Prvi favoriti turnirja in vodilna reprezentanca Fifine lestvice je že 17 zaporednih tekem neporažena v skupinskih delih svetovnih prvenstev. Foto: EPA

Brez kapetana in prvega zvezdnika Neymarja igra Brazilije v napadu dolgo ni stekla. Gol Viniciusa Juniorja je bil resda razveljavljen zaradi VAR-ove natančnosti za ofsajd, šele 83. minuta pa je prinesla olajšanje. Nov izjemen brazilski gol, tokrat polvolej Casemira in Seleção je po dveh tekmah že v osmini finala.

Za Brazilce prednost SP sredi klubske sezone

"Minila so štiri leta, prišli so novi igralci. Letos imamo boljši nabor igralcev. Tudi brez menjav lahko spremenimo slog igre, ob tem pa imamo z menjavami še dodatne možnosti. Nedvomno je izbira igralcev veliko večja kot leta 2018, tudi zaradi časovnega trenutka. Takrat smo morali sestaviti ekipo za SP, letos pa ne. Pride kup otrok in opravi svoje delo," je Casemiro kot poveljnik brazilske vezne linije podal zanimivo izhodišče, da je Brazilija v prednosti, ker ni bilo običajnega predaha po klubski sezoni in enomesečnih skupnih priprav, temveč so igralci v polni formi prišli naravnost iz klubov na svetovno prvenstvo.

"Zadnja linija je izkušenejša, še eno tekmo smo preživeli brez prejetega gola. In to ni samo Alisson in obrambna vrsta, vse se začne že spredaj z Richarlisonom," je 30-letnik poudaril temelj uspeha Brazilije proti dvema evropskima reprezentancama, kar je s stališča njihove zgodovine in tradicije pomembno dejstvo.

Casemiro z izjemnim diagonalnim strelom poskrbel za vodstvo Brazilcev
Sorodna novica Brazilija brez šova do druge zmage in osmine finala

Premagali niso le še Madžarov in ... Portugalcev

Brazilija – edina država, ki je nastopila na vseh 22 SP-jih v nogometu – je v celotni zgodovini izgubila zgolj 18 tekem, od tega kar 16 proti ekipam iz Evrope. Ponedeljkov tekmec na stadionu 974 je bila Švica, s katero so na poprejšnjih soočenjih dvakrat remizirali, zdaj pa je prvič padla tudi na največjem odru. V zgodovini SP-jev tako ostajata le še dve ekipi, ki nikoli nista izgubili proti Braziliji: Madžarska (dve zmagi!) in Portugalska (zmaga in remi).

Kateri gol je najbolj varovan?

Lestvica reprezentanc, ki so na prvih dveh tekmah SP-ja 2022 nasprotnikom dopustile najmanj strelov v okvir vrat:

Brazilija – 0

Ekvador
– 1

Francija
in Argentina – 3

11 nevarnih strelov daleč od vrat Alissona

Brazilija v uradno 180 minutah igre, v resnici pa v več kot 200 minutah, ni dopustila niti enega strela v okvir vrat. Švicarji so sicer poskušali s šestimi streli, a večinoma nenevarnimi, Optin algoritem skupno kakovost njihovih poskusov pretvori v 0,30 pričakovanega gola (xG). Srbi so bili še manj nevarni, njihovih pet poskusov strelov je ovrednotenih s pičlih 0,18 xG.

Na 10 tekmah v koledarskem letu 2022 so Brazilci prejeli zgolj tri gole, na začetku leta ob remiju z Ekvadorjem in po enega ob visokih zmagah na prijateljskih tekmah ...

Kot Francija na SP-ju 1998

Od SP-ja 1966 do zdaj (od kar so vse nogometne tekme SP-jev posnete in jih je Opta lahko statistično analizirala) se je šele drugič zgodilo, da kakšna ekipa na prvih dveh tekmah ni dopustila niti enega strela v okvir vrat. Kot prvi je to na domačem SP-ju 1998 uspelo Franciji, ki je nato osvojila naslov svetovnih prvakov – in to ravno na račun Brazilije.

Zmagoviti gol Casemira v 83. minuti je bil ob izhodišču 0:0 drugi najkasnejši v brazilski zgodovini na mundialih. Samo na SP-ju 2018 proti Kostariki je Brazilija čakala dlje na 1:0, takrat je Coutinho odločil v 90. minuti. Foto: EPA

Pomlajena ekipa polna talenta in nosilcev igre po klubih

"Prevzel bom bistvo iz Casemirovega odgovora. Obstaja vrsta možnosti, kako izkoristiti štiriletni proces gradnje ekipe. Danes je zmagal proces, kjer je bilo štiri leta časa, da ga športniki izkoristijo za razvoj, svojo nogometno pristnost, ob tem so tudi mladi in izkoriščajo priložnosti v svojih klubih," je selektor Tite prepričan, da zdaj njegova izbrana vrsta žanje sadove potrpežljivosti tako brazilske nogometne zveze kot domače javnosti.

Po polomu – za Brazilijo je bila kljub polfinalu ob sramotnih 1:7 proti Nemčiji to katastrofa – na domačem SP-ju so se brazilske nogometne javnosti zavedele, koliko zaostajajo in kaj jim manjka v primerjavi z vrhunskimi evropskimi reprezentancami. Tudi boleč izpad v četrtfinalu SP-ja 2018 proti Belgiji ni omajal zaupanja v Titeja in njegov "proces", ki ga po severnoameriškem zgledu tolikokrat omenja 61-letni strokovnjak iz Caixas do Sula, skrajnega juga Brazilije.

Tudi največji domači kritiki Neymarja so med tekmo s Švico priznavali, da je igra brez kapetana premalo povezana in grozeča za nasprotnike. Manjkal bo tudi proti Kamerunu, po zapisih pa bo vprašljiv tudi za osmino finala. Foto: EPA

Bo kapetan Neymar pripravljen do ponedeljka?

"Proces je odločil tokrat, ob vsem opravljenem delu, a tukaj so tudi tehnične lastnosti posameznikov. V kakšnem drugem trenutku to lahko prinesejo tudi Martinelli, Neymar in Danilo, a vse pogoje omogoči celotna ekipa," je Tite še poudaril, da ima njegova ekipa še nekaj adutov rokavu, ki pa so načeti in poškodovani, a mogoče bodo pripravljeni za osmino finala, v katero želijo kanarčki kot zmagovalci skupine G.

Za potrditev prvega mesta morajo v petek proti Kamerunu osvojiti le točko, s čimer bodo rezervirali mesto nosilca v šestem dvoboju osmine finala, ki bo v petek ob 20.00 v Dohi. Nasproti bo stala drugouvrščena reprezentanca skupine H. Mogoče prav Portugalska in s tem priložnost za prvo mundialsko zmago še nad nekdanjimi kolonialnimi gospodarji?