Za Ester Ledecko je to sedma uvrstitev na zmagovalni oder v tekmovanjih alpskih smučark za svetovni pokal, od tega tretja v Crans Montani. Na tem prizorišču je bila v smuku lani druga, pred dvema sezonama pa je v kombinaciji osvojila tretje mesto. Foto: EPA

V Crans Montani smo videli nepričakovan razplet. Glavne favoritinje so bile neprepričljive. Olimpijska prvakinja v smuku Corinne Sutter je z zaostankom 1,22 sekunde zasedla deseto mesto, vodilna v smukaškem seštevku Italijanka Sofia Goggia pa z 1,47 sekunde 12. mesto. Ko tudi tretji v smukaškem seštevku te sezone svetovnega pokala Ramoni Siebenhofer iz Avstrije ni uspela odločna vožnja, je postalo jasno, da bo to tekma presenečenj.

Priložnost je najbolje izkoristila Ledecka. Češka smučarka in deskarka je pokazala napadalno vožnjo od začetka do cilja in predvsem v drugi polovici naredila odločilno razliko. To so zanjo druge stopničke v svetovnem pokalu v smuku letos (3. mesto v Cortini d'Ampezzo) in druga smukaška zmaga v karieri (leta 2019 je slavila v Lake Louisu).

"Nazadnje na tem prizorišču sem pristala v mrežah. Zelo sem vesela, da sem tokrat prišla v cilj. In prav uživala sem, bilo je zabavno," je o vožnji dejala 26-letna športnica iz Prage.

Odlična vožnja Ester Ledecke za smukaško zmago
Ilka Štuhec na petkovem treningu. Foto: EPA

Ledecka je prevzela vodstvo iz rok Norvežanke Ranghild Movinckel (+0,21), ki si je na koncu prismučala drugo mesto. Dobro formo z obeh treningov, ko je bila dvakrat druga, je potrdila na današnji tekmi, povzpela se je na zmagovalni oder – to so zanjo prve stopničke v svetovnem pokalu v smuku. Avstrijka Cornelia Hütter (+0,42), ki je bila na stopničkah na zadnjem smuku pred olimpijskimi igrami v Garmisch-Partenkirchnu tretja, se je znova razveselila tretjega mesta.

Domači navijači so bili najbolj veseli nastopa Priska Nufer (+0,81), ki je zasedla četrto mesto.

Prva je na zahtevni tekmi nastopila Švicarka Lara Gut-Behrami, tako kot na obeh treningih ni bila prepričljiva, na tekmi pa je odstopila.

Zmagovalna trojica. Foto: EPA

Slovenki brez točk
Izkupiček Slovenk Ilke Štuhec in Maruše Ferk Saioni je skromen, točk nista osvojili. Štuhec je zasedla 32. mesto (+2,79), Ferk Saioni pa 39. (+3,34).

"Cilji so definitivno višji, kot zgolj osvajanje točk. Zato je potrebno smučati hitreje, česar danes nisem naredila. Začela sem sicer okej, potem pa nisem dodajala, čeprav se je progo danes dalo bolj napadati. Sledilo je še nekaj napak in potem je zaostanek tukaj," je po tekmi dejala Štuhec.

V vodstvu smukaškega seštevka ostaja Goggia (422 točk) pred Sutter (357) in Siebenhofer (302).

Nastopa Ilke Štuhec in Maruše Ferk Saioni v smuku v Crans Montani

Alpske smučarke se bodo v smuku v Crans Montani pomerile tudi v nedeljo, zadnji smuk sezone pa bodo odpeljale na finalu sezone v Meribelu.