Slovenci so bili v obračunu favoriti, nevarnim Fincem pa so prepustili en niz. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.

Finska se je na krilih svojih številnih navijačev, ki so igralcem nudili lepo spodbudo, nekoliko bolj upirala kot Belorusija, toda na koncu je vendarle morala priznati Slovencem premoč. Varovanci Alberta Giulianija so imeli odličen sprejem, dobro so servirali, v drugem in tretjem nizu pa so naredili nekoliko preveč napak, predvsem v napadu, kar so tekmeci s pridom izkoriščali.

V Stožicah se je zbralo 7.863 gledalcev. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.

Slovenci zanesljivo do vodstva
Napoved, da bo selektor nekoliko premešal začetno postavo, se je uresničila. V primerjavi s prvo tekmo je v prvo postavo uvrstil Gregorja Ropreta in brata Štern, na klopi so ostali Dejan Vinčić, Mitja Gasparini in Klemen Čebulj.

Obe ekipi sta srečanje začeli nervozno, Finci so povedli z 1:3. Nato so Slovenci nanizali štiri zaporedne točke za 5:3. Finci so z uspešnim napadom spet povedli s 7:8 in 8:9, a to je bilo zadnje njihovo vodstvo. Do prve nekoliko bolj prepričljive prednosti so prišli domači, ki so po točki kapetana Tineta Urnauta povedli s 13:10, niz pa so dokončno odločili servisi bratov Štern, Tonček je poskrbel za štiri zaporedne točke in vodstvo 21:15, njegovo delo pa je dokončal Žiga, z njegovim asom je Slovenija povedla s 24:16, kar je bilo več kot dovolj za vodstvo 1:0.

Vsaka tekma je nova zgodba. Danes sem v igro poslal nekaj novih igralcev, lahko rečem, da sem z njimi in tudi z drugimi zadovoljen. Žiga je imel velik vpliv na tekmo, Tonček je mogoče imel nekaj težav, kar pa je povsem normalno, saj je odigral prvo tekmo po odmoru zaradi poškodbe. V tretjem nizu, mogoče tudi zaradi menjav, nismo imeli pravega občutka, a smo se borili. Zaradi malenkosti tekme nismo dobili s 3:0. A tudi izgubljeni niz je lahko dobra stvar, dobra izkušnja. Lahko smo namreč videli odziv in ta je bil res dober.

Alberto Giuliani, selektor Slovenije

Dramatičen drugi niz pripadel Slovencem
V drugem nizu je Slovenija vodila z 8:4, a so jih vztrajni Finci hitro ujeli 9:8. Izenačena igra se je nadaljevala. Finci so Slovencem ves čas dihali za ovratnik, v končnici prišli do prvega izenačenja na 21. točki, takoj zatem pa tudi povedli. A prvo zaključno žogo so si po finski napaki priigrali gostitelji, niso je izkoristili, zato pa so po zaslugi bloka Vinčića, ki je tako kot Gasparini v igro vstopal v končnicah nizov, drugo.

Finci podaljšali igro
Slovenci so v tretjem nizu prvi osvojili točko za 1:0, a nato so potek igre narekovali Finci, ki so ves čas vodili, največ za pet točk (7:12). Tolikšna je bila prednost Fincev tudi pri rezultatu 15:20. Slovenci so s tremi zaporednimi točkami ujeli Fince (18:20). Kozamernik bi bil zagotovo glavni junak niza, če bi ga Slovenija dobila, saj je z asom tudi izenačil na 23:23. Nekaj trenutkov pozneje so Slovenci prišli do zaključne žoge, vendar kot da bi jim zmanjkalo moči, so naredili dve napaki, po zgrešenem napadu Alena Pajenka so do zaključne žoge prišli tekmeci, Pajenka pa je nato posnemal še Gasparini.

Slovenci pometli s Finci
V četrtem nizu pa je Slovenija pometla s tekmeci, niz so odprli z vodstvom 6:1. Po asu Vinčića je bilo že 15:9, nekaj trenutkov pozneje je prednost znašala že devet točk. Finci so bili na kolenih, do konca se niso več resneje približali.

8.000 gledalcev popeljalo odbojkarje do zmage nad Finsko

Rusi stoodstotni
Prvi favorit skupine C Rusija je dosegla tretjo zmago, tokrat je s 3:0 premagala Severno Makedonijo.

Rusi niso imeli pretirano težkega dela. Z odličnimi servisi, z njimi sta se izkazala predvsem Artem Volvič in Igor Kobzar, in blokom so v prvih dveh nizih tekmece povsem nadigrali. Tudi v tretjem so na začetku zanesljivo povedli, nato pa popustili in dovolili tekmecem, da celo povedejo za dve točki (17:15). V končnici so imeli Makedonci tudi dve zaključni žogi za častni niz, a ruski blok podaljšanja tekme ni dovolil.