Avstralska junaka – Patty Mills in Aron Baynes. Foto: Reuters

V skupini H sta se za prvo mesto pomerili Avstralija in Litva. Boomersi so odlično začeli tekmo in si občutnejšo prednost priigrali že v prvi četrtini, na glavni odmor pa so odšli z 11 točkami naskoka. Pred zadnjimi desetimi minutami so še vodili za osem, toda več kot pet minut v zadnji četrtini niso dali koša. Vmes so Litovci naredili serijo 11:0, ki jo je s prostima metoma za znižanje na 70:71 prekinil Patty Mills. Izvrstni avstralski branilec aboriginskega rodu je bil ključni mož zaključka tekme. Košarkar San Antonia je zadel za vodstvo 78:76, nato pa je 'zicer' na drugi strani po sicer uspešnem napadalnem skoku zgrešil Domantas Sabonis.

Mills je 32 sekund pred koncem po bloku Arona Baynesa zadel trojko, ko je iz igre vrgel Jonasa Valančiunasa. Marius Grigonis je po prodoru znižal na 80:83, zatem pa je Sabonis napravil nešportno osebno napako nad Mitchem Creekom, ki je skupaj z Matthewom Dellavedovo s prostih metov potrdil avstralsko zmago. Mills je blestel s 23 točkami, 21 pa jih je ob 13 skokih dodal prav tako odlični Baynes. Grigonis je bil prvi strelec Litve z 19 točkami.

Giannis odigral najboljšo tekmo na prvenstvu

Po porazu z Brazilijo, ki je predtekmovanje končala z zmago nad Črno goro (84:73), si je Grčija v skupini H napredovanje morala zagotoviti z zmago nad Novo Zelandijo. Na krilih prvega zvezdnika Giannisa Antetokounmpa je Grkom naloga uspela (103:97). Grčija je sicer imela ves čas pobudo in je vodila, toda Tall Blacksov ji vse do zadnjih minut ni uspelo povsem streti. Čeprav je v tretji četrtini po trojki Thanasisa Antetokounmpa pobegnila na +10 in pozneje po košu Nicka Calathesa na +13, pa so Novozelandci v zadnji četrtini prišli na -5, nazadnje pet minut pred koncem, a je s košem in zadetim dodatnim prostim metom odgovoril Giannis.

Priigrano razliko so Grki brez težav zadržali. Z 31 točkami je bil prvi strelec tekme Corey Weber, ki je zadel sedem trojk, na drugi strani pa je najboljšo tekmo na prvenstvu odigral MVP Lige NBA. Giannis je ob 24 točkah ujel še deset odbitih žog. Ko je bil na parketu, je bil rezultat v grško korist +14.

Čehi prek Turčije med najboljših 16

V skupini E je Turčija, potem ko je bila v 2. krogu pred zmago nad ZDA, ostala brez napredovanja. Presenetili so jih Čehi z 91:76. Češka je vodila večino srečanja. Zadnjič je bil izid izenačen na začetku tretje četrtine (45:45), potem pa so Čehi pobegnili na +11 in imeli pred zadnjimi desetimi minutami šest točk naskoka. Turki so se na uvodu zadnje četrtine dvakrat približali na tri točke zaostanka, nakar je Češka odgovorila z delnim izidom 8:0 in šest minut pred koncem pobegnila na dvomestno razliko. Te Turki niso mogli več izničiti, še najbližje so prišli na minus šest.

Pet Čehov je doseglo deset točk ali več. Najučinkovitejši je bil Vojtech Hruban z 18 točkami, točko manj je prispeval Ondrej Balvin. NBA-jevec Tomaš Satoransky je vknjižil 11 točk ob skromnem metu 1/8, a je imel še 7 podaj in 6 skokov. Pri Turkih je največ točk dosegel Cedi Osman (24).

Američani so si v tej skupini že prej zagotovili prvo mesto, ki so ga potrdili z visoko zmago nad Japonsko (98:45). Z 20 točkami je bil prvi strelec ZDA Jaylen Brown.

V skupini G sta bili udeleženki drugega dela znani že pred tretjim krogom, v dvoboju za prvo mesto pa so Francozi proti presenetljivemu potniku med najboljših 16, Dominikanski republiki, upravičili vlogo favoritov in visoko slavili z 90:56. Že po prvi četrtini so vodili z dvomestno razliko, ob polčasu pa že za več kot 20. Nando De Colo je bil prvi strelec tekme s 15 točkami.