Bravo, Rogla, bravo, Pogi, bravo, odbojkarji! Kakšen dan za slovenski šport! Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.

Varovanci Alberta Giulianija so po prvih treh tekmah stoodstotni – po Belorusih in Fincih so padli še Turki. Slovenci so se s tretjo zmago povzpeli na sam vrh skupine C.

Turki so bili trd oreh, dva niza sta se odločila v končnici.

Dramatičen prvi niz dobili Slovenci
Turki so vodili od začetka, z odličnimi servisi in obrambo, za to je imel največ zaslug bosanski odbojkar v turški vrsti Edid Lagumdžija, so prišli do prednosti 6 točk (9:3). Slovencem je uspelo ustaviti turški ritem, Giuliani je uspešno menjal, po točki Tončka Šterna sta bili ekipi izenačeni že na 11. točki. Štern je bil tudi tisti, ki je Slovenijo prvič povedel v vodstvo (12:13), a to ni dolgo zdržalo, do izida 23:23 so ves čas minimalno vodili Turki. Mitja Gasparini pa je z asom Slovenijo popeljal v novo vodstvo (23:24). Sledila je napeta končnica, v kateri je Slovenija izkoristila šesto zaključno žogo za osvojeni niz (28:30).

Tokrat se je v Stožicah zbralo 6.048 navijačev. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.

Drugi niz so Slovenci začeli odlično, zaustavili so Lagumdžijo, prišli do vodstva s 3:6. Tega so držali do izida 12:15, nato pa je razliko povišal as Jana Kozamernika. Alen Pajenk je ob pomoči servisa Kozamernika postavil izid 12:17, da Turki v tem nizu ne bodo imeli možnosti, je le potrdil blok Čebulja za 15:22. Slovenci so v drugem nizu odlično sprejemali tekmečeve začetne udarce, posledica tega pa je bil fenomenalen napad. Statistika je pokazala, da je bil ta kar 88-odstoten.

Tretji niz je potekal po podobnem scenariju kot prvi. Turki so dolgo nudili odpor, vodili so še s 23:22. Nato je odgovornost v svoje roke prevzel kapetan Tine Urnaut. Dosegel je zadnje tri točke, najprej za izenačenje, nato po odličnem servisu Kozamernika za zaključno žogo, ki jo je z napadom iz nemogočega položaja tudi izkoristil.

V ponedeljek bo za Slovence prost dan, v torek pa se bodo merili s Severno Makedonijo.

Izjavi po tekmi
Alberto Giuliani, selektor Slovenije: "Po slabem začetku smo naredili dve spremembi in preobrnili prvi niz. Zahtevno je bilo tudi v tretjem nizu, kar ni presenečenje, saj je turška ekipa igrala zelo dobro. Gremo naprej, tekmo za tekmo."

Tine Urnaut, kapetan Slovenije: "Vsaka tekma je težka. Turki so zelo kakovostna ekipa, kar smo videli že na julijskih kvalifikacijah za ligo narodov, kjer so sicer samo dva niza igrali v polni postavi. Na začetku smo bili utrujeni, zaostajali za pet točk, nato pa smo naredili preobrat in od takrat smo igrali dokaj konstantno. Malo smo imeli težav z začetnim udarcem, zato smo morali biti močnejši v igri za menjavo. Psihično je bilo naporno, zelo je bilo pomembno, da smo v prvem nizu nadoknadili zaostanek. Vseskozi smo verjeli v zmago, da se lahko vrnemo, da lahko boljše igramo. Treba se je prilagoditi na način igre, to je bilo danes pomembno, ne glede na to, da danes nismo igrali fenomenalno, smo zmagali."

Finci zapravili prednost
Finska je na prvi nedeljski tekmi skupine C zapravila prednost proti Belorusiji, vodila je z 2:0 in na koncu izgubila z 2:3.

Finci so prva dva niza gladko dobili, nato v tretjem nizu nekajkrat že vodili za šest točk, a se prehitro zadovoljili. Belorusi so prevzeli pobudo, sledil je popoln preobrat. Tudi v petem nizu je bilo videti, da bodo reči prišle na svoje mesto. Finci so izničili zaostanek 8:12, a končnica je vendarle pripadla Belorusom, ki so s tem zadržali možnosti za uvrstitev v osmino finala.