Zgodovinski zmagovalni oder na trgu Cibeles v Madridu – Alejandro Valverde, Primož Roglič in Tadej Pogačar. Foto: EPA

29-letni Roglič se je veselil prve slovenske zmage na tritedenskih dirkah. Zasavski orel je letos že pisal zgodovino, saj je na Dirki po Italiji s tretjim mestom postal prvi Slovenec, ki se je na grand tourih povzpel na zmagovalni oder. Tokrat je šel še korak dlje, ob rdeči majici je osvojil še zeleno majico za najboljšega kolesarja po točkah.

Alejandro Valverde in Primož Roglič sta nazdravila s pivom že pred ciljem Dirke po Španiji 2019. Foto: EPA

Slovenski praznik je dopolnil Tadej Pogačar, ki je stopničke zasedel že ob debiju. Največji up slovenskega kolesarstva je ob tem dobil še tri etapne zmage, za piko na i pa osvojil še belo majico za najboljšega kolesarja do 25 let. Edina majica, ki ni šla v slovenske roke, je pikčasta majica za najboljšega gorskega kolesarja, ki jo je osvojil Francoz Geoffrey Bouchard.

Jakobsen ugnal Bennetta
Zadnja etapa je bila ravninska v dolžini 106 kilometrov. Sedem kilometrov pred koncem je bila glavnina skupaj. Deceuninck-Quickstep je pripravljal teren za Nizozemca Fabia Jakobsena, ki je svoje delo opravil brezhibno. Drugi je bil Irec Sam Bennett, tretji Poljak Szymon Sajnok.

Najboljši trije nazdravili s pivom
Roglič je čez cilj prišel nekaj metrov za skupino, skupaj z moštvenimi kolegi iz Jumba Visme je nasmejan slavil uspeh kariere. Uvodnih 40 km je bilo namenjenih sproščenemu pogovoru z rojaki na dirki in tekmeci, na vrsti je bilo fotografiranje, skupaj s Pogačarjem, Bouchardom in Valverdejem pa je tudi tudi spil pivo.

Veselje Rogliča in moštvenih kolegov ob prečkanju ciljne črte v središču Madrida. Foto: EPA

Svetovni prvak Valverde preprečil dvojno slovensko zmago
Na drugem mestu je dirko končal 39-letni Alejandro Valverde, ki je leta 2003 na Dirki po Španiji prvič stal na zmagovalnem odru. Pred 16 leti je končal na tretjem mestu, Pogačar je takrat štel le pet let. Aktualni svetovni prvak Valverde je na Vuelti zmagal pred desetimi leti.

20-letni Pogačar je postal tretji kolesar v zgodovini tritedenskih dirk, ki je pred dopolnjenim 21 letom zmagal na treh etapah ene od treh največjih dirk. To je leta 1934 uspelo Reneju Viettu in leta 1978 Giuseppeju Saronniju.

Zgodovinski večer v Madridu – zmaga Rogliča in tretje mesto Pogačarja
V Kisovcu ognjemet v čast Rogliča
Bujakova peta na ženski Vuelti

Državna prvakinja Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana) je dvodnevno Dirko po Španiji za dekleta končala na petem mestu. Na sobotni etapi, 9,3-kilometrskem kronometru, je bila Poljakinja s slovenskim potnim listom osma (+0:26), na današnji 98,6-kilometrski etapi v Madridu pa 18. Zmagala je Nemka Lisa Brennauer, družbo na zmagovalnem odru sta ji delali Nizozemka Lucinda Brand in Danka Pernille Mathiesen.