Slovenija je, kot kaže, v Ostravi le ujela pravi ritem. Foto: CEV

Dvoboj v Ostravi (v dvorani je bilo kar nekaj zelo glasnih slovenskih navijačev) je trajal uro in 16 minut. Slovenci so po uvodnem spodrsljaju (Češka je zmagala s 3:1) drugič zapored prikazali učinkovito igro, stekel je tudi servis, tako da Belorusi niso imeli nobenih možnosti za morebitno presenečenje. Selektor Giuliani skorajda ni menjal udarne postave, le za kratek čas je priložnost dobil Jan Klobučar. Največja razlika je bila v napadalni učinkovitosti in blokih (10:2; Jan Kozamernik 4). Osmina finala je bolj kot ne zagotovljena, sledi pa boj za prvo mesto v skupini (in lažjega tekmeca na začetku izločilnih bojev).

Proti Belorusiji sta bila najučinkovitejša Klemen Čebulj in Tonček Štern. Oba sta imela v napadu več kot 60-odstoten izkoristek. Foto: CEV

Čebulj odličen v napadu, slabši v obrambi
Slovenci so zelo zavzeto odprli dvoboj, povedli s 5:1, 11:5 in 20:12. Klemen Čebulj je bil učinkovit v napadu. Kazalo je, da je prvi niz že pod streho, a so Belorusi nanizali šest točk zapored. Uladzislav Daviskiba je z odličnimi servisi (žoga je praviloma letela k Čebulju), svojo reprezentanco močno približal (21:19), toda v zaključku so Slovenci spet prikazali pravo igro. Slovenija je imela v uvodnem nizu 65-odstotno učinkovitost v napadu, Belorusi le 36-odstotno.

Slovenci prepričljivi tudi v nadaljevanju
Nadaljevanje je najprej ponudilo izenačen dvoboj, šele pri 12:10 so si Slovenci prvič priborili višjo prednost od ene točke. Nato je steklo, prednost je narasla na 18:13, za uspešen zaključek niza je Tine Urnaut prispeval točko iz "pipa" za 25:20. V tretjem nizu so Slovenci z izjemo izenačenja na 5 ves čas vodili, pri 10:7 prvič s prednostjo treh točk. Po delnem izidu 4:1 in vodstvu 18:11 je bilo vse odločeno.

V torek z Bolgarijo, v sredo z Italijo
Z zmago so evropski podprvaki naredili ključen korak proti osmini finala, v katerega se uvrstijo najboljše štiri ekipe iz skupine. Naslednja obračuna proti Bolgariji (torek ob 16.00) in Italiji (sreda) bosta odločala o prvem mestu v predtekmovalni skupini B, ki na papirju prinaša lažjega tekmeca na uvodu izločilnih bojev. V današnjem derbiju skupine B je Italija Bolgare premagala s 3:1, zadnji niz je dobila kar s 25:12, potem ko je z Alessandro Michielettom na začetnem udarcu nanizala pet zaporednih točk za vodstvo z 11:3.