24-letni Lilian Calmejane je takole proslavljal največjo zmago v karieri. Lani je dobil tudi etapo na Dirki po Španiji. Foto: Reuters
Lilian Calmejane
Calmejane je imel po koncu etape veliko težav s krči. Foto: Reuters
Chris Froome
Vodilni v skupni razvrstitvi Britanec Chris Froome je med etapo za nekaj trenutkov v ostrem ovinku zapeljal s ceste, a se je nato hitro vrnil v glavnino. Foto: EPA
Na Touru velik dan Liliana Calmejana
Zaključek osme etape na Dirki po Franciji

187,5 km dolga etapa od Doleja do Les Roussesa v gorovju Jura je imela tri kategorizirane vzpone. Najtežji, prve kategorije, je bil zadnji, približno 11 kilometrov dolg "klanec" s šestodstotnim naklonom.

Calmejane je napadel na sredini vzpona, 18 kilometrov pred koncem, in se otresel preostale trojice. V cilju si je privozil 37 sekund naskoka pred drugouvrščenim Nizozemcem Robertom Gesinkom. Tretji je bil Francoz Martin Guillaume.

Na koncu niso odločale noge, ampak glava
"Ne morem verjeti. Danes mi je uspelo to, kar sem tako dolgo sanjal. Vedno sem bil kolesar, ki ima rad akcijo in pobege. Že pred štartom etape sem moštvenim kolegom povedal, da bom na vsak način poskušal z begom. Nisem si predstavljal takega scenarija. Predvidel sem, da bi na cilj lahko prišla manjša skupina, ki bi nato obračunala v šprintu. Od prvega kilometra etape do cilja smo šli z vso močjo. Bilo je težko. Štiri kilometre pred ciljem in prav v končnici sem imel težave s krči, a danes je bil moj dan. Na koncu niso odločale noge, ampak glava," je bil navdušen Calmejane, ki je lani v podobnih okoliščinah osvojil etapo na Dirki po Španiji.

Najboljši Slovenec je bil tokrat 52. Jani Brajkovič. Primož Roglič je bil 122., Grega Bole 135., Borut Božič pa 164.

Tudi letos smo na MMC-ju pripravili nagradno igro Navidezna dirka. Še vedno se lahko prijavite, letos prvič podeljujemo nagrade tudi za zmagovalce posameznih etap! V osmi etapi je največ točk zbral uporabnik Wombat (215 točk), ki bo za nagrado prejel knjigo Klub rumene majice – kako razmišljajo zmagovalci Dirke po Franciji avtorja Edwarda Pickeringa in bidon.

Enako nagrado bodo prejeli vsi dnevni zmagovalci gorskih etap in obeh kronometrov, medtem ko bodo preostali dnevni zmagovalci prejeli knjigo Dirka po Italiji: zgodovina najznamenitejših Girov avtorja Brendana Gallagherja in bidon.

Upoštevane so spremembe, ki so opravljene do 11.00 za vsak dan. Podrobnejša navodila lahko preberete tukaj.

Skupni zmagovalec bo dobil
300 evrov vplačila v sklad ALTA GLOBAL, drugi 200 evrov in tretji 100 evrov vplačila v isti sklad. Prvih deset bo prejelo bidon.

Na vrhu brez sprememb

V rumeni majici ostaja Britanec Chris Froome, ki ima pred rojakom Geraintom Thomasom 12 sekund prednosti. Tretji je Italijan Fabio Aru (+0:14). Skupina ubežnikov si je med etapo privozila že tolikšno prednost, da sta Francoz Pierre Roger Latour in Nemec Daniel Buchmann virtualno že prehitela Frooma, a so favoriti pravočasno pohodili pedale in stvari pred sklepnim vzponom postavili na svoje mesto.

Froome ni pričakoval tako zahtevne etape
Froome je na spustu s predzadnjega vzpona zapeljal s proge, a hitro ujel glavnino. "Nisem pričakoval tako zahtevne etape. To je bil zares naporen dan, še posebej ko pomislim, kaj nas čaka v nedeljo. To je bila zelo taktična etapa, tudi mi smo imeli Sergia Henaa in Mikela Lando spredaj. Mathias Frank and Pierre Latour sta bila zelo nevarna za mojo rumeno majico, zato nismo smeli pustiti ubežnikov preveč spredaj," je razlagal trikratni zmagovalec Toura.

Precej je trpel francoski prvak Arnaud Demare, ki je zaradi težav s prebavili zaostal več kot pol ure.

Med prenosom dirke na TV Slovenija je bilo tudi nekaj govora o riževih ploščicah. Tu je recept zanje.

850 ml (0,85 l) vode.

Ko je riž kuhan, dodaš v vročega pretlačeni dve banani in temno čokolado ter dve žlici medu.

V nedeljo trije klanci ekstra kategorije

Priložnost za pobege bo tudi v nedeljo, ko je na sporedu bistveno težja etapa s kar tremi klanci najvišje kategorije, na svoj račun pa bodo prišli tudi najboljši v vožnji navkreber, favoriti za najvišja mesta v skupnem seštevku. Kolesarji bodo morali premagati 181 kilometrov med Nantuo in Chamberyjem v savojskih Alpah.