Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Pol ure kulture

20 epizod

Pol ure kulture

20 epizod


Oddaja o kulturi s prispevki in glasbo v popoldanskem času (ob 17h) od ponedeljka do petka.

30.04.2025

Na praznik dela udarni začetek Pohoda za Evropo, drugega vrhunca EPK GO!25

Prvi maj je pred vrati – praznik dela, ki v času globalizacije in brutalnega post kapitalizma znova opozarja na pomen boja za delavske pravice. Tradicionalno ga bodo zvečer oznanili kresovi, ki bodo zagoreli po vsej državi, jutri mu bo Evropska prestolnica kulture dodala še kulturni utrip. Začenja se namreč Pohod za Evropo, drugi vrhunec EPK GO!25. Trg Evrope med Goricama bo do 10. maja prizorišče vrste dogodkov, vse od brezmejne košarke do robotske plesne predstave. S sloganom Dve mesti, eno srce bo jutri mejo prečkal tradicionalni Pohod prijateljstva, novogoriški glavni trg pa bo zavzela umetniška atrakcija Crossings/Prehajanja kolektiva Brida. Ob jubilejnem, 20. festivalu vrtnic so se v Novi Gorici razbohotile burbonke in na tisoče drugih vrtnic, ki so obarvale mesto. Na filmskem festivalu Crossing Europe v avstrijskem Linzu tudi slovenski filmski naslovi. Za glasbeno ogrlico je Iztok Novak Easy oblikoval štiriperesno deteljico skladb, ki jih združuje ljubezen, prijateljstvo in sodelovanje.


29.04.2025

Skrivna modrost starovercev na Vogrskem, Mijatovićeve Živali in prijatelji v Meduzi in mednarodni dan plesa

»Največja vrednost staroverstva ali naravoverstva za ta čas je, da družba v njem najde povod za sobivanje z naravo in razumevanje narave same,” je ob odprtju razstave Skrivna modrost na dvorcu Vogrsko izpostavila umetniška svetovalka evropske prestolnice kulture Neda Rusjan Bric. Avtorica razstave je Daša Medvešček, vnukinja Pavla Medveščka - Klančarja, ki je prvi odstrl tančico staroverskih običajev pri nas. Danes praznujemo mednarodni dan plesa, ali utelešen izraz skupne krhkosti, kot ga je v poslanici označil Mihail Barišnikov. Koprska Meduza gosti vizualnega umetnika mlajše generacije Bojana Mijatovića: predstavlja se z novo postavitvijo svojega priljubljenega cikla 'Živali in prijatelji. Glasbeno ogrlico je Simona Moličnik navezala na glasbeno scenski projekt Čaralice Zvezdane Novaković Zven posvečen Medveščku in starovercem


28.04.2025

Kdo pošilja OF v pozabo?

V galeriji Plac Izolanov je ob letošnji 80-letnici osvoboditve izpod nacizma in fašizma ter ob koncu druge svetovne vojne na ogled posebna razstava knjig, ki z različnih vidikov osvetljuje boj Primorcev in Slovencev za svobodo. Velik del razstavljenih knjig, združenih pod naslovom 'Kdo pošilja OF v pozabo', je prispevala Anica Kovačič Mislej – nekdanja partizanka, interniranka in teta pobudnika razstave Draga Misleja - Mefa. V koncentracijskem taborišču Bergen-Belsen je spoznala Ano Frank, z njo prijateljevala in jo tolažila vse do njene prezgodnje smrti. Predstavljamo tudi prozni prvenec večkrat nominiranje in nagrajene pesnice Kaje Teržan z naslovom Obračun.Ogledali smo si še razstavo letošnjih nagrajenk Društva likovnih umetnikov Maribor: Natalije Juhart Brglez, Alenke Spacal in Lucije Stramec. Glasbena ogrlica Gorana Gregoriča zveni v značilnem kitarskem slogu električnega bluesa Jimmyja Reeda.


25.04.2025

Mušič - Telesa pokrajin, Alberto Pucer 70 let, skrivnostna kupola Ingeborg Bachmann pristala v Novi Gorici

Kupola Ingeborg Bachmann, ki ima ime po veliki avstrijski pesnici in pisateljici, bo vse do novembra arhitekturno in vsebinsko zaznamovala Evropsko prestolnico kulture. Kot donacija Koroške kulturne fundacije bo tudi simbolna vez med EPK in avstrijsko Koroško. Interaktivno prizorišče in obenem umetniško instalacijo lahko obiščemo v amfiteatru oziroma vrtači na prenovljenem delu železniške postaje v Novi Gorici. V Galeriji Lojzeta Spacala na gradu Štanjel odpira vrata prva od treh večjih razstav, ki jih EPK namenja svetovno uveljavljenemu slikarju Zoranu Mušiču. Kustosinja Nelida Nemec je razstavo z naslovom 'Telesa pokrajin' zasnovala na kraški pokrajini in Mušičevi interpretaciji tega, kar je sam poimenoval 'Kras, to magično ime', pa tudi na zlitju pokrajine s telesom, ki jo je umetniku prinesla izkušnja nacističnega taborišča Dachau. Bili smo na spominskem večeru ob 70. obletnici rojstva Alberta Pucerja, zgodovinarja, kulturnika, publicista, ljubitelja etnologije in pesnika, ki je Istri pustil neizbrisen pečat. Glasbeno ogrlico je Goran Gregorič nanizal s skladbami z albuma 'The river', s katerim je Bruce Springsteen leta 1980 osvojil vrhove glasbenih lestvic v ZDA, Kanadi in drugo mesto v Veliki Britaniji.


24.04.2025

Niet po 40 letih znova v tržaškem gledališču Miela

»Diska je konec – začenja se pank!« - s to legendarno napovedjo Igorja Vidmarja so Niet pred 40 leti nastopili v tržaškem gledališču Miela. Na tem istem prizorišču, nekoč Domu pristaniških delavcev, bodo nastopili tudi jutri zvečer, ko Italija praznuje Dan osvoboditve. Ogledali smo si premiero Kralja Leara v SNG Nova Gorica. To veliko delo svetovne klasike je tako prvič zaživelo tudi na velikem novogoriškem odru, prvič se je z njim v Novi Gorici prav tako soočil priznani režiser Ivica Buljan. Predstavljamo tri novosti zbirke Roman Mladinske knjige, ki so izšle v slovenskem prevodu: Dunkelblum Eve Menasse, Žalostni tiger Neige Sinno in Tasmanija Paola Giordana. Na glasbeno ogrlico je Armando Šturman nanizal skladbe iz 40-letne glasbene malhe Mihe Guština Guštija.


23.04.2025

Marij Čuk: »Knjiga je največja možnost in priložnost za ponovni zagon človekove človečnosti«

Res številni dogodki po državi obeležujejo današnji Svetovi Dan knjige. Predsednik Društva slovenskih pisateljev Marij Čuk je v poslanici med drugim pozval, naj se v teh mračnih časih s knjigo upremo "propadanju in umazaniji", saj je "knjiga največja možnost in priložnost za ponoven zagon človekove človečnosti". Center Noordung v Vitanjah je gostil tretjo ponovitev petdesetletne gledališke predstave režiserja Dragana Živadinova Noordung 1995 – 2045, podnaslovljeno Tretja iteracija. V Evropsko prestolnico kulture prihaja Mednarodni plesni festival AEROWAVES Spring Forward 2025, razpisan je natečaj Radia Slovenija lastovka za kratko zgodbo. Današnjo glasbeno ogrlico je Iztok Novak Easy snel s filma Popolni neznanec.


22.04.2025

Poišči knjigo v mestu, zaigraj na cajon, beri Žive klasike

Ob Svetovnem dnevu knjige, 23. aprilu, so se v Kopru že danes začeli jubilejni, trideseti dnevi knjige. Celotedensko dogajanje s sloganom Poišči knjigo v mestu in v sodelovanju z več ustanovami pripravlja Knjigarna Libris. Poleg knjižnega sejma se bodo zvrstile otroške predstave, pripovedovalske in glasbene delavnice, tihobralna zabava, sprehod po mestu z Andražem Gombačem. V ospredju bo spomin na zgodovinarja in kulturnika Alberta Pucerja, ki je pustil neizbrisen pečat v istrskem prostoru.Predstavljamo novo zbirko Mladinske knjige Živi klasiki. Izbor starejših in sodobnih klasikov prihaja v mehki vezavi s privlačno oblikovanimi naslovnicami slovenskih avtorjev, ki nagovarjajo predvsem mlajše bralce. Glasbena ogrlica je uglašena na današnji dan Zemlje. Simona Moličnik je izbrala slovenske skladbe različnih žanrov. Njihova besedila pripovedujejo o našem planetu in njegovih prebivalcih – ko Zemlja pleše med zvezdami, ko voda ne najde poti med naju, ko ostane le še zadnji Zemljan.


17.04.2025

Burboni na Kostanjevici, Stabat mater v Izoli, Sonica v Ljubjani

Kralj Karel X., zadnji francoski Burbon, je po julijski revoluciji leta 1830 zatočišče našel na Goriškem. Revolucija je odnesla tudi belo burbonsko zastavo in jo nadomestila z današnjo francosko trobojnico. Vidna je že na Delacroixovi sliki Svoboda vodi ljudstvo. Karel X. je umrl leta 1836 in je pokopan v frančiškanskem samostanu Kostanjevica v Novi Gorici kot edini francoski kralj zunaj Francije in edini kralj, pokopan v Sloveniji. O njegovi zapuščini na Goriškem pripoveduje dokumentarni film Karel X. – Burboni na Kostanjevici. Bili smo na koncertu Stabat mater Giovannija Battiste Pergolesija v cerkvi sv. Mavra v Izoli. V oddaji tudi o tem, kaj na različna prizorišča v Ljubljani prinaša že 17. festival elektronske glasbe in tranzitornih umetnosti SONICA. Glasbena ogrlica Armanda Šturmana je jazzovsko razpoložena v duhu Pulitzerjevega nagrajenca Johna Coltrana.


16.04.2025

Alegria umetniškega nakita v Izoli, Kino Slovenija in Stoji, stoji tam Blejski grad

Najlepše stvari se zgodijo v temi - to je slogan cikla Kino Slovenija, ki ga soustvarjata Filmoteka in Zveza društev slovenskih filmskih ustvarjalcev. V dvoranah AGRFT in Slovenske kinoteke v Ljubljani bo med 18. aprilom in 20. junijem na ogled 16 celovečernih in 23 kratkih novejših slovenskih filmov. Cilj Kina Slovenija je promocija slovenskih filmov v kinematografih in vabilo občinstvu k ogledu na velikem platnu. Kaj pa pomeni nakit onkraj dekoracije? Kako lahko izraža veselje, vitalnost, celo zgodbo? O tem razmišljajo uveljavljeni in mladi oblikovalci na letošnjem Slovenskem tednu nakita. V Izoli svoje umetniške interpretacije predstavljajo na kar dveh razstavah. Po petnajstih letih je Blejski grad dočakal prenovljeno stalno razstavo Narodnega muzeja Slovenije. Nova postavitev ni več zgolj prikaz predmetov, ampak, pravijo avtorji, pravo doživetje ene naših najbolj prepoznavnih znamenitosti. Iztok Novak je glasbeno ogrlico posvetil obletnici slovitega Pisma iz zapora v Birminghamu, ki ga je Martin Luther King ml. napisal na današnji dan leta 1963 v času boja za državljanske pravice. Ogrlica tokrat zveni kot poklon pogumu, uporu proti rasnim krivicam in pozivom k človečnosti.


15.04.2025

Istrska poezija v izložbi 2, nepredvidljive zvočne krajine jazz tria Middle land in »1975« Tomija Janežiča

Danes zaključujemo literarni sprehod s predsednico Kulturnega kluba Jasno Čebron po poeziji istrskih pesnic in pesnikov, ki je razstavljena v izložbah koprskega mestnega jedra in se od tam do prve prihodnje priložnosti tudi poslavlja. Nepredvidljive so zvočne krajine slovensko-italijanskega jazz tria Middle land, ki jutri prihaja na koncert v koprski Circolo. Skupne atmosfere, v katerih se prepletajo srednjeevropska izraznost, vplivi obmejne kulture in tradicije, improvizacija in melodična lirika, bodo ustvarjali mednarodno uveljavljeni glasbeniki Marko Čepak, Aljoša Jerič in Lorenzo Cominóli. Rdeča nit četrtega dela Dodekalogije režiserja Tomija je vojna. Predstavo 1975 je v SNG Nova Gorica uprizorilo ukrajinsko akademsko gledališče Ivana Franka. Glasbeno ogrlico je s šansoni nanizala Simona Moličnik. Ob tem izpostavlja, da je še odprt razpis za Festival slovenskega šansona 2025, ki poteka pod okriljem Radia Slovenija in ohranja spomin na Franeta Milčinskega Ježka.


14.04.2025

Suhozidi gradijo značaj Krasa, nagrade Tedna slovenske drame in knjiga Martina Kušeja Za mano belina

Suhozidna gradnja je Unescova dediščina človeštva. Je gradnik značaja in prepoznavnosti krajine, še posebej kraške. O pomenu te dediščine, njenem stanju pri nas in možnostih za prihodnost so na konferenci v Parku Škocjanske jame spregovorili strokovnjaki iz različnih področij, povezani v Partnerstvo kraške suhozidne gradnje. Zaključek Tedna slovenske drame je zaznamovala podelitev nagrad: Grumovo nagrado za najboljše dramsko besedilo je prejel Milan Ramšak Marković za 'Trilogijo o mestih in ljudeh', Šeligovo za najboljšo uprizoritev pa celjsko gledališče za predstavo 'Pet kraljev: K psihopatologiji neke monarhije'. Predstavljamo slovenski prevod avtobiografsko-esejističnega dela 'Za mano belina' Martina Kušeja, enega najbolj prodornih, izvirnih in provokativnih avstrijskih gledaliških in opernih režiserjev slovenskega rodu. Goran Gregorič je na glasbeno ogrlico nanizal skladbe s prvega solo albuma Eddieja Vedderja, frontmana skupine Pearl Jam.


11.04.2025

Herojska doba Histrov, istrska Poezija v izložbi in neizbrisen pečat zborovodje Ivana Ščeka

Razstava Herojska doba Histrov Arheološkega muzeja v Pulju, ki je že gostovala v Trstu, Skopju in Sarajevu, je prispela v Koper. Ob Dnevih humanistike jo gosti Fakulteta primorske univerze za humanistične študije. Bili smo na slavnostnem večeru ob stoletnici rojstva skladatelja, glasbenega pedagoga in zborovodje Ivana Ščeka, ki je na Glasbeni šoli Koper med letoma 1954 in 1972 pustil neizbrisen pečat. Vabimo vas na istrski literarno-pesniški sprehod po Poeziji v izložbi s slovenistko ter neutrudno pobudnico kulturnega dogajanja v Kopru in predsednico Kulturnega kluba Jasno Čebron. Na glasbeni ogrlici Gorana Gregoriča zvenijo skladbe našega največjega kantavtorja Tomaža Pengova, soustanovitelja eksperimentalne glasbene skupine Salamander, ki danes nastopa v gledališču Tartini v Piranu.


10.04.2025

Mednarodni odbor PEN na GO!25: »Treba o tem pisati, se boriti proti tej fasciniranosti z vojnami, ker to je zlo, je iluzija!«

Mir je močno povezan tudi z uničevanjem okolja, in kot pisatelji bi morali spodbujati skrb za okolje. Ne samo zaradi okolja samega, ampak predvsem zaradi izboljšanja medčloveških odnosov, je še eno od sporočil Mednarodnega pisateljskega odbora PENa za mir ob včerajšnjem obisku Evropske prestolnice kulture GO!2025. Za uvod v letošnje Mednarodno srečanje Pen na Bledu, ki se je začelo v torek, je italijanski pisatelj Paolo Giordano v Cankarjevem domu predstavil slovenski prevod svojega zadnjega romana Tasmania. Salamander, glasbena skupina z malodane kultnim statusom v glasbeni javnosti, prihaja na koncert v Piran. Glasbeno ogrlico je Armando Šturman podčrtal z Levo sceno, prvim albumom raperja Alija-Ena, oziroma, Dalaj Eegola, ki nastopa tudi z vzdevkom RecycleMan.


09.04.2025

Barok v Sloveniji, kiparska pot ob Soči in filmska retrospektiva na GO!2025

V Narodni galeriji v Ljubljani nocoj odpirajo obsežno razstavo Barok v Sloveniji. Na ogled bo več kot 170 umetnin – slik, kipov, fresk in risb. Izjemen razcvet umetnosti v 17. in 18. stoletju so sprožile nove družbene, politične in gospodarske razmere, pa tudi pritok tujih umetnikov v naš prostor, takrat razdeljen na habsburški in beneški del. V Kanalu bodo jutri odkrili drugo skulpturo na edinstveni čezmejni kiparski poti ob reki Soči. Avtor dela Impulz za Sočo je Boštjan Kavčič. Goriški Kinoatelje je za retrospektivo Vzhod/Zahod – meja skozi film in zgodovino izbral več kot 50 filmov in obzornikov od leta 1954 dalje. Glasbeno ogrlico je Iztok Novak nanizal s skladbami, ki poosebljajo dialog med umetnostjo in naravo.


08.04.2025

»Podnebne spremembe, migracije, vojne – konec miru«, rdeča nit mednarodnega srečanja pisateljic in pisateljev

Na Bledu se začenja 57. srečanje mednarodnega pisateljskega združenja. Sinoči ga je v Ljubljani uvedel italijanski pisatelj Paolo Giordano, danes dopoldan ga je odprla skupščina mirovnega odbora PEN. Gostovali bodo tudi v Evropski prestolnici kulture, Novi Gorici in Gorici, kjer bodo razpravljali o aktualnih temah, od podnebnih sprememb, do migracij, vojn in grožnjah míru. Valentina Češnjevar iz koprske Glasbene šole je prejemnica priznanja Frana Gerbiča na področju glasbene vzgoje, izobraževanja in glasbenega poustvarjanja. Mladi istrski umetnice in umetniki se predstavljajo na skupinski razstavi »Prepletanja« v portoroški Galeriji Monfort. Glasbeno ogrlico je ob današnji 333. obletnici Tartinijevega rojstva nanizala Simona Moličnik.


07.04.2025

Poklon dirigentu Marku Munihu in izjemen uspeh mladih pevcev iz Tolmina

Primorska poje se je z letošnjim 24. koncertom poklonila velikemu dirigentu Marku Munihu z Mosta na Soči. Mladinski pevski zbor Osnovne šole Franceta Bevka iz Tolmina je bil najboljši slovenski zbor na Mednarodnem mladinskem pevskem festivalu v Celju. Z razstavo "Dom je tam, kjer je delo" se v ljubljanski Galeriji Photon predstavlja madžarska umetnica Anna Fabricius. Serija fotografij je nastala v zadnjem letu, ko je na Madžarskem in v Romuniji sodelovala z delavci z Daljnega vzhoda, ki jim vsakdanje življenje na delovnih mestih v predelovalnih dejavnostih oblikujejo pogodbeno omejena svoboda gibanja, togi urniki in nizke plače. Predvsem pa so v gostujočih družbah nevidni, pravi avtorica. Glasbeno ogrlico je s countryjem obarval Goran Gregorič.


04.04.2025

Županova Micka v Trstu in Ostržek v Kopru v sodobni preobleki

Linhartova Županova Micka, a v posodobljeni preobleki, začinjena z mediteranskim temperamentom in domačim narečjem je zadnja premiera Slovenskega stalnega gledališča v Trstu v tej sezoni. Režiser Vito Taufer je vanjo vključil tudi povojno usodo slovenskih ribičev na Tržaškem. Mlade ljubitelje gledališča pa bo v Gledališču Koper razveselila krstna izvedba Collodijevega Ostržka, ki sta ga za oder priredila režiser Jaka Ivanc in igralec Luka Cimprič. Ostržek se s svojimi prigodami na poti odraščanja sooča v sodobnem svetu, polnem digitalnih pasti. Med novostmi Cankarjeve založbe predstavljamo roman Biografija naključnega čudesa večkrat nagrajene sodobne ukrajinske pisateljice Tanje Maljarčuk in roman Milenij v Beogradu sodobnega srbskega pisatelja Vladimirja Pištala. Glasbeno ogrlico je Goran Gregorič tokrat nanizal s skladbami kralja bluesa in enega največjih kitaristov, B. B. Kinga.


03.04.2025

Niz koncertov za 30 let doberdobskih Blek Pantersov in niz razstav ob 100-letnici rojstva Vladimirja Makuca

Oder goriškega kulturnega doma bodo konec tedna zavzeli Blek Pantersi. Živahna glasbena druščina, ki deluje v okolici Doberdoba, bo 30 let glasbenega delovanja obeležila na nizu koncertov. Ob 100-letnici rojstva enega najpomembnejših slovenskih umetnikov in interpretov Krasa, Vladimirja Makuca, ki se je rodil v Solkanu, se drevi v Galeriji Prešernovih nagrajencev Kranju z razstavo Želja po nebu začenja cikel šestih razstav, ki si ji bo mogoče ogledati na Goriškem in v Italiji. Kaj je danes slika, se sprašuje umetnik, slikar, fotograf in oblikovalec Marko Tušek na samostojni razstavi Opazovanje v galeriji ArtKIT v Mariboru. Glasbeno ogrlico je nanizal Armando Šturman. Kot pojasnjuje, je skladbe različnih avtorjev povezal okoli imena prve ženske tega tedna – Marine. Na prvo mesto je postavil Dans la Marine (V vojni mornarici) skupine French Navy, ki je s svojim družbeno-kritičnim besedilom še kako aktualna v današnjemu času oboroževalske mrzlice.


02.04.2025

Napočil bo dan in svet bo razdejan

Kakšen je položaj žensk v sodobni družbi? Kaj sta njihova drugačnost in edinstvenost, so vprašanja, ki jih izpostavlja mednarodni projekt Nevidne ženske in bo do petka zaznamoval Evropsko prestolnico kulture. Razstava slovenskih in avstrijskih umetnikov Če želiš mir v Celovcu sooča gledalca z vprašanji omejevanja svobode, kršenja človekovih pravic, vsakdanjega soočanja z vojnimi podobami in merjenja politične moči. "Napočil bo dan in svet bo razdejan" pa je okoljevarstveno svarilo fotografij Nicka Brandta, ki se v dveh ljubljanskih galerijah predstavlja z deli o posledicah podnebnih sprememb. Glasbeno ogrlico je Iztok Novak Easy nanizal s skladbami glasbenic, ki so bile vsaka na svoj način prelomne in izrazito družbeno angažirane.


01.04.2025

Monumentalna zbirka Vsemirje izpostavlja domišljijsko fantastično prozo Marjana Tomšiča

Marčevski Pogovor o branju, ki jih mesečno organizira koprski Kulturni klub, je prinesel predstavitev knjige Vsemirje, monumentalne zbirke proznih del Marjana Tomšiča. Osemsto strani obsežno delo je nedavno izšlo pri založbi Sanje, uredila sta ga Rok Zavrtanik in Gašper Malej. Pri izboru pa sta se odločila za drugačen pristop od tistih, ki so sooblikovali Tomšičevo podobo v slovenskem književnem in kulturnem kontekstu. Dramatika manjših evropskih jezikov v mednarodnem prostoru v središču pozornosti Tedna slovenske drame. Na pročelju bazilike Rožnega venca v Lurdu zakrivajo mozaike duhovnika Marka Rupnika, obtoženega spolnih in psihičnih zlorab redovnic. Glasbeno ogrlico je Simona Moličnik nanizala s skladbami Marie Mazzota, edinstvene ustvarjalke na področju glasb sveta.


Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov