Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
218 epizod
218 epizod
V oddaji Poglobljeno se posvečamo temam, ki so so pomemben del našega vsakdanjika pa tudi družbenega zavedanja in samozavedanja. Oddaja se poglobljeno dotika najrazličnejših področij.
Kakšno je zgodovinsko izročilo in kakšen aktualni utripo kasaških prireditev v Ljutomeru ?
V termin oddaje Poglobljeno smo uvrstili ponovitev oddaje iz začetka leta, pomembnost njene vsebine pa je časovno neomejena. Pogovarjali smo se s tako imenovanimi živimi knjigami – ljudmi, ki lahko s svojimi pomembnimi izkušnjami in osebnimi preizkušnjami vplivajo tudi na naše življenje. Sogovorniki ozaveščajo in izobražujejo ter pomagajo odpravljati stereotipe in predsodke. Iskreno so govorili o nebinarni spolnosti, tujskosti, izgorelosti in samomoru.
Leta 1924 je utemeljitelj biodinamičnega kmetijstva dr. Rudolf Steiner opozoril na resne posledice uporabe kemičnih sredstev in na nespoštovanje naravnih ciklov v kmetijstvu, ki se je začelo vse bolj industrializirati. Kje smo stoletje pozneje in kako biodinamično prakso doživlja vinar s Tinjske gore nad Slovensko Bistrico.
Letos mineva 150 let od rojstva in 60 let od smrti duhovnika in pisatelja Franca Ksavra Meška. Literarnozgodovinska stroka ga uvršča med najpomembnejše sodobnike naše moderne. Ustvarjal je več kot šestdeset let. »Naj bi bila moja dela izraz ljubezni do domovine, trpečega človeštva in do Boga.« To je bilo njegovo življenjsko geslo, ki ga je zapisal leta 1900.
V tokratni oddaji smo se spomnili na začetku letošnjega poletja preminulega glasbenika in profesorja geografije Janeza Svečnika. Njegova glasbena pot se je začela pri šestih letih – leta 1938 v Mariboru. Bila je pestra in zanimiva. Že leta 1959 je njegov »Trio Janeza Svečnika« prvič snemal tudi v studiu Radia Maribor. Posnetki, ki jim lahko prisluhnete v oddaji, predstavljajo bogato glasbeno dediščino minulih desetletij. (Foto: Janez Svečnik (1932-2024) za klavirjem s prijateljem Drago Šauperlom)
Gosta oddaje sta upokojeni generalmajor Ladislav Lipič, v novem mandatu na čelu Zveze veteranov vojne za Slovenijo, in upokojeni polkovnik Miran Fišer, v prav tako svežem mandatu na čelu Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Maribor
Tokratna oddaja Poglobljeno, ki ima delovni naslov »človekova razpetost med svobodo, upanjem in odgovornostjo« se je dogodila v našem terenskem studiu na domovanju patra dr.Karla Gržana pod Raduho v Gornji Savinjski dolini…Ob njem so v oddaji sodelovali še – slavistka in teologinja dr.Fanika Vrečko, duhovna antropologinja Milena Janel in naš novinarski kolega, komunikolog Robert Levstek, ki pa je pripravil zares zanimiv pogovor z dvema strokovnjakinjama z Inštituta Jožef Štefan v Ljubljani o poteh in stranpoteh umetne inteligence.. . Torej človekova razpetost med izjemnostjo njegovega uma, manipulativnostjo in stalno potrebo po varovanju njegovega temeljnega dostojanstva… Avtor oddaje Tone Petelinšek, tehnična realizacija… V.d.odgovornega urednika Radia Maribor Danijel Poslek.
Naš gost je bil mladi popotnik Tilen Nipič, ki že nekaj let potuje in spoznava lepote sveta. Ko je predlani poleti dobil priložnost za delo v kampu na odročnem grškem otoku Leros pri zelo zanimivem delodajalcu, se je začela njegova grška avantura.
Gostja oddaje je mlada vinarka Meta Frangež iz Gornje Radgone, ki je nekaj mesecev preživela v argentinskem vinarskem središču Mendoza. Tako je zgodnjo pomlad in obrezovanje domače vinske trte na severni, zamenjala s trgatvijo in kletarskim delom na južni polobli. Kaj je doživela, kakšno je argentinsko vinarstvo, kje so podobnosti z evropskim in kje razlike?
V Framu se letos spominjajo 100 letnice smrti njihovega slovitega rojaka dr. Pavla Turnerja, osebnosti, ki se je v drugi polovici 19. stoletja dvignila iz svoje sredine na visok družbeni položaj, se obdal s svetovno kulturo in pri tem ostal narodno zaveden. Bil je tudi dosleden izpovedovalec svojega nazora – blizu evropskemu liberalizmu tedanjega časa. Gostje pogovornih večerov so praviloma ljudje, ki delujejo v širšem evropskem prostoru. Tak je tudi katoliški duhovnik Izidor Pečovnik Dori, ki je pred tremi desetletji prevzel vodenje slovenske in nemške župnije v Berlinu, od lanskega oktobra pa službuje v Münchenu. Je tudi predsednika Zveze slovenskih duhovnikov, ki delujejo po različnih delih Evrope, prav tako pa kot delegat zastopa Slovence v celotni Nemčiji pri Nemški škofovski konferenci.
Posnetek SLAVNOSTNEGA KONCERTA ob dnevu babic (5.5.) in medicinskih sester (12.5.) – ob deset-letnici delovanja ženskega pevskega zbora Društva medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov »LA VITA« Maribor… Koncert je bil v dvorani UNION v Mariboru v soboto 11.maja 2024… Ob slavljenkah so na prireditvi nastopili še gostje: Lina Kovač, družina Kolarič: Barbara, Damijan in Klara Blažević, TŠ Musica: Špela Pokeržnik in Tim Ribič, dr. Jadranka Stričević, Band 188.2: Jaš Kovač, Jaš Heler , Svit Šetor, Vito Beton, Ela Skale, zborovodkinja ŽPZ La Vita: Klementina Mikec Korpič, večer je moderiral gledališki igralec Bojan Marošević. Realizacija - Anemari Smonkar in Klementina Mikec Korpić… Koncert je posnela ekipa RTV centra Maribor – Radia Maribor: producent Smiljan Greif in tonski mojster Darko Kukovič.
Področje alternativnih beljakovin, celičnega kmetijstva oziroma gojenega mesa je mlado in z veliko potenciala. Prvo pleskavico za burger iz izvornih celic, ki je zrasla v evropskih laboratorijih, smo spoznali že pred enajstimi leti, a evropska zakonodaja za zdaj še ne dovoljuje umestitve teh izdelkov na trg. Raziskovalci in ponekod tudi že pridelovalci takih izdelkov pa želijo optimizirati stroške in omogočiti lokalno pridelavo s čim manj prevoza.
V oddaji Poglobljeno smo vas tokrat popeljali po deželi na Bližnjem vzhodu – Iranu. Pri marsikom vzbuja mešane občutke, nedvomno pa je to dežela presežkov. Kako jo je doživel Ptujčan Marjan Ostroško
Prvomajske budnice pihalnih godb so sicer stvar prazničnega jutra. Mi pa smo v oddaji Poglobljeno gostili Ervina Hartmana, dolgoletnega vodjo pihalnega orkestra KUD Pošta Maribor, ki je praktično vsako prvomajsko jutro od otroštva do osemdesetletnice preživel glasbeno delovno.
Nekega popoldneva v začetku lanske pomladi sta v gozdu v Jurovskem dolu zaradi suše padli zdravi drevesi srednjih let in pod seboj skoraj pokopali žensko. To je prva podoba, ki jo pred bralčevo notranje oko prikliče novi roman Nataše Kramberger Po vsej sili živ. Pisateljica, kolumnistka in kmetovalka iz Jurovskega dola v Slovenskih goricah del leta preživi v Berlinu, del pa na svoji biodinamični kmetiji, na kateri med drugim potrpežljivo čaka, da zraste raznolik visokodebelni sadovnjak. Medtem ko čaka, v imenu človeštva opozarja na pogubne učinke podnebnih sprememb in opozarja, da ni ključnih naslednjih štirinajst dni, ampak da sta ključni že naslednji dve minuti. Oddajo je pripravila Irena Kodrič Cizerl.
V tokratni oddaji Poglobljeno ste spoznali osebe, ki so pomembno zaznamovale področje kulture in umetnosti v Mariboru. Čas v oddaji smo namenili najvišjim občinskim priznanjem na tem področju – Glazerjevi nagradi in listinam – in pogovoru z nagrajenci. Slišali ste slikarko Ido Brišnik Remec – nagrajenko za življenjsko delo, prejemnika listin, akademskega slikarja Gregorja Pratnekerja, eno najvidnejših slovenskih sopranistk sodobnega časa Niko Gorič in muzejskega svetovalca Uroša Dokla.
Tokratna (2.4.2023) oddaja Poglobljeno ima delovni naslov – »Sveta si zemlja in blagor mu, komur plodiš…«. Oddaja se je dogodila v živo na biodinamični in ekološki kmetiji Majnika v Žičah v občini Slovenske Konjice. Govorili smo o duhovnih razsežjih našega odnosa do zemlje, o kozmičnih dimenzijah tega odnosa, o zdravi samooskrbi, o ljubezni do zemlje kot posebnem rodovnem premoženju naroda… Ob gostiteljicah Katji in Majdi Temnik so v oddaji sodelovali še: Ana Miličevič – vodja splošne knjižnice iz Slovenskih Konjice, duhovna antropologinja Milena Janel in Miha Jarm iz okolice Laškega. Tehnična realizacija Borut Plešej. Oddajo je pripravil in vodil Tone Petelinšek. Odgovorni urednik nacionalnega programa Radia Maribor Robert Levstek.
Tokratna oddaja v duhu Maistrovega leta namenja pozornost poeziji generala in pesnika Rudolfa Maistra Vojanova, ki je s pomočjo številnih slovenskih skladateljev našla pot do uglasbitve. Naš gost je glasbeni pedagog, urednik in zborovodja Mitja Gobec, lanskoletni prejemnik Gallusove plakete za nenadomestljiv ustvarjalni prispevek slovenskemu zborovstvu. Mitja gobec je tudi sourednik izdaje Maistrovih pesmi na zgoščenki »Rudolf Maister Vojanov v besedi in glasbi«.
V tokratni oddaji Poglobljeno smo se podali na Maldive. Za mnoge na stotine otokov predstavlja le sanjski oddih, s pomočjo Nataše Gobec Rajgelj, ki je pred osmimi leti zapustila Slovenijo, pa smo spoznali življenje na otoku Vashafaru, kjer turisti igrajo obrobno vlogo, življenje pa je še zmeraj podrejeno zelo vernemu lokalnemu prebivalstvu in njihovim pravilom.
Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru - katedra za geografijo in RTV center Maribor - Radio Maribor... sta pred dnevi pripravila okroglo mizo (4.3.2024): KAKO ŽIVETI S SAVINJO V PRIHODNJE... sodelovali so študentje Žiga Majcen, Aleksandra Pepevnik, Gašper Kušej in Hana Urankar, profesorji ddr.Ana Vovk, dr.Peter Kumer in dddr.Joca Zurc ter kmetje iz Gornje Savinjske doline: Boštjan Škrabar, Klemen Šalej in Janez Oset in dve aktivistki iz tistih krajev Maja Klemen Cokan in Irena Rotar. Poseben gost večera ja bil katoliški duhovnik, vsestranski razumnik pater dr.Karel Gržan s Konjskega vrha pod Raduho v Gornji Savinjski dolini. Realizatorji oddaje so bili: prof.dr.Ana Vovk s Filozofske fakultete in tehnična ekipa RTV centra – Radia Maribor – Smiljan Greif in Darko Kukovič. Oddajo je pripravil in vodil Tone Petelinšek. Odgovorni urednik nacionalnega programa Radia Maribor Robert Levstek.
Neveljaven email naslov