Kimiju Räikkönenu se je s 5. mestom obetalo 10 točk, a je po trku s Sergiom Perezom na koncu osvojil zgolj eno, ki jo prinaša 10. mesto. Če se 'ledeno hladni Finec' med najboljšo deseterico uvrsti tudi na dirki v Montrealu, bo po številu zaporednih dirk z vsaj eno osvojeno točko izenačil rekord Michaela Schumacherja (24). Foto: EPA

To je neverjetno! To je moj dom, tu sem odraščal in preživel vse življenje. To je res nekaj posebnega. Celoten konec tedna je bil odličen!

Nico Rosberg
Nico Rosberg je 30 let po očetovi zmagi v Monte Carlu takole zmagoslavno dvignil roke. To je bila šele njegova druga zmaga v formuli ena, prvič je slavil na lanski dirki za VN Kitajske. Foto: EPA

Presenetil me je počasen tempo v uvodnih krogih. Pričakoval sem, da bosta mercedesa izjemno hitra, bila pa sta počasna kot avtobus.

Sebastian Vettel
Sebastian Vettel in Mark Webber
Za Rosbergom sta ciljno črto prva prečkala dirkača Red Bulla, Sebastian Vettel in Mark Webber, ki sta v 32. krogu izkoristila prihod varnostnega avtomobila in prehitela Lewisa Hamiltona. Foto: EPA

Že enkrat prej me je poskusil prehiteti, v zavoj je prišel prehitro in skoraj bi trčila. Potem je poskusil še enkrat. Razumem, da je treba dirkati agresivno, ampak Perezovi vožnji ne moremo reči agresivna, temveč neumna. Ni se zgodilo prvič, da je vozil tako. To, da mu dirkači želimo kaj dopovedati, je nesmiselno. Pereza bi moral nekdo udariti v obraz! Potem bi razumel.

Kimi Räikkönen
Fernando Alonso
Fernando Alonso ni imel svojega dne, osvojil je zanj skromno 7. mesto. V skupnem seštevku za svetovno prvenstvo za prvouvrščenim Sebastianom Vettlom zdaj zaostaja že za 29 točk. Foto: EPA
Rosberg ponovil uspeh očeta Kekeja

Nico Rosberg je 30 let po slavju svojega očeta Kekeja Rosberga na ulicah Monte Carla osvojil dirko za VN Monaka. Tako kot oče je tudi on v kneževini zmagal drugič v karieri. V nedeljo je bil na dirki, polni trkov, razred zase, vodil je od začetka do konca, odbil je vse napade Red Bulla in Mercedesu priboril prvo zmago v sezoni.

Mercedes pod drobnogledom FIE
Dirka za VN Monaka je minila tudi v duhu škandala. Že pred nedeljsko preizkušnjo se je razširila govorica, da so pri Mercedesu testirali Pirellijeve gume, ki jih bodo v karavani formule ena uporabili prihodnjo sezono. Paul Hembery, Pirellijev direktor za motošport, je dejal, da pravila omogočajo tovrstno testiranje s katerim koli izbranim moštvom in poudaril, da je bilo testiranje povsem legitimno. Kakršno koli testiranje med sezono je po pravilih sicer prepovedano. Christian Horner, vodja moštva Red Bull, je izjavil: "Tridnevno testiranje so pri Mercedesu opravili z letošnjim dirkalnikom in gumami, ki jih Pirelli pripravlja za prihodnjo sezono. Kakor koli to obrneš, gre za testiranje." Iz Mednarodne avtomobilistične zveze so že sporočili, da bodo zoper Mercedes sprožili preiskavo.

Dirka je bila prežeta s številnimi trki, zaradi katerih sta na stezo dvakrat zapeljala varnostna avtomobila, po trku Pastorja Maldonada v zaščitno ogrado pa je bila dirka v 46. krogu za 25 minut celo prekinjena.
Ključ do zmage? Gume so zdržale!
"To je neverjetno! To je moj dom, tu sem odraščal in preživel vse življenje. To je res nekaj posebnega. Celoten konec tedna je bil odličen," je dejal Rosberg in dodal: "Dirkalnik je bil res dober, gume so zdržale, kar je bilo ključno za zmago. Vzhičen sem!" 27-letnega dirkača iz Wiesbadna je pred nedeljsko preizkušnjo skrbelo, da bo njegov dirkalnik F1 W04, tako kot na prejšnjih dirkah, na katerih si je v kvalifikacijah privozil odlično začetno izhodišče, znova zatajil. Toda proga v Monte Carlu je drugačna od drugih dirkališč, predvsem pa je prijaznejša do gum, ki letos prav Mercedesu povzročajo največ težav.
"Na zadnjih nekaj dirkah smo se znašli v nezavidljivem položaju, nekoliko smo nazadovali. Tokrat je bilo vse v redu in upam, da bo tako ostalo. Imel sem odličen dirkalnik. Res je lepo videti, kakšen napredek je moštvu uspel v zelo kratkem času," je še povedal Rosberg.

Vettel: Mercedes počasen kot avtobus

Z razpletom dirke je zadovoljen tudi Sebastian Vettel, ki je z drugim mestom in 18 osvojenimi točkami v skupnem seštevku za svetovno prvenstvo še povečal prednost pred najbližjimi zasledovalci. "Štart nam je uspel, vendar pa prostora za prehitevanje enostavno nisem imel. Presenetil me je počasen tempo v uvodnih krogih. Pričakoval sem, da bosta mercedesa izjemno hitra, bila pa sta počasna kot avtobus," je dejal aktualni svetovni prvak, ki je z moštvenim kolegom Markom Webbrom Lewisa Hamiltona prehitel v 32. krogu, potem ko je na stezo prvič v letošnji sezoni zapeljal varnostni avtomobil. Dirkača Red Bulla sta izkoristila taktično napako Mercedesa in švignila mimo Britanca.

"Držali so se svoje strategije, nam pa je uspelo prehiteti Lewisa. S končnim izidom smo lahko zelo zadovoljni. Ekipa je svojo nalogo opravila z odliko," je sklenil Vettel.
Webber: Vse je bilo zelo predvidljivo!
Mark Webber se je na oder za zmagovalce povzpel prvič po zloglasni dirki za VN Malezije, po kateri se je celo govorilo o njegovem predčasnem odhodu iz Red Bulla. Strasti so se od tedaj seveda že pomirile in 36-letni Avstralec je znova stopil na stopničke, svoje 36. v karieri. "To je bil brezhiben konec tedna. Vedeli smo, da nimamo najboljših možnosti za zmago, toda uspel nam je zelo dober štart. Po prvem ovinku smo bili osredotočeni le na ohranjanje dobrega stanja gum. Vse je bilo zelo predvidljivo," je povedal avstralski veteran, ki je dirko v kneževini dobil že dvakrat, nazadnje lani.
Varnostni avtomobil preprečil dvojno zmago?
Dvakrat je letos na odru za zmagovalce stal Lewis Hamilton, ki je tokrat končal na nehvaležnem četrtem mestu. Kljub ekipnemu uspehu Mercedesa v Monaku pa je Britanec prepričan, da stare težave ostajajo in se bodo znova vrnile na drugih dirkališčih. "Še vedno nismo rešili težav z gumami. Proga v Monaku je do gum prizanesljiva, vprašanje pa je, kako se bo dirkalnik odrezal na drugih dirkališčih, kjer bo površina bolj groba," se sprašuje Hamilton, ki meni, da bi Mercedes vknjižil dvojno zmago, če ne bi na stezo zapeljal varnostni avtomobil. "Če avtomobila ne bi bilo, bi osvojili 1. in 2. mesto. Imeli smo smolo. Ko nazaduješ, občutek ni lep," je še dodal.

Massa čuti manjše bolečine v vratu
Zelo povprečno so se tokrat odrezali pri Ferrariju. Fernando Alonso je osvojil 7. mesto, Felipe Massa pa je dirko končal v ciljnem zavoju 30. kroga. Tehnični direktor Pat Fry je že razkril, da je Brazilec, ki je pomoč poiskal v bolnišnici, trčil zaradi napake na dirkalniku. Kljub vsemu se je za Masso vse srečno izšlo. "Odpeljali so me v bolnišnico, kjer so opravili preventivne preglede. V redu sem, čutim le manjše bolečine v vratu, a nič resnega. Zdaj se bom poskusil 100-odstotno pripraviti na dirko v Montrealu. Pozabiti moram na slab konec tedna v Monte Carlu in upati na boljše nadaljevanje sezone," je povedal Massa.
Räikkönen besen na 'Checa' Pereza
Po dirki je bil izredno slabe volje Kimi Räikkönen, ki je držal 5. mesto, ko je osem krogov pred koncem trčil s Sergiom Perezom in je moral zaradi predrte gume zaviti v boks. Ob vrnitvi na stezo je padel na zadnje mesto, a je z izjemno vožnjo (v zadnjem krogu je prehitel tri dirkače) osvojil 10. mesto in podaljšal niz dirk (23), na katerih je osvojil vsaj točko. Toda to je za svetovnega prvaka iz leta 2007 bolj slaba tolažba. Po dirki je bentil nad Perezom: "Že enkrat prej me je poskusil prehiteti, v zavoj je prišel prehitro in skoraj bi trčila. Potem je poskusil še enkrat. Razumem, da je treba dirkati agresivno, ampak Perezovi vožnji ne moremo reči agresivna, temveč neumna. Ni se zgodilo prvič, da je vozil tako. To, da mu dirkači želimo kaj dopovedati, je nesmiselno. Pereza bi moral nekdo udariti v obraz! Potem bi razumel."
Mehičan je prepričan, da se v 70. krogu ni mogel izogniti trku z 'ledeno hladnim Fincem'. "Ob prihodu v zavoj me je Kimi potisnil ob steno. Nisem imel druge možnosti," je pojasnil Perez, ki je zaradi poškodovanega sprednjega krilca dirko sklenil šest krogov pred koncem.