Primož Roglič je osvojil 18. mesto z zaostankom 2:52. Remca Evenepoela je ugnal za 32 sekund, v skupnem seštevku pa za lanskim zmagovalcem Dirke po Španiji zaostaja le še 11 sekund. Foto: EPA

Kuss, ki je letos vozil že Dirko po Italiji in Dirko po Franciji, je na zahtevni gorski etapi v skupini ubežnikov izbral pravi trenutek za napad in se etapni zmagi (svoji drugi na Dirki po Španiji) odpeljal slabe tri kilometre pod vrhom ciljnega vzpona. V zadnjih stotih metrih je lahko navijačem "delil petke" in proslavljal uspeh. Veliko delo je zanj opravil tudi Jan Tratnik, ki je bil zelo dejaven v skupini ubežnikov.

Le kdo ne bi privoščil Seppu Kussu, ki se vedno žrtvuje za moštvene kolege, danes pa je le prišel na svoj račun. Foto: EPA

Lenny Martinez belo majico zamenjal za rdečo
Rdečo majico je za osem sekund (toliko v skupnem seštevku zaostaja Kuus) prevzel 20-letni Francoz Lenny Martinez (Groupama-FDJ), ki je danes osvojil drugo mesto s 26 sekundami zaostanka. Tretji je bil Romain Bardet (+0:31), ki je bil na stavnicah med glavnimi kandidati za današnjo zmago.

Zahvalil se je tudi Janu Tratniku
"Izjemno težka etapa. Želeli smo v beg, da malo preizkusimo QuickStep, čeprav smo vedeli, da bo beg težko nadzirati. V begu smo bili z Dylanom van Baarlejem, Janom Tratnikom in Valterjem Attilo, vsi so dirkali izjemno in se jim moram zahvaliti za njihovo delo. Vso etapo sem se odlično počutil in razmišljal le o tem, kdaj bi lahko napadel," je povedal Kuss, ki pa vendarle zavrača mnenje, da ima zdaj Jumbo Visma še tretjega kandidata za končno zmago: "Ne ne, zame je fantastična že ta etapna zmaga, o skupni razvrstitvi sploh ne razmišljam."

Profil ciljnega vzpona Foto: Organizator

Roglič razbil skupino favoritov
Na koncu se je iskrilo tudi v skupini favoritov, ki so imeli v drugem delu etape ves čas okrog tri do štiri minute zaostanka za ubežniki. Ko je tri kilometre pred ciljem (ta je bil pri astronomskem observatoriju na Javalambru) močno pospešil Primož Roglič, je povzročil manjši preplah med kapetani. Sprva je vse pustil za seboj, tudi Evenepoela, se mu je pa kmalu pridružil moštveni kolega Jonas Vingegaard, s katerim sta družno krenila proti cilju, v katerem sta bila 7 sekund pred Ayusom, 13 pred Almeido, 24 pred Masom in 32 pred Evenepoelom.

Osmerica ubežnikov v skupnem seštevku na vrhu
"Vse dobro, bilo je noro. To je pravi gorski začetek. Zagotovo sem imel danes nekoliko boljše noge. To je bil dober dan, a daleč je še do cilja. Uživali smo," je povedal Roglič, ki je vsekakor potrdil, da je po nedeljskem padcu spet pravi in da ima močne noge, kar je seveda dober signal za nadaljevanje tritedenske dirke. Zdelo se je sicer, da je Remco Evenepoel že v resnih težavah in da bo v skupnem seštevku zdrsnil za Rogliča, a je Belgijec na koncu omilil izgube in je (na 9. mestu) skupno zdaj tri sekunde pred Masom, pet sekund pred Vingegaardom in 11 pred Rogličem.

Na spustu s prvega vzpona dneva s Puerta de Arenillasa je padel Jay Vine (UAE Emirates) in pozneje odstopil.