Vesna Fabjan je v četrtfinalni skupini osvojila 5. mesto. Foto: EPA
Sundlingova do prve zmage v svetovnem pokalu

Prvo zmago v svetovnem pokalu je slavila Švedinja Jonna Sundling, ki je v napetem zaključnem šprintu v prosti tehniki ugnala olimpijsko prvakinjo in rojakinjo Stino Nilsson za samo 34 stotink. 23-letnica je trikratna mladinska svetovna prvakinja, ki je zdaj štiri leta pozneje potrdila velika pričakovanja. Tretje mesto na prizorišču olimpijskih iger 1994 je osvojila edina Neskandinavka v finalu Sadie Bjornsen iz ZDA. V finalu je tekla kar četverica Švedinj in samo ena Norvežanka, a še Kristine Skistad je osvojila "le" peto mesto.

Anamarija Lampič je v prvi skupini zasedla zadnje, 6., mesto, Vesna Fabjan je bila v tretji skupini peta, prav tako na 5. mestu je 1,3-kilometrski krog končala Alenka Čebašek v zadnji, peti, skupini. Čebaškova je bila s 23. mestom na koncu najuspešnejša Slovenka.

V kvalifikacijah je Čebaškova zasedla 15. mesto, za najhitrejšo, Švedinjo Hanno Falk, je zaostala 3,78 sekunde. Na 19. mestu je bila Fabjanova (+4,57), na 28. pa Lampičeva (5,95).

Za dobro sekundo je nastop v izločilnih bojih, ki se bodo začeli ob 12. uri, zgrešila Eva Urevc na 35. mestu (+7,58), Katja Višnar je bila razočarana na 45. mestu (+10,19), Anita Klemenčič je bila 68. (+16,88), Manca Slabanja pa 75. (+25,16) med 80 tekmovalkami.

Pellegrino razred zase
Norvežani tudi v moški konkurenci niso mogli do zmage. Vse tekmece je pretekel Italijan Federico Pellegrino, ki se je zgodaj odločil za zaključni šprint in se otresel zasledovalcev. Norvežan Emil Iversen je dobil boj za 2. mesto, pri čemer je tretje mesto osvojil Kanadčan Alex Harvey.

Slovenci prepočasni v kvalifikacijah
Na 1,6 km dolgem moškem sprintu so vsi trije slovenski predstavniki izpadli v kvalifikacijah, v katerih je bil najhitrejši Norvežan Johannes Hoesflot Klaebo. Miha Šimenc je bil 46. (+12,95) in je najboljšo trideseterico zgrešil za dobri dve sekundi. Janez Lampič je končal na 78. (+18,21), Luka Prosen pa na 96. mestu (+24,60) med 108 uvrščenimi.

58. J. LAMPIČ         SLO            2

Mladinski svetovni prvak do rezultata kariere v svetovnem pokalu.
Vid Vrhovnik je na tekmi za svetovni pokal v nordijski kombinaciji v Lillehamerju osvojil 22. mesto. Po skoku, dolgem 85 metrov, je bil 21. Drugi slovenski predstavnik Gašper Brecl je osvojil 54. mesto. Zmagal je Norvežan Jarl Magnus Riiber, ki je bil po skoku šesti, a mu je na 5 km uspel odličen tek in predvsem finiš, saj je le za desetinko sekunde ugnal Nemca Erica Frenzla. Tretji je bil na koncu Avstrijec Franz Josef Rehrl.

"Z 22. mestom moramo biti zadovoljni. Na skakalnici je bila danes vidna loterija in smo 'potegnili kratko', saj smo imeli slabe pogoje. Vseeno pa je Vid v zelo dobri skakalni formi, tako da nas to ni tako zelo kaznovalo, kot bi nas, če forma ne bi bila dobra. Na teku je zdržal do konca. Imamo pa še veliko rezerv pri tehniki teka, pri sami taktiki in zato z optimizmom strmimo naprej," je bil zadovoljen trener Mitja Oranič.