Slovenija je uvodni zadetek dobila v 13. minuti ob izključitvi Roka Tičarja, 33 sekund pozneje pa je Švica dosegla nov zadetek. Foto: Reuters

"Težka tekma je bila. Večina naših fantov ne igra na tej ravni kot Švicarji. Preveč napak smo delali, prevečkrat smo ostali z igralcem manj. Rezultat bi bil drugačen, če bi bili bolj zbrani v obrambni tretjini. Švica je kakovostna reprezentanca in je znala naše napake kaznovati," je za TV Slovenija povedal Anže Kuralt, medtem ko je selektor Matjaž Kopitar izpostavil številne napake:

"Moramo priznati, Švica je bila boljša, verjetno bo na tem SP-ju prišla daleč. Gole smo dobili ob igri 5:4. Dejstvo je, da znamo odigrati bolje. Bilo je težko, fantje so se sicer trudili, a bilo je preveč individualnih napak. Sploh zadnja tretjina ni bila dobra, tako se tekem ne zaključuje. Je bilo pa vsaj prvih 11 minut druge tretjine spodbudnih."

Sorodna novica Risi po 18 letih lovijo prvi obstanek med elito

Malgin zadel ob prednosti igralca več
Slovenija je le dobro polovico prve tretjine držala korak, dokler v 13. minuti ni prišla prva izključitev (edina v uvodni tretjini) – na klop je moral Rok Tičar. Švica je to hitro unovčila, po izdelani akciji je zadel Denis Malgin, sin Alberta Malgina, ki je z Jeseničani leta 1993 osvojil naslov prvaka.

Švica v 33 sekundah uvodne tretjine dvakrat v polno

Moser le 33 sekund zatem povišal na 2:0
Le 33 sekund je minilo, ko je Janis Moser izkoristil neodločnost slovenske obrambe in premagal Gašperja Krošlja. Slovenija je imela najlepšo priložnost v 15. minuti, ko je Nik Simšič (trije streli na gol v prvi tretjini) krenil v protinapad, njegov strel je Leonardo Genoni ubranil.

Po prvi tretjini je bilo razmerje v strelih 12:4 v korist Švice.

Kapetan Niederreiter edini strelec v drugi tretjini
Slovenci so v drugi tretjini pritisnili in bili dvakrat (Jan Urbas, Jan Drozg) blizu zadetku. Predvsem v 27. minuti se je ponudila lepa priložnost, ko so bili Švicarji dve minuti z igralcem zanj. Toda "power play" so znova izkoristili Švicarji. Ko je bil izključen Blaž Gregorc, je bil v 33. minuti pred golom spreten kapetan Nino Niederreiter (podajalec: Malgin).

Kapetan Lugana Calvin Thurkauf je dosegel peti zadetek v 44. minuti. Foto: EPA

Šov Švicarjev v zadnjih 20 minutah
V zadnji tretjini so Švicarji (prejšnji teden so na pripravljalnih tekmah ugnali tako Fince kot Švede) dosegli še štiri gole. Ob izteku 42. minute je Dario Simion streljal, Krošelj je plošček odbil, z leve strani pa ga je v mrežo spravil Malgin za svoj drugi zadetek.

Ob takšnem razmerju moči upanja, da bi lahko risi pripravili podoben preobrat kot pred šestimi leti, ko so na SP-ju v Parizu Švicarje po zaostanku s 4:0 ujeli, ni bilo. V 44. minuti je sledil nov uspešen švicarski "power play", in sicer ob izključitvi Roberta Saboliča. Zadel je Calvin Thurkauf.

Švicarji se niso ustavili, zadnja gola so dosegli ob igri pet na pet. Na 6:0 je nekaj sekund po tem, ko se je v igro vrnil izključeni Tadej Čimžar, povišal Marco Miranda (51. minuta), končni izid pa je postavil Christoph Bertschy (58.).

Vsi švicarski strelci igrajo v Ligi NHL.