Sv. Jurija v Piranu ima zelo posebno zgodbo. Je arhitekturna kopija slavnega zvonika Sv. Marka v Benetkah, a ker se je ta nekoč dobesedno sesul in so ga morali na novo zgraditi, je kopija v Piranu starejša od beneškega originala. Prenova zvonika v Piranu, ki ga v nedeljo, 27.aprila z blagoslovom predajajo namenu, je potekala več let in nekatera teh poglavij so bila za javnost posebej zanimiva. Začelo se je z novimi zvonovi in uro leta 2015. Potem so leta 2018 prenavljali notranje stopnišče, krilo angela na vrhu zvonika pa je isto leto odletelo na Tartinijev trg in obnova angela je bila pravi filmski spektakel reševanja dragocene dediščine. Leta 2020 so začeli z zvonika odpadati deli ometa, kar je bilo seveda posebej nevarno. Zdaj so vsa zahtevna dela zaključena in zvonik bo spet zaživel. Gost: Zorko Bajc, piranski župnik Foto: Ubald Trnkoczy
Vročica pred letošnjo že 69. Pesmijo Evrovizije, na kateri bo Slovenija sodelovala že tridesetič, narašča. O izboru, ki bo letos 13., 15. in 17. maja v Baslu, je tekla beseda z Janom Veharjem, predsednikom kluba ljubiteljev evrovizijske popevke OGAE Slovenija. Jan že dve leti tudi soustvarja evrovizijski podcast Building Bridges. Foto: Anže Kranjčič
V Kanalu je spet zadišalo po velikih tekmah in po pravem športnem navdušenju. Po petnajstih letih čakanja se je Odbojkarski klub Alpacem Kanal znova prebil v končnico državnega prvenstva, ob tem pa se je prebudilo tudi navijaško srce kraja. Navijaška skupina CementBoys, znana po svoji predanosti, glasnosti in pozitivni energiji, je pričarala vzdušje, kakršnega Kanal že dolgo ni doživel. Na vsaki tekmi ustvarjajo izjemno kuliso, podpirajo svoje fante z bobni, sodi, glasnim navijanjem in celo trobentami. Renome mladih navijačev pa se širi daleč preko kanalskih tribun. To so opazile tudi različne odbojkarske sredine naše države. Na zadnji tekmi finala državnega prvenstva, med domačim Alpacemom in ACH Volleyjem, je glasnost kanalskih navijačev občutil tudi Boštjan Simčič.
Mestna občina Koper se je kot občina po meri invalidov zavezala k sprejemu ukrepov, ki naj bi izboljšali vsakdanjik invalidov - tudi slepih in slabovidnih. Konec marca so med glavno avtobusno postajo in koprsko tržnico začeli postavljati sistem tipnih talnih oznak. Kako prijazno je mesto slepim in slabovidnim ter kako v praksi delujejo nove oznake, je preverila Vita Zadnik. Po Kopru se je sprehodila v družbi uporabnika bele palice.
Orlek, band iz rudarskih revirjev, se je odločil za malce nenavadno potezo. V novo življenje obuja svojo 'Noh šiht' iz leta 2017, skladbo, ki popisuje nočno izmeno oziroma noh šiht, dan po in vse dneve vmes. Seveda rudniško nočno izmeno, saj so jo spisali Orlek, za katere lahko rečemo, da imajo vsaj del srca črne barve. Z Mitjo Torijem se je pogovoril Iztok Novak.
Danes zagotovo po domovih diši velikonočna potica … Tako je tudi v delavnici Nadine domače dobrote na Mostu na Soči. Prav pred velikonočnimi prazniki pred petimi leti je Nada Branković pri 54 letih začela svojo samostojno pot, ko je ostala brez službe. A ni se začelo s potico, temveč s štruklji. Danes jih izdelujejo kar 10 vrst, poleg tega pa še številne druge dobrote. Kot boste slišali, ji tudi tik pred pokojem idej ne zmanjka.
Razbijanje predsodkov in stereotipov, povezovanje, medkulturnost, strpnost, vse to najdemo pod geslom S športom do strpnosti. Projekt, ki sta ga lani oblikovala in prvič izvedla v Postojni Urad za oskrbo in integracijo migrantov in Nogometna zveza Slovenije, letos potuje po vsej Sloveniji. Pravzaprav gre za festival nogometa, na katerem sodelujeta ekipa migrantov v oskrbi Urada in begunska reprezentanca pod okriljem Nogometne zveze Slovenije. V vsakem kraju se jima pridruži vsaj ena domača ekipa. Tako se tkejo vezi in sklepajo poznanstva, ki lahko tudi močno vplivajo na življenje oseb, ki so se na poti v lepšo prihodnost, ustavile pri nas. V naslednjih minutah prisluhnite zgodbam treh mladih fantov, migrantov, beguncev z urejenim statusom v Sloveniji, njihovim željam in načrtom.
Nina Kapelj, zdaj že dolgo tudi Lukman, je bila leta 2014 jubilejna, 10. Osebnost Primorske. Tista mlada tabornica, ki je s krampoom, lopato in izjemno organizacijo pomagala pri pogozdovanju narave, ospustošene od žledu in zmrzali. Danes je mama treh otrok, a še vedno in za vedno - tabornica, ki konec julija organizira vseslovensko taborjenje tabornikov vseh generacij na Krasu in pričakuje 1300 udeležencev. Morda kakšnega med vami celo spomni, da ste bili kdaj taborniki in imate taborniški kroj v omari in pridete na taborjenje, kdo ve? Z Nino se pogovarja Nataša Benčič.
Na Srednji ekonomsko- poslovni šole v Kopru je več kot 130 dijakov šol iz Kopra, Pirana, Postojne in Sežane predstavilo svoje podjetniške ideje v okviru regionalnega izbora programa Moja ideja. Že več kot desetletje program organizira Zavod za spodbujanje podjetnosti mladih.
Primorka Eva Ostrouška ne pušča ravnodušnih. Seksologinja, pisateljica in vplivnica, ki je nedavno izdala knjigo 'Najine erotične črtice', je sproščena, drugačna, zanimiva, predvsem pa iskrena sogovornica. Predstavila nam je svoj knjižni prvenec, ki je poziv k razumevanju sebe, k odkrivanju in pripravljenosti na iskanje prostora za strast v vsakdanjem življenju.
Letošnje srečanje slovenskega PEN, ki se je minuli teden začelo na Bledu, je letos gostovalo tudi v Novi Gorici - prestolnici kulture. V središču razprav so bile podnebne spremembe, migracije in vojne, osrednja dogodka pa okrogli mizi prav na omenjene teme. Gostje so se spraševali tudi, kako lahko književnost obravnava globalne izzive našega časa. Med njimi je bil tudi italijanski pisatelj Paolo Giordano, ki je na predvečer srečanja v Cankarjevem domu v Ljubljani predstavil svoj zadnji roman Tasmanija. Z njim se je pogovarjala Neva Zajc.
V Novi Gorici se je z izborom najboljših poslovnih idej mladih zaključilo nacionalno tekmovanje POPRI - eden najpomembnejših dogodkov za spodbujanje podjetništva med mladimi v Sloveniji. Tekmovanje, ki je že pred leti preraslo meje Goriške regije in države, je postalo zgled tudi v tujini - po modelu novogoriškega Primorskega tehnološkega parka, danes podobna tekmovanja organizirajo v številnih evropskih državah. Kako je potekalo letošnje, kdo se je prebil v finale in katere poslovne ideje so najbolj prepričale strokovno komisijo, je v radijski zapis strnila Nataše Uršič.
Ta mesec v Posočju poteka Festival soške postrvi. To soboto so ob Tolminki pripravili Tolminke valčkov šum z dnevom odprtih vrat ribogojnice Faronika, šolo muharjenja in številnimi drugimi aktivnostmi, ta teden pa sledi strokovni posvet o šarenki oz. ameriški postrvi in javna razprava o rekreaciji. Iskali bodo odgovore na vprašanje, kako ohraniti prostor za rekreacijo med domačini in turistično gospodarsko dejavnostjo. Eden od številnih dogodkov letošnjega Festivala soške postrvi pa je bilo tudi predavanje o soškem ledeniku. Ta je bil dolg okoli 70 kilometrov. Z geografom, naravovarstvenikom in strokovnjakom za Sočo Danielom Rojškom se je o soškem ledeniku pogovarjala Mariša Bizjak.
V sežanskem centru za ravnanje z odpadki so izvedli požarno vajo. V luči razmer, vse večjih količin odpadkov in vremenskih ekstremov z visokimi temperaturami, postaja vse realnejša možnost, da požar doleti tudi center, pravijo v komunalnem podjetju Sežana. Zato je zelo pomembno preventivno delovanje. Kako se pravilno in uspešno soočiti s požarom, če nastane in če zaposleni pri gašenju niso uspešni, so prikazali sežanski poklicni in prostovoljni gasilci. V Sežani se je še pred začetkom vaje mudila Irena Cunja.
Pumptrack je vadbeni poligon za kolesarje, rolkarje in voznike skirojev različnih nivojev znanja. Dolgoletna so bila prizadevanja za postavitev takega poligona tudi v Kopru. Športni navdušenci so včeraj dočakali njegovo odprtje na območju športno- rekreacijskega centra Bonifika, tik ob skate parku. Katere so posebnosti koprskega pumptracka,ki se razprostira na 1500 kvadratnih metrih površine in kakšne so bile prve vožnje po progi ovinkov in grbin, pa v prispevku.
Neveljaven email naslov