Hampus Wanne je bil z enajstimi goli najboljši strelec Švedske, ki je na prvenstvo prišla precej pomlajena in brez nekaterih do zdaj standardnih igralcev. A njene predstave v Egiptu kažejo, da je vodstvo reprezentance na čelu s selektorjem Glennom Solbergom povleklo prave poteze. Švedi bodo tako v nedeljo napadli peto zlato medaljo na svetovnih prvenstvih. Foto: Reuters

Švedska je nekoliko bolje začela obračun v Kairu in povedla s 4:2. A Francija je hitro vzpostavila ravnotežje, izenačila na 6:6, malo pozneje pa tudi povedla.

Veselje zunanjega igralca Švedske Jonathana Carlsbogarda, ki je dosegel štiri gole. Foto: Reuters

Švedska ob polčasu vodila s 16:13
Nadaljevanje je znova pripadlo razigranim Švedom, ki so z golom Jonathana Carlsbogarda v 19. minuti povedli z 10:7, malo pozneje (22.) pa po protinapadu z 12:8. Francija je imela veliko težav z gibljivo in agresivno švedsko obrambo 6-0, tako da je selektor Guillaume Gille vzel minuto odmora. Ta ni bistveno spremenila razmerja moči, saj se je polčas končal s 16:13. Prav v zadnjih sekundah je "zicer" Valentinu Portu ubranil odlični vratar Andreas Palicka, ki je zbral sedem obramb. Pri Švedih je bil sicer s petimi goli najboljši krilni igralec Hampus Wanne.

Zadnjih pet minut tekme Švedska - Francija

Švedi suvereno, Francozi brez dinamita za preobrat
Švedska je tudi v nadaljevanju brez težav držala nekaj zadetkov prednosti. V 45. minuti je tako Daniel Pettersson zabil za 25:21, malo pozneje pa Carlsbogard povišal na 26:21. Švedi so bili čvrsti v obrambi in razigrani v napadu, medtem ko se je Francija precej mučila v napadalnih akcijah. Francozi so grešili tudi iz čistih položajev. Švedi so tudi v končnici gladko branili prednost. Ko je Carlsbogard v 57. minuti zabil za 30:25, se je slavje severnjakov dokončno lahko začelo. Za igralca tekme je bil izbran vratar Palicka, ki je zbral enajst obramb. Spomnimo, Slovenija je na tekmi drugega dela s Švedsko remizirala (28:28) ...

Danci se veselijo zaslužene uvrstitve v finale, saj so vodili od začetka do konca polfinala proti Špancem. Foto: EPA

Odličen prvi del Danske
V drugem polfinalu so svetovni prvaki Danci dobili polčas proti evropskim prvakom Špancem z 18:16. Danska je bila večji del prvega dela občutno boljša od Španije, vodila je tudi za pet golov, nato pa v končnici nekoliko popustila, kar je izkušena Španija znala izkoristiti.

Mikkel Hansen je Španiji zabil 12 golov in bil izbran za igralca tekme. Foto: EPA

Marchan stresel prečko, Gidsel potrdil zmago
V drugem delu se je nadaljevala tekma visokega ritma, na kateri pa so bili Danci korak pred Španci, tako da so ohranjali nekaj golov naskoka. Sijajni Mikkel Hansen je s svojim osmim golom v 37. minuti zabil za 23:19. Španci so se nekajkrat približali le na gol zaostanka, a Danska ni dovolila presenečenja. Ko je Lasse Svan v 54. minuti v protinapadu zabil za 33:29, se je tehtnica močno nagnila na stran svetovnih prvakov. Toda Španija se ni predala. V zadnji minuti je imela napad za izenačenje, a je krožni napadalec Ruben Marchan 15 sekund pred koncem stresel prečko, na drugi strani pa je Mathias Gidsel potrdil zmago svetovnih prvakov. Igralec tekme je bil Hansen, ki je dosegel 12 golov.

Zadnjih pet minut tekme Španija - Danska

Romain Lagarde skuša prodreti mimo Jima Gottfridssona in Carlsbogarda. Francozi so šestkratni svetovni prvaki, medtem ko so Švedi štirikrat stopili na najvišjo stopničko. Obe reprezentanci imata po 11 medalj in sta najuspešnejši v zgodovini svetovnih prvenstev. Foto: Reuters