Kakšen dan za Ukrajino in za Artema Dovbika. Njegov prvi reprezentančni zadetek je pomenil preboj v četrtfinale evropskega prvenstva. Foto: Reuters
V 27. minuti je Oleksander Zinčenko, igralec angleškega prvaka Manchester Cityja, z močnim polvolejem Ukrajino popeljal v vodstvo, na koncu pa prispeval ključno podajo. Izbrali so ga za igralca tekme. Foto: Reuters

Švedi so na letošnjem prvenstvu delovali močno, predvsem obramba je bila trdna. Tudi na zelo privlačni tekmi na Hampden Parku so imeli svoje priložnosti, a jih je na cedilu pustil Marcus Danielson, ki je v podaljšku naredil nespameten in izredno grob prekršek, za katerega je dobil neposredni rdeči karton. Ukrajina, še ena uspešna reprezentanca, ki se je v izločilne boje prebila kot tretjeuvrščena ekipa predtekmovanja, bo v četrtfinalu 3. julija v Rimu igrala z Anglijo, ki je na Wembleyju z 2:0 odpravila Nemčijo.

Polvolej Zinčenka za ukrajinsko prednost
Ukrajinci (v začetni enajsterici presenetljivo ni bilo Ruslana Malinovskega) so bili za pogumno igro prvič nagrajeni v 27. minuti. Akcijo je z dolgo žogo začel Mikola Šaparenko, nato je Andrej Jarmolenko našel prostega Oleksandra Zinčenka. Igralec Manchester Cityja je s polvolejem z levega krila mojstrsko premagal Olsena.

Razpoloženi Emil Forsberg je izenačil v 43. minuti (četrti gol na zadnjih treh tekmah), v drugem polčasu pa dvakrat zadel okvir vrat. Foto: Reuters

Forsberg zadel že četrtič na Euru 2020
Švedi bi lahko kaj hitro izenačili, ko je Sebastian Larsson s prostega strela skoraj presenetil vratarja Georgija Buščana. Tik pred polčasom pa je Švedom le uspelo: Emil Forsberg je poskusil s 25 metrov, žoga je zadela Ilijo Zabarnija in ravno prav spremenila smer, da je Buščan ni mogel ukrotiti. To je bil že Forsbergov četrti gol na Euru 2020.

Živahna igra tudi v 2. polčasu
V drugem polčasu so prvi zapretili Ukrajinci. V 55. minuti je bil Jarmolenko znova podajalec, Sergij Sidorčuk pa je sprožil od daleč in zadel zunanji del vratnice. Že v nasprotnem napadu so tudi Švedi zadeli vratnico, malenkost premalo natančen je bil Forsberg. Ofenziva na obeh straneh ni pojenjala, Dejan Kulusevski in Jarmolenko sta streljala v okvir vrat, nato pa je za novo vznemirjenje znova poskrbel Forsberg (69. minuta), ki je z močnim strelom stresel prečko.

Marcus Danielson je moral v prvem delu podaljška zaradi rdečega kartona z igrišča. Prekršek je bil gotovo vreden rdečega kartona, čeprav je Danielson protestiral. Foto: Reuters

Neposredni rdeči karton za Danielsona
Ker po 90 minutah ni bilo odločitve, je sledil podaljšek 2 x 15 minut. V 98. minuti je moral zaradi zelo grobega prekrška nad Artemom Besedinom iz igre osrednji branilec Marcus Danielson. Neugodno tudi zato, ker je selektor Janne Andersson malo pred tem opravil trojno menjavo. A izključitev (po ogledu videoposnetka) je bila upravičena, navsezadnje Besedin zaradi poškodbe ni mogel nadaljevati tekme, takšna grobost - Danielson ga je z nogo zadel v koleno - bi lahko ogrozila celo njegovo kariero.

Tudi pred devetimi leti 2:1 za Ukrajino
Tekma je bila vse bolj nervozna in umazana, pobudo so prevzeli Ukrajinci, kazalo pa je, da bodo vendarle odločale enajstmetrovke. Iztekala se je 120. minuta, ko je Zinčenko z leve strani poslal lepo podajo v kazenski prostor. Rezervist Dovbik je ušel branilcem in z glavo natančno meril ter žogo poslal mimo Olsena. Ko je VAR potrdil zadetek (lahko bi šlo za prepovedani položaj), so se Ukrajinci prešerno veselili največjega uspeha v zgodovini reprezentance, na igrišče je navdušen pritekel tudi selektor Andrej Ševčenko, ki je leta 2012 na EP-ju z dvema zadetkoma prav tako potopil Švede. Tudi takrat je bilo 2:1, vendar pa se Ukrajini nato ni uspelo prebiti v izločilne boje.