Gibanje CasaPound je za soboto napovedalo shod v Trstu. Foto: EPA
Gibanje CasaPound je za soboto napovedalo shod v Trstu. Foto: EPA
Borut Pahor
Borut Pahor od italijanskega predsednika pričakuje, da se bo po potrebi ustrezno odzval. Foto: BoBo
Marjan Šarec, Angela Merkel
Shod neofašistov je sol na rane primorskih Slovencev, je ocenil premier Marjan Šarec. Foto: Reuters
Italijansko skrajno desničarsko gibanje CasaPound shod v Trstu pripravlja ob stoti obletnici zmage Italije v prvi svetovni vojni. Foto: Reuters
Napovedan shod neofašistov v Trstu

V izjavi za javnost so izrazili tudi pričakovanje, da bodo predstavniki Slovenije v Bruslju, Rimu in Trstu sporočili italijanskim oblastem in demokratični javnosti v Evropi, da shod neofašistov v Trstu žali čustva in tradicije odporništva, s tem pa tudi zanika vsebino celotne demokratične ureditve povojne Evrope. V društvu so prepričani, da bi pristojne oblasti v Italiji na podlagi ustave in zakonov, ki prepovedujejo obujanje fašistične stranke, morale preklicati dovoljenje za shod gibanja CasaPound.

Pahor: Nacionalistične izjave vzbujajo skrb
V uradu predsednika republike so v odzivu na poziv TIGR-a spomnili, da se je Borut Pahor glede nekaterih podobnih manifestacij v Italiji že uradno oglasil. Tudi na zadnjem obisku pri italijanskem predsedniku Sergiu Matarelli je dejal, da nacionalistične izjave vzbujajo skrb in nasprotovanje v Sloveniji, zlasti na Primorskem.

Dodali so, da bo Matarella govoril v Trstu dan po sobotnem shodu, Pahor pa pričakuje, da se bo italijanski predsednik po potrebi ustrezno odzval.

Šarec: Sol na rane primorskih Slovencev
Premier Marjan Šarec je dan pred sobotnim shodom neofašističnega italijanskega gibanja CasaPound v Trstu ocenil, da je napoved pohoda sol na nikoli zaceljene rane primorskih Slovencev v matični domovini in zamejstvu.

"Fašizem je bil in je poosebljeno zlo, ki ne sme imeti podpore," je premier danes zapisal na družbenem omrežju Twitter in spomnil, da je primorski del Slovenije dolga leta trpel pod fašizmom.

Po virih blizu zunanjega ministra Mira Cerarja na zunanjem ministrstvu budno spremljajo dogajanje.

Italijansko desničarsko gibanje CasaPound shod pripravlja ob 100. obletnici zmage Italije v prvi svetovni vojni, na njem pa pričakujejo več tisoč ljudi. Oblasti shoda kljub številnim pozivom organizacij, združenj, sindikatov, šol in posameznikov niso prepovedale, češ da za to ni pravne podlage. So pa omejile traso shoda, ki se ne bo smel približati Rižarni, Narodnemu domu in spomeniku bazoviškim junakom.

Pripravlja se tudi antifašistični pohod
Da si pred dogajanjem v Trstu ne gre zatiskati oči, so pred dnevi opozorili tudi v eni od krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji, Slovenski kulturno-gospodarski zvezi (SKGZ). Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je družbeno in politično ozračje v Italiji zastrupljeno do take mere, da je dogajanje težko prezreti, CasaPound pa ni osamljen pojav.

Združenje Antifašistični in antirasistični Trst bo sočasno organiziralo svoj pohod po Trstu. K udeležbi na teh demonstracijah pozivajo številne slovenske in italijanske organizacije, stranke in drugi. Pričakujejo, da se jih bo udeležilo več tisoč ljudi. Oblasti se bojijo, da bodo med udeleženci obeh pohodov izbruhnili izgredi, zato bodo skušale preprečiti, da bi se udeleženci obeh shodov srečali, in sicer tudi tako, da so organizatorjem odobrile ločeni poti.

Odziv SMC-ja
Stranka SMC pa je v sporočilu za javnost shod neofašistov v Trstu označila za dogodek, ki ga ne bi smelo biti, saj zagovarja neevropske vrednote in slavi ideologijo, ki je v prejšnjem stoletju privedla do zločinov in tragedij. "Stota obletnica konca prve svetovne vojne naj bo poziv k miru, sožitju in sočutju, ne pa povod za ponovno poveličevanje srhljivih in nevarnih idej," so še zapisali v SMC-ju. Ob tem so izrazili obžalovanje ob odločitvi tržaških oblasti, ki shoda kljub številnim pozivom niso prepovedale, ter podprli vse, ki v Trstu predstavljajo branike demokracije, človekovih vrednot in miru.

Napovedan shod neofašistov v Trstu