S sinočnjo prvo polfinalno tekmo med Arsenalom in PSG-jem se je začel boj četverice za najprestižnejšo klubsko lovoriko v nogometu. V drugem polfinalu bo Barcelona nocoj gostila Inter.
Mi2 so že nekaj let v kolektivni zavesti javnosti. Skozi leta so med ljudi poslali že na desetine skladb, nekatere so že v domeni javne lastnine. Kako nastajajo pesmi, ki jih pojemo? Egon Herman, Tone Kregar in Jernej Dirnbek, avtorski trio skupine Mi2 z Andrejem Karolijem. Avtorski trio skupine, ki ustvarja tudi ponarodele skladbe že tri desetletja.
Slovenski hokejisti priprave na svetovno prvenstvo elitne skupine nadaljujejo v Mariboru, kjer so se reprezentanci po končanem finalu državnega prvenstva pridružili še hokejisti Olimpije in Jesenic. Slovenija se bo nocoj pomerila z Dansko. Športne minute namenjamo še košarki onkraj Atlantika. V končnici lige NBA gre h koncu prvi krog končnice.
Modrost, ki pravi, da je za vzgojo otroka potrebna cela vas, se vse bolj potrjuje v časih, ko ima vse več staršev težave z vzgojo, vse več otrok pa duševne stiske in težave z nasiljem ali samopoškodovanjem. Da »vas« tega ne bo več le opazovala, pač pa skušala staršem priskočiti na pomoč, so se odločili v Celju. Organizirali so dogodek z naslovom Starševstvo – moje poslanstvo, na katerem so o izzivih sodobnega življenja, med katere spada tudi vzgoja otrok, govorili nekdanja vrhunska športnica in psihologinja Sara Isaković, pedagog Urban Urbanc ter glasbenik in teolog Rok Trkaj.
Nad Frekvenco X bo tokrat oblačno nebo. A ti oblaki ne bodo iz vodne pare, ampak iz več tisoč strežnikov. Kar navadili smo se reči, da je nekaj shranjeno v oblaku, pa bolj redko pomislimo, kaj oblak sploh je. Razmislili bomo torej o shranjevanju podatkov, delovanju strežniških centrov, nadzoru nad njimi, njihovi fizični lokaciji in predvsem porabi energije. Veliki podatkovni centri bodo namreč do leta 2030 porabili dvakrat več električne energije kot danes, pa že danes največji med njimi porabijo toliko energije, kot je proizvede NEK. V Frekvenci X torej tudi o vplivu vaših starih elektronskih sporočil na okolje.
Gosti:
– dr. Matej Huš, Kemijski inštitut,
– dr. Jan Jona Javoršek, Institut "Jozef Stefan",
– Anton Ujčič, vodja Službe za informacijsko varnost pri Ministrstvu za digitalno preobrazbo.
Člani skupine Haiku Garden so pred kratkim predstavili nov dolgometražni album Gradient, na katerem je tudi skladba Zamenjal mrak bom za dan. Tretji studijski izdelek domače zasedbe prinaša kar nekaj sprememb, med njimi slovenščino. Zakaj so se po letih ustvarjanja v angleščini odločili za materni jezik, ali je to na kakršen koli način spremenilo ustvarjanje glasbe, pa tudi o izkušnjah koncertnih turnej po tujini se v Noticah pogovarjamo z Luko Flegarjem.
Osrednja popoldanska informativna oddaja Radia Slovenija traja približno 35 minut. Vanjo uvrščamo najpomembnejše aktualne dogodke tekočega dne in odmeve na preteklo dogajanje. Vsebinsko je zelo raznovrstna, saj zajema politiko, gospodarstvo, afere, zdravstvo, šolstvo in kulturo, ob koncu pa še petminutni športni prispevek.
Ko so v šestdesetih letih v Ljubljani zgradili široko, vabljivo kolesarsko stezo na začetku Celovške ceste, so se načrtovalci menda zgledovali po nordijskih državah. Vzor sta bila Danska in København. Tam živita Pernille Bussone in Ole Kassow. V organizaciji Kolesarjenje brez starosti skrbita, da starejši ljudje niso prikrajšani za užitke, ki jih omogoča mobilnost na kolesu. Evropa osebno bo kolesarski izlet s triciklom. Zaprite oči in začutite prijeten veter v laseh.
Tudi popoldanske športne minute bodo hokejsko obarvane. V teh se podrobneje posvetimo končnici severnoameriške lige NHL, v kateri dobro nastopajo Los Angeles Kings. Kalifornijsko moštvo s slovenskim zvezdnikom Anžetom Kopitarjem se v prvem krogu meri z ekipo Edmontona. Preverimo tudi dogajanje v športni dvorani Kamnik, kjer bo v popoldnevu peta in tudi odločilna tekma finala državnega prvensta med odbojkaricami Kamnika in Maribora.
Ko je Rebecca Lucy Taylor, nekdanja polovica - sploh na kontinentu - manj znanega sheffieldskega indie-pop dueta Soft Club, pred desetletjem zašla na samostojno ustvarjalno pot, je bilo pričakovati, da bo mičen spoj mehkih kitar, vznesenega petja in premišljena synth-pop motivika pridobila nov parameter. A zgodilo se je nekaj povsem nepričakovanega. Self-Esteem je najbolj eksotično ime, kar jih je na pop sceni, o tem ni dvomov. A kljub imenskim pomislekom je Taylorjevi uspel veliki met. Glavni adut Self-Esteem so njene realistične izpovedi o ženskih problemih in tegobah, o tesnobah in o samo-sprejemanju, samo-motivaciji. Stvari postanejo resne, ko se ob poslušanju pevkinih iskrenosti tudi moški del populacije zave, kako bi bilo najbolj prav razumeti nasprotni spol, ki za cvetoče bivanje stalno potrebuje trdno oporo in brezpogojne zaupnike. Kaj pa glasba? Ta je vpadljiva, nenavadna, pogosto sega izven pop konvencih, delno eksperimentalna - a je taka z razlogom. Avtoričin tretji album A Complicated Woman (Težko razumljena ženska) ima najmanj eksotično ime, kar jih je.