Luka Dončić je v 29 minutah in pol zbral 26 točk, 4 skoke in 5 podaj. Foto: EPA

Po prvem polčasu je bilo 50:50, Slovenci so zadeli kar deset trojk (59-odstoten met). Tretja četrtina se ni začela po njihovem okusu, saj je Kanada z delnim izidom 9:0 povedla z 61:52. Pozneje je bilo že 77:61 in 80:64, a so Slovenci pred zadnjo četrtino z dobro igro v obrambi znižali na 80:71.

Kanada je nato znova ušla na +16 (92:76), sledili sta izključitvi Dillona Brooksa in Luke Dončića. V končnici Slovenija bližje kot na 94:85 ni več prišla.

Tekmi za uvrstitev od 5. do 8. mesta bosta za Slovence bolj revialnega značaja, saj ne bosta odločali o potnikih na olimpijske igre prihodnje leto v Parizu. Tja sta se z uvrstitvijo v polfinale SP-ja prebili Srbija in Nemčija, preostali udeleženci OI pa bodo znani po kvalifikacijskih turnirjih na začetku julija prihodnje leto.

Sorodna novica Dončić: Spoštujem Brooksa zaradi vsega, kar dela

Prva četrtina: festival slovenskih trojk
Slovenija je tekmo začela malce zmedeno, prva dva napada je začela z zgrešenima metoma Zorana Dragića. Nato sta sledili trojki Alekseja Nikolića in Luke Dončića za vodstvo s 6:4. Dober met z razdalje je nato potrdil Dragić s trojko za 10:7, kmalu zatem jo je zadel tudi povratnik Jaka Blažič (15:14), zabavi pa se je pridružil še Klemen Prepelič (18:16). Slovenija je do tistega trenutka trojke metala kar 5/6.

Razlika je bila vse do konca prve četrtine izjemno tesna, Severnoameričani so jo dobili s 26:24. Slovenija je imela odličen met za tri točke (5/8), a precej slabšega za dve (2/8).

Druga četrtina: še naprej izenačen dvoboj
Kanada je v drugi četrtini nadaljevala igro pod obročem, Slovenija pa je še naprej noro zadevala trojke: najprej je dve prispeval Prepelič, nato pa še eno Nikolić za vnovično vodstvo s 35:34. Zatem je bil izza črte uspešen še Jakob Čebašek (38:36). V nadaljevanju so Kanadčani ušli na 40:44, vendar je Dončić odgovoril z novo trojko in še enim košem za novo vodstvo Slovenije (45:44). Luka je s košem in prostim metom minuto pred koncem prvega polčasa s svojo 17. točko (za dve: 3/8, za tri: 2/4) poskrbel tudi za izenačenje na 50:50. S tem izidom sta moštvi odšli na odmor.

Slovenski košarkarji so v prvem polčasu trojke metali 10/17 (59-odstotno), za dve točki pa 7/16 (44-odstotno). Kanadčani so zadeli 71 odstotkov vseh metov za dve točki (12/17). V skokih je bilo izenačeno 14:14.

Tretja četrtina: slab začetek Slovencev
Tretja četrtina se ni začela po okusu slovenskih navijačev. Po štirih minutah je Kanada z delnim izidom 9:0 povedla z 61:52. Dillon Brooks je zadel trojko, RJ Barrett pa ohladil Slovence z zabijanjem. Na srečo je Dragić odgovoril s trojko in znižal na 61:55, vendar je sledilo osem zaporednih točk Kanadčanov s prostih metov (!) za vodstvo z 69:55 dobre štiri minute pred koncem tretje četrtine.

Dončić in Gregor Hrovat sta v nadaljevanju s trojkama nekoliko omejila škodo, a je najboljši igralec Kanade Shai Gilgeous-Alexander s svojo prvo (in tudi edino) trojko ohranil varno prednost (75:61). Do konca četrtine so se Slovenci z novimi točkami Prepeliča in Dončića ter dobro igro v obrambi približali na 80:71, potem ko je najvišja razlika znašala že 16 točk (77:61 in 80:64).

Zadnja četrtina: Kanada znova ušla na +16, izključena Brooks in Dončić
Optimizem v slovenski vrsti, da bi lahko v zadnjih 10 minutah še lahko ogrozili tekmece, ni trajal dolgo. Po treh minutah zadnje četrtine je namreč prednost Kanade znova narasla na 16 točk (92:76). Po drugi tehnični napaki pa je bil izključen Brooks in ga do konca tekme ni bilo več na parketu. Kmalu zatem se je enako zgodilo še Dončiću.

S fanatično borbenostjo so se varovanci Aleksandra Sekulića nato približali na 94:85 štiri minute pred koncem tekme. Zaradi pete osebne napake je moral na klop Hrovat, škoda pa je bilo dveh zgrešenih metov za tri Nikolića in Prepeliča v naslednjem napadu. Če bi Slovenci znižali na -6, bi bilo še vse mogoče, tako pa so Kanadčani tekmo mirno pripeljali do konca (100:89).

Dončić je srečanje končal s 26 točkami, štirimi skoki in petimi asistencami (igral je 29 minut in pol), Prepelič jih je dodal 22. Pri Kanadi je Gilgeous-Alexander zbral 31 točk.

Kanada prvič v polfinale
Slovenija četrtič igra na svetovnih prvenstvih in ostaja brez polfinala, do zdaj je po vrsti osvojila mesta od 9 do 7. Kanadčani so dvakrat zasedli šesto mesto, tako da je uvrstitev v polfinale njihov najboljši dosežek na SP-jih.

Kanadčani pretepli Dončića in izločili Slovence iz boja za medalje
Sekulić jezen na sodnike: To ni bil pošten boj
Grafiko zagotavlja sofascore.com

Fotogalerija

Utrinki našega novinarja Tilna Jamnika:

Zmaga kljub slabemu Schröderju
Nemci so proti Latviji unovčili vlogo favorita, a so komaj izvlekli zmago. Presenetljivo je najbolj šepalo pri organizaciji napada, prvi zvezdnik Dennis Schröder enostavno ni imel svojega dne, dosegel je devet točk (vse v drugem polčasu), iz igre je metal neverjetno skromno 4/26 (od tega je zgrešil vseh osem trojk), izgubil pa je še štiri žoge. Na parketu je bil dobrih 30 minut, v teh pa je bila Latvija boljša za 20 točk! Res neverjetno, da so se igralci v belem rešili ob takih številkah.

Latvija povedla s 13:3
Tekma se je začela zelo enostransko, Nemci so sicer povedli s 3:2, nato je Latviji uspelo doseči 11 zaporednih točk, po dveh trojkah Davisa Bertansa je bilo na semaforju že 13:3. Nemci so bili zelo slabi pri metu za dve točki (vsega: 2/11), reševale so jih trojke (3/7), s čimer so do konca uvodne četrtine izid znižali na 16:13.

Schröder v prvem polčasu brez točke
Nemci so bolje odprli drugo četrtino, saj ji je uspel delni niz 12:4, po polovico nemških točk sta v tem obdobju dosegla Johannes Thiemann in Moritz Wagner in svojo reprezentanco popeljala v vodstvo s 25:20. Latvijce je v igri držal Bertans in s četrto trojko zadel za 34:31. V zadnji minuti je Maodo Lo zbral pet točk in Nemčija je ob polčasu vodila s 36:34. Schröder je v tem delu tekme zgrešil vseh devet metov iz igre.

V tretji četrtini smo gledali izenačeno košarko, v kateri sta se ekipi ves čas izmenjavali v vodstvu, majhno prednost so obdržali Nemci (62:59), za katere je Schröder končno dosegel prve štiri točke, a imel še vedno zelo slab met iz igre (2/17)!

Bertans zgrešil trojko za zmago
Nemci so zadnji del tekme začeli z osmimi zaporednimi točkami in videti je bilo, da je tekma odločena (70:59), a Latvijci se niso vdali in se tik ob koncu dvakrat približali na dve točki zaostanka (79:77 in 81:79), imeli zadnjih šest sekund celo napad za zmago, a je Bertans zgrešil trojko.

Sorodna novica Srbija po zadržanem začetku pometla z Litvo; Američani pa z Italijo

19. SP v košarki (Manila), četrtfinale

KANADA − Slovenija
100:89 (26:24, 24:26, 30:21, 20:18)
Gilgeous-Alexander 31 (za dve točki: 7/8, za tri točke: 1/4, prosti meti: 14/16), 10 skokov in 4 podaje, RJ Barrett 24, Brooks in Alexander-Walker po 14, Dort 8, Olynyk 7, Alexander 2; Dončić 26 (za dve točki: 4/14, za tri točke: 4/6, prosti meti: 6/7), 4 skoki in 5 podaj, K. Prepelič 22, Dragić 10, Nikolić in Tobey (6 skokov) po 8, Hrovat 7, Blažič in Čebašek po 3, Dimec 2.

Met za dve točki: 20/31; 14/35

Met za tri točke: 11/30; 15/31

Prosti meti: 27/33; 16/19

Skoki: 38; 30

Po prvem polčasu: Gilgeous-Alexander 13, Alexander-Walker 10; Dončić 17, Prepelič 11, Nikolić 8.