V intervjuju ob izidu prejšnjega romana,  Century 1969, je Moore povedal, da bo zadnji del trilogije
V intervjuju ob izidu prejšnjega romana, Century 1969, je Moore povedal, da bo zadnji del trilogije "črpal iz veliko mračnejše kulturne pokrajine". To očitno pomeni romane JK Rowling. Foto: Amazon

Century 2009, novi roman v stripu kultnega mojstra žanra, Alana Moora, bo najverjetneje razburil legije malih oboževalcev romanov JK Rowlingove - Moore namreč implicira, da ni mladi čarovnik nič manj kot Satanov odposlanec. Čeprav se besedi "Harry Potter" nikoli ne pojavita, so vzporednice nezgrešljive: v romanu se pojavi vlak, skrit med dvema peronoma postaje King's Cross, ki pelje proti čarovniški šoli. Lik Antikrista ima skrito brazgotino in mentorja po imenu Riddle (bralci Potterja bodo seveda vedeli, da se je Mrlakenstein, Harryjeva nemezis, rodil kot Tom Riddle). Nadalje se v romanu pojavita tudi lika, podobna Ronu Weasleyu in Hermione Granger, lik "Potterja"pa na neki točki nekoga ubije s strelo iz svojega penisa.

Sama trilogija League of Extraordinary Gentlemen, katere tretji del je Century 2009, je kljub vsem tem fantastičnim elementom nekakšna kombinacija fikcije in zgodovine, ki se sprehaja med tremi mejniki britanske zgodovine - leti 1910, 1969 in 2009 - in se pri tem naslanja na najrazličnejše kulturne reference, od Brechtove Opere za tri groše do Rosemaryjinega otroka in Rolling Stonesov.

Skrbno varovana skrivnost
Zadnji del trilogije, ki je v ameriške in britanske knjigarne prišla v sredo, je bil pred samim izidom pod strogim embargom: zaradi kultnega statusa, ki ga ima serija med ljubitelji stripov, je do zadnjega hipa obstajala nevarnost "intervencije" piratov, obenem pa se je založnik hotel izogniti tudi preventivnim sodnim prepovedim, ki bi jih lahko skušala doseči britanska pisateljica. Rowlingova je v preteklosti namreč že večkrat dokazala, da je do svojih likov in izročila zelo zaščitniška. Leta 2007 je denimo s tožbo neki ameriški založbi preprečila izid knjižne izdaje Leksikona Harryja Potterja, spletnega vodnika skozi njene romane.

Franšize: gotov recept za uspeh
Prvi recenzenti ugotavljajo, da je Moore - podpisan je pod take "stebre" žanra, kot so Watchmen, V for Vendetta in From Hell - lik "Harryja Potterja" tukaj uporabil za kritiko propada založniške industrije. "Založniška industrija se spušča v vse manj tveganj, obenem pa nam vsiljuje orjaške franšize in biografije slavnih," je za The Independent interpretirala kritičarka Laura Sneddon. "Moore vedno jasno pove, da je njegova serija League of Extraordinary Gentlemen satira in da globoko spoštuje vse like, ki si jih sposodi ali jih omenja, ob tem pa upa, da bodo ljudje videli prek Harryja Potterja in cenili celoto."