Vprašanje, ali si je sploh še kakšen igralec na letošnjem SP-ju tako dvignil ceno kot vratar Dinama Dominik Livaković. Blestel je v osmini finala in tudi v četrtfinalu, v katerem je v rednem delu ustavil osem brazilskih strelov (še noben hrvaški vratar na SP-jih ni bil tako uspešen), pri streljanju enajstmetrovk pa je prebral namero Rodryga. Foto: Reuters
Hrvaška je na zadnjih devetih tekmah izločilnih bojev na velikih tekmovanjih kar osemkrat igrala podaljšek (v to kategorijo spada tudi izvajanje 11-metrovk). Foto: TV SLO, zajem zaslona

Le eno zmago je Hrvaška (po 90 minutah) dosegla na letošnjem turnirju, a vendarle bo igrala v polfinalu. Brez kakšne spektakularne predstave, a zato z izjemno taktično disciplino. "Atletico Madrid na reprezentančni ravni," so zapisali pri britanskem Daily Mailu.

Pregovor, da je nogomet šport, v katerem na koncu zmagajo Nemci, bo treba spremeniti. Nogomet postaja šport, v katerem po 120 minutah napreduje – Hrvaška.

Livaković v rednem delu ubranil osem strelov
Čeprav v rednem delu niso sprožili nobenega strela v okvir vrat, so Hrvatje do zadnje minute uresničevali svoj načrt, vezna linija je držala ravnotežje, v obrambi je kraljeval vratar Dominik Livaković (osem obramb v rednem delu tekme), ki je klonil šele ob fantastični akciji Neymarja ob koncu prvega dela podaljška. A kot že tolikokrat prej se Hrvaška ni predala, po protinapadu in podaji Mislava Oršića je v 117. minuti hladnokrvno izenačil Bruno Petković.

Sorodna novica 120 minut, ko se je čas na Hrvaškem ustavil

Marquinhos največji nesrečnež tekme
In potem – enajstmetrovke, v streljanje katerih so Hrvatje vstopili z veliko samozavestjo, saj imajo s preteklih velikih tekmovanj številne dobre izkušnje. Livaković, ki je že v osmini finala blestel (Japoncem je ubranil dva strela), je takoj ustavil poskus Rodryga, hrvaški strelci pa so brezhibno opravili svoje delo, dokler nesrečni Marquinhos (že pri izenačujočem golu ga je zadela žoga in spremenila smer) ni zadel vratnice in v obup spravil sebe, soigralce (predvsem Neymar je neutolažljivo jokal) in 217 milijonov Brazilcev, ki na naslov čakajo od leta 2002 in so bili prepričani, da je v Katarju vse pripravljeno za polfinalni obračun proti Argentini.

Rodryga je po zgrešeni enajstmetrovki najprej tolažil Neymar, nato pa njegov kolega pri madridskem Realu Luka Modrić. Foto: Reuters

Luka Modrić tolažil prijatelja Rodryga
"Tega ne morem opisati. To je najpomembnejši gol v mojem življenju. Delo nam je olajšal tudi 'Livi', spet je ubranil že prvi strel. Dokazali smo svojo vrednost," je povedal Petković. Kaj je pokopalo Brazilce? Enotna ocena strokovnjakov v studiu TV Slovenija je bila: "Da so se povlekli preveč nazaj in postali nonšalantni!"

Ob Marquinhosu se je tekma v nočno moro spremenila tudi za Rodryga, ki ga je poskušal potolažiti njegov soigralec pri Realu Luka Modrič. "Rekel sem mu, da se to lahko zgodi vsakomur. Spomnim se, kako sem zgrešil na EP-ju leta 2008 proti Turčiji. Zelo neprijetno, ampak – to okrepi človeka in prepričan sem, da bo to okrepilo tudi Rodryga. Žal mi je, da se je to zgodilo prav njemu, saj se zelo dobro razumeva."

Hrvaška izločila favorizirano Brazilijo

Tite ponudil odstop
"To je zmaga za hrvaški narod, izločili smo prvega favorita. Rekel sem, da nikoli ne podcenjuj Hrvaške. A nismo še rekli zadnje, ti fantje niso normalni," je bil presrečen Zlatko Dalić. Pod njegovim vodstvom je Hrvaška na dvanajstih tekmah na SP-jih izgubila zgolj enkrat, in to v finalu 2018 proti Franciji. Na drugi strani je brazilski selektor Tite – Brazilce je prevzel leta 2016 in jih popeljal do naslova južnoameriškega prvaka – takoj po porazu ponudil odstop.

Vrhunci tekme HRV - BRA

Hrvaška je imela neverjetno mentalno moč. Pred streljanjem 11-metrovk je bilo tako že jasno, kdo bo napredoval, tudi telesna govorica Brazilcev je govorila, da nimajo možnosti.

Matjaž Kek za Index.hr

Kek: To je vredno več kot finale na SP-ju 2018
Tudi selektorja Slovenije Matjaža Keka je Hrvaška navdušila: "To je čudež vseh čudežev, ta zmaga je zame še nekaj večjega, kot je bil finale v Rusiji pred štirimi leti. Brazilija je odigrala točno tako, kot si je želela Hrvaška, dovolila je Hrvaški, da mirno čaka na svojo priložnost in ne porabi preveč moči. V prvem polčasu se je Hrvaška imenitno postavila, posebej na desni strani, na kateri je Pašalić sijajno pomagal Juranoviću podvajati levo brazilsko stran. V drugem polčasu so Brazilci stopili na plin, nerealno je bilo pričakovati, da si takšna reprezentanca ne bo ustvarila nekaj priložnosti. V podaljšku je Brazilija zabila čudovit gol, potem pa je sledila zgodba, ki jo lahko piše le nogomet. Brazilija je nehala igrati, mislila je, da se je Hrvaška predala, toda v resnici je imela neverjetno mentalno moč. Pred streljanjem 11-metrovk je bilo tako že jasno, kdo bo napredoval, tudi telesna govorica Brazilcev je govorila, da nimajo možnosti," je za Index povedal Kek.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Evropejci spet zakleti za Brazilce
Brazilija vse od zmage v finalu Južne Koreje/Japonske 2002 v izločilnih bojih SP-jev ni premagala evropske reprezentance. V četrtfinalu Nemčije 2006 je bila usodna Francija (0:1), v Južni Afriki 2010 se jim je prav tako zataknilo v četrtfinalu proti Nizozemski (1:2). Na domačem SP-ju 2014 so doživeli zgodovinski polom v polfinalu z Nemčijo (1:7). V Rusiji 2018 so se petkratni svetovni prvaki znova ustavili v četrtfinalu zaradi Belgije (1:2), danes je bila usodna Hrvaška, ki je na svojem šestem svetovnem prvenstvu tretjič prišla do polfinala.