Nogometaši Juventusa so se takole razveselili 28. naslova italijanskega prvaka. 'Stara dama' bi letos osvojila že 30. naslov, a so ji dva zaradi škandala Calciopoli leta 2006 odvzeli. Foto: Reuters
Juventus
Navijači Juventusa so znali proslaviti naslov prvaka. Foto: Reuters
Sonia Amoruso in Alessandro Del Piero
Takole je svojega moža poljubila Sonia Amoruso. Bo Del Piero v finalu italijanskega pokala odigral zadnjo tekmo v dresu Juventusa? Foto: Reuters
Filippo Inzaghi
Filippo Inzaghi se je z zmagovitim zadetkom na tekmi proti Novari poslovil od zvestih Milanovih navijačev, ki so ga imeli čast na zelenicah v rdeče-črnem dresu spremljati od leta 2001. Foto: Reuters

'Stara dama' je tako postala še tretji italijanski klub v zgodovini, ki mu je uspelo sezono skleniti brez ligaškega poraza (predtem je to uspelo Milanu in Perugii), in šele prvi, ki mu je ta podvig uspel, odkar je v najelitnejšem italijanskem nogometnem tekmovanju 20 ekip.

Vseeno pa je imela zmaga tudi nekoliko grenak priokus, saj je zadnjo prvenstveno tekmo v črno-belem dresu Juventusa odigral legendarni Alessandro Del Piero, ki je dosegel tudi 188. zadetek na 478. ligaški tekmi za klub iz Torina.

Del Piero zadel za slovo
Novopečeni prvaki, ki so nazadnje (priznani) naslov prvaka osvojili leta 2003, so tekmo začeli odlično, že v 10. minuti je za zgodnje vodstvo zadel Luca Marrone, ki je izkoristil lepo podajo Marca Borriella in dosegel krstni ligaški zadetek na petem nastopu v Serie A. V 28. minuti so gostitelji vodstvo podvojili, na veliko veselje zvestih navijačev pa je v polno zadel Del Piero. Ta je sprejel žogo po podaji Emanueleja Giaccherinija in jo z natančnim strelom ob desni vratarjevi vratnici pospravil v mrežo. Torinčani so bili boljši nasprotnik, ves čas so pretili gostujoči obrambi, v drugi minuti nadaljevanja je Borriellu veselje z izjemno obrambo preprečil Giorgio Frezzolini. Po dobri uri igre so gostje vendarle prvič zapretili, topovski izstrelek Giacoma Buonaventure je ubranil Marco Storari.

V 83. minuti je Stephan Lichtsteiner žogo spravil za hrbet lastnega vratarja, v sodnikovem dodatku pa je zmagovalca z bele točke odločil Andrea Barzagli. Del Piera in druščino zdaj v Rimu čaka še obračun v finalu italijanskega pokala proti Napoliju.

Tudi Inzaghi zadel za slovo
V zadnjem krogu smo bili priča še enemu ligaškemu slovesu. Filippo Inzaghi se je poslovil od dresa Milana, v katerem je v 11 sezonah na 300 tekmah zadel 126 golov ter po dvakrat osvojil državni in evropski naslov. Slovo od navijačev so mu nogometaši Novare skoraj pokvarili. V 20. minuti je goste na San Siru v vodstvo popeljal Santiago Garcia. Rdeče-črni, ki so na odmor odšli z minimalnim zaostankom, so v drugem polčasu zaigrali podjetneje in po slabi uri igre izid tudi poravnali. Antonio Cassano je z izvrstno podajo zaposlil Mathieuja Flaminija, ki je hladnokrvno zadel za 1:1. Milančani so dolgo iskali zmagoviti zadetek in ga v 82. minuti vendarle našli - zadel pa ga je kdo drug kot 'Pippo' Inzaghi. 38-letnik iz Piacenze je sprejel globinsko podajo Clarencea Seedorfa in se z nizkim strelom v sredino gola med strelce vpisal še proti 36. različnemu nasprotniku v Serie A.

Handanović v Ligi prvakov
Naslednjo sezono bo v kvalifikacijah za Ligo prvakov igral tudi slovenski reprezentančni vratar Samir Handanović, ki je v zadnjem krogu v gosteh z Udinesejem premagal Catanio (0:2). Še enkrat več je bil mož odločitve Antonio Di Natale, ki je v 19. minuti najprej preigral vratarja Juana Pabla Carriza, nato pa iz mrtvega kota zadel za 0:1. Gostiteljem se je v 39. minuti ponudila priložnost za izenačenje izida prek najstrožje kazni, a je z 11 metrov mimo desne Handanovićeve vratnice meril Alejandro Gomez. Zmagovalca obračuna in s tem tudi potnika v Ligo prvakov je v 58. minuti s strelom ob bližnji vratnici potrdil Diego Fabbrini.

38. krog
JUVENTUS
- ATALANTA 3:1 (2:0)
40.944; Marrone 10., Del Piero 28., Barzagli 90./11-m; Lichtsteiner 83./ag

Juventus:
Storari, Lichtsteiner, Bonucci, Chiellini (89./Barzagli), Estigarribia (66./Quagliarella), Padoin, Pirlo, Marrone, Giaccherini, Del Piero (57./Pepe), Borriello.

Atalanta: Frezzolini, Bellini, Lucchini, Manfredini, Peluso, Schelotto (51./Minotti), Carmona, Cazzola (82./Cigarini), Bonaventura, Moralez (52./Gabbiadini), Denis.

Sodnik: Gabriele Gava

MILAN - NOVARA 2:1 (0:1)
Flamini 56., Inzaghi 82.; Garcia 20.

FIORENTINA - CAGLIARI 0:0

CESENA - ROMA 2:3 (1:2)
Del Nero 9.; Krkić 27., Lamela 32. De Rossi 49.

PARMA - BOLOGNA 1:0 (1:0)
Biabiany 37.

CHIEVO - LECCE 1:0 (0:0)
Vacek 78.
RK: Carrozzieri 81./Lecce
Cesar in Jokić (oba Chievo) sta igrala vso tekmo.

LAZIO - INTER 3:1 (0:1)
Kozak 59., Candreva 63., Mauri 90.; Milito 45./11-m

GENOA - PALERMO 2:0 (0:0)
Gilardino 52., Sculli 70.
Birsa (Genoa) in Bačinović sta bila na klopi, Iličić (oba Palermo) ni bilo v ekipi.

NAPOLI - SIENA 2:1 (2:1)
Dossena 4., 34.; Destro 6.

CATANIA - UDINESE 0:2 (0:1)
Di Natale 19., Fabbrini 58.
Gomez (Catania) je zapravil 11-m.
Handanović (Udi.) je igral vso tekmo.

JUVENTUS 38 23 15 0 68:20 84 MILAN 38 24 8 6 74:33 80 UDINESE 38 18 10 10 52:35 64 LAZIO 38 18 8 12 56:47 62 NAPOLI 38 16 13 9 66:46 61 INTER 38 17 7 14 58:55 58 ROMA 38 16 8 14 60:54 56 PARMA 38 15 11 12 54:53 56 BOLOGNA 38 13 12 13 41:43 51 CHIEVO 38 12 13 13 35:45 49 CATANIA 38 11 15 12 47:52 48 ATALANTA (-6) 38 13 13 12 41:43 46 FIORENTINA 38 11 13 14 37:43 46 SIENA 38 11 11 16 45:45 44 PALERMO 38 11 10 17 52:62 43 CAGLIARI 38 10 13 15 37:46 43 GENOA 38 11 9 18 50:69 42 LECCE 38 8 12 18 40:56 36 NOVARA 38 7 11 20 35:65 32 CESENA 38 4 10 24 24:60 22