Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
60 epizod
60 epizod
Izbrani odseki jutranjega programa Radia Koper.
»Ravnovesja ne iščemo, kar samo nastaja. Važno je, da uživaš v tem, kar delaš.« Tokratno »Primorsko glasbeno premiero« smo poiskali v svetu pevke, tekstopiske in pesnice Maje Predatorie iz Breginja, v njenem svetu svetlobe, ritma in notranjega preporoda. Z umetniškim imenom Anza Ra Mai stopa na novo ustvarjalno pot in predstavlja svojo skladbo, ki je nastala pod producentsko taktirko Marijana Novaka. V skladbi Simplicity opisuje zgodbo o iskrenosti, sobivanju, sprejemanju sebe, svetlobe in teme, ter ljubezni, ki nas oblikuje. Z unikatno mešanico underground beatov, brass benda in stare romantike obljublja glasbeno izkušnjo, ki gre globoko. Vabljeni k poslušanju.
Zvečer bo na Velikem odru Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana zadnja premiera letošnje sezone, igra Zdravnica britanskega dramatika in režiserja Roberta Icka v režiji Martina Kušeja. V Frančiškanskem samostanu Kostanjevica v Novi Gorici pa so pred dnevi predstavili dokumentarni film Karel X. – Burboni na Kostanjevici.
V tokratni Primorski glasbeni premieri smo predstavaili skladbo, ki zveni kot opomnik, da se za vsako napako morda še vedno skriva druga priložnost. Maj je nova country balada o posledicah napačnih odločitev, a tudi o upanju, ki se vrača z vsakim novim začetkom. Pod njo se podpisujeta uveljavljeni producent in avtor Yan Baray ter zasedba Paul Grem, s katero že vrsto let dihajo v istem glasbenem ritmu. Kako je pesem, ki je najprej zvenela v angleščini, postala globoko slovenska zgodba, kaj je v njej tako posebnega in kako je potekalo to zvočno prepletanje – sta nam povedala kar osebno. Še najprej pa sta odgovorila na vprašanje: »Kako bi vsak izmed vaju v enem stavku povzel, kaj je za vaju Maj – bolj osebna izpoved, simbolična zgodba, nekaj tretjega?«
Navdih je prišel iz globoke osebne izkušnje, saj sta Gregor Ravnik in Marko Hrvatin želela čustveno podpreti prijateljico, ki jo je doletela izguba. Hkrati pa sta želela, da skladba najde večno mesto med žalujočimi in jim pomaga najti tolažbo v najtežjih trenutkih. Kako sta kot umetnika našla note in besede za nekaj tako krhkega in osebnega, izveste v pogovoru.
Vid Pregelj, 30-letni Ajdovec in magister Fakultete za šport, ki trenutno deluje na področju marketinga in prodaje, se vrača k glasbi. Njegova glasbena pot se je začela v srednješolskih letih s skupino Storming Elephants in se nadaljevala v zasedbi Year of the Rookie. Po nekajletnem premoru se je odločil za solo kariero – deloma zato, da bi ovekovečil skladbe, ki jih je ustvarjal v preteklosti, in jih izdal na albumu, deloma pa tudi zato, ker verjame, da lahko v glasbo še vedno prispeva nekaj svojega. To »nekaj« so nove, avtorske skladbe v slovenskem jeziku, katerih ima trenutno v predalu vsaj šest do osem. Ena izmed njih je tudi "Lucidno." »V njej sem želel poslušalcem pričarati občutek abstraktnosti lucidnih sanj in razdvojenosti med sanjskim ter resničnim svetom. To sem skušal doseči z misterioznimi molovskimi toni in prepletanjem verzov, ki se izmenjujejo med resničnostjo in sanjami,« pojasnjuje Vid. Vabljeni k poslušanju celotnega pogovora!
Cona 40, zasedba petih prijateljev, je tik pred objavo kratkometražnega albuma v poslušanje dala skladbo z naslovom Ona, v kateri opisuje nenavadno ljubezensko zgodbo. »Ona« je sodobno dekle, ki ne prenaša neresnih fantov. »Ne gre za osebno pripoved, temveč pozitivno karikaturo sodobnih razmerij,« med ostalim pove frontman zasedbe Martin Pinter, s katerim sta se v pogovoru z »Izijem« dotaknila tudi načrtov ob omenjeni izdaji debitantskega EP-ja "Bonbončki".
V tokratni epizodi »Primorska glasbene premiera« smo gostili frontmana mlade rock zasedbe iz Kopra, Liquid Gasoline, Jurija Škerliča. Skupina, ki je pred letom dni veljala za najobetavnejšo v slovenskem delu Istre, niz singlov nadaljuje s skladbo »Naj se vrti«. Z njo sporočajo, da je »čas neizprosna subjektivna mašina, ki teče ne glede na lepote in krivice človeških pogruntacij«. Več v pogovoru z Easyjem.
Lovelorn je od leta 2025 7-članska skupina. Zasedba je sestavljena iz pretežno študentov iz Nove gorice (Marko in Jure), iz Ilirske bistrice (Eneja) iz Ozeljana (Maj), Vojščice (Klemen, Miha) ter Podgozda (Jaka). "Skladba »Nostalgik« v svojem bistvu izhaja iz premisleka o koncu sveta, kot ga poznamo. Je odziv na novo realnost, ki vznika dandanes", o novem singlu pove frontman zasedbe Marko Čadež Mačkić in dodaja: "Z novim materialom imamo cilj predvsem zrasti iz v gradove v oblakih zaljubljenih najstnikov v družbeno kritične in zrelejše, a vselej v svojem bistvu, zaljubljene najstnike."
Po desetih letih se Elvis Jackson vrača z novim albumom 'We Play 4 You'! Prvi singel 'Do It Again' že napoveduje, da so Elvisi še vedno v top formi - energični, nepopustljivi in pripravljeni na nove glasbene podvige. S člani zasedbe se je o albumu, sveži energiji in prihajajoči koncertni premieri v Kinu Šiška pogovarjal Iztok Novak Easy.
Dežurno meteorloginjo ARSO Evo Bezek smo vprašali, kakšno bo vreme v prestolnici kulture.
Le še en dan nas loči od slavnostnega odprtja Evropske prestolnice kulture GO! 2025, ki bo združilo Novo Gorico in Gorico od ene do druge železniške postaje. Bo pa v središču najmlajšega slovenskega mesta potekal tudi kulinarični dogodek Okusi brez meja z veliko ponudbo lokalnih jedi. Kako se sicer na ta dan pripravljajo gostinci in kakšna so njihova pričakovanja, je novogoriške ponudnike spraševala Mateja Grebenjak.
Vsak večji projekt ima svoje goreče podpornike, pa tudi skeptične opazovalce. Evropska prestolnica kulture Nova Gorica - Gorica 2025 ni izjema! EPK vzbuja radovednost in dvome. Nekateri vidijo povezovanje Nove Gorice in Gorice kot zgodovinski trenutek, drugi pa se sprašujejo, kaj bo mesto sploh pridobilo. V tokratni rubriki se posvečamo tistim, ki dogajanje opazujejo od daleč, torej onkraj meja Primorske. Svetovalec za gledališko in lutkovno dejavnost na JSKD-ju, Jan Pirnat ima o Novi Gorici vedno pozitivno mnenje. Vsako leto v mestu vrtnic organizira festival mladinske kulture Vizija. Kot pravi je zgodba EPK med Gorico in Novo Gorico je res posebna.
Vas zanima, kako lahko preproste igre s kartami postanejo most med ljudmi na obeh straneh meje? Briškola, Škopa, Tršet in Mora niso le zabava, ampak prava kulturna dediščina! V tokratni rubriki se bomo podali v svet družabnih iger, ki so marsikje, še vedno, del vsakdana. Od gostilniških dvobojev do prijateljskih turnirjev - družabne igre združujejo generacije na obeh straneh meje in ustvarjajo nepozabne trenutke. Tone Kodermac in Bruno Bordon iz Benečije se takole spominjata časov, ko so vasi žarele od dogajanja. Danes je slika seveda drugačna.
V prostoru, kjer se kultura in identiteta nenehno prepletata, je znanje jezikov bogastvo, ki odpira vrata k večji povezanosti. Na obmejnem območju, kjer se stikata slovenska in italijanska kultura, pa je jezik več kot le sredstvo sporazumevanja – je most med ljudmi, zgodovino in skupnim življenjem. Zato pred začetkom prve čezmejne evropske prestolnice kulture ne gre brez vprašanja, koliko italijanščine poznajo na slovenski strani in koliko slovenščine na italijanski.
V okviru Evropske prestolnice kulture Nova Gorica – Gorica je zdaj na voljo tudi aplikacija z obogateno resničnostjo BulevAR, ki lokalne posebnosti in znamenitosti obiskovalcem približa tudi v digitalnem svetu. Aplikacija uporabnike spodbuja k odkrivanju somestja in različnim aktivnostim ter nagrajuje krepitev čezmejnega sodelovanja. O tem, kako aplikacija deluje, pa Matevž Straus iz novogoriškega podjetja Arctur.
V tem tednu smo vam v rubriki ABC o EPK ponujali razmisleke zunanjih opazovalcev evropske prestolnice kulture. Danes bo svoj pogled podal umetnik, ki je bil v idejo evropske prestolnice kulture vpet že trikrat. Letošnji prejemnik Prešernove nagrade za življenjsko delo režiser in performer Dragan Živadinov.
Gregor Ravnik je izdal novo pesem z naslovom Ponoči, za katero je posnel tudi videospot. Gre za posebno pesem, za katero je glasbo v celoti napisal sam, sam pa se je domislil tudi ideje za spot, v katerem mu družbo dela plesna učiteljica Karin Bordon. Snemali so, kot namiguje ime pesmi, ponoči, in sicer na slovenski in italijanski strani meje.
Danes bodo predstavili prenovljen Trg Europe oz. Transalpina, kjer bo osmega februarja ob 16th uradna otvoritev evropske prestolnice kulture. Kot pravi interaktivni umetnik Vuk Ćosić, se projekta veseli. Ćosića smo za minutni razmislek vprašali tudi zato, ker je pred leti sodeloval pri Evropski prestolnici Rijeka 2020. Tam je nekaj časa vodil oddelk za komuniciranje in trženje. O EPK v dveh Goricah pa pavi.
V jutranjih rubrikah ABC o EPK v tem tednu objavljamo misli opazovalcev in poznavalcev realnosti prostora, ki ga zaobjema projekt EPK. »Mesti z zelo različnimi zgodovinskimi in družbenimi ozadji bosta poskušali pokazati, da kljub zapleteni - in pogosto tudi travmatični - dediščini tega območja vendarle obstaja nekaj takega, kot je skupna evropska zavest, ki presega običajne puhlice o »povezovanju« ter »preseganju meja«. Tako je o projektu Evropska prestolnica kulture nedavno zapisal novinar kulturne redakcije Dnevnika Gregor Butala. Odgovor, ali bo ta ambiciozen cilj dosežen, čez leto ali dve verjetno ne bo preprost ali enoznačen, meni, in v naslednji minuti za radio Koper razmišlja še:
Kljub toliko opevani EPK 2025, ostaja slovenska stvarnost v Gorici še vedno marsikomu na goriški občini trn v peti, oz. v napoto." Tako kritično se je pred meseci v pismu na javnost obrnil predsednik Kulturnega doma v Gorici Igor Komel. Povod je bila objava boršure občine Gorica, v kateri slovenskih kulturnih dogodkov domala ni bilo. Bile so spregledane, je zapisal Komel. V včerajšnji skupni terenski oddaji iz Gorice pa o pričakovanjih pred skorajšnjim odprtje EPK-ja, dejal:
Neveljaven email naslov