Nogometaši Birminghama so v klub, ki je bil ustanovljen leta 1875, pripeljali prvo lovoriko po letu 1963, ko so v finalu ligaškega pokala s 3:1 odpravili mestnega tekmeca Aston Villo. Foto: Reuters
Robin van Persie
Robin van Persie je v 39. minuti tekme izid izenačil na 1:1, potem ko je dobrih deset minut pred tem vodilni zadetek za Birmingham dosegel Nikola Žigić. Foto: Reuters

S tem jim je končno uspelo osvojiti lovoriko, ki se jim je v finalu izmaknila že leta 2001, ko jih je po streljanju 11-metrovk odpravil Liverpool. Na drugi strani Arsenal ostaja pri dveh osvojenih ligaških pokalih iz sedmih finalnih nastopov.

London osupnil Žigić
Finale so za odtenek bolje začeli nogometaši Arsenala, ki so v 8. minuti prvič resneje preizkusili Birminghamovega vratarja Bena Fosterja. Ta je moral po lepi kombinaciji med Samirjem Nasrijem in Andrejem Aršavinom posredovati pred ruskim napadalcem. Igra se je kmalu zatem umirila, v 28. minuti pa je nato ekipi v modrem uspelo prebiti led in smukniti v vodstvo. Po predložku iz kota je Roger Johnson sprožil proti vratom topničarjev, pred vratarjem Wojciechom Szczesnyjem pa je nato z glavo žogo v mrežo poslal srbski reprezentančni napadalec Nikola Žigić, ki je razveselil potujočo množico Cityjevih navijačev.

Arsenal izenačil še pred odmorom
Londončani se niso predali in so že v naslednjem napadu zapretili prek Robina van Persieja, ki je za las zgrešil Fosterjeva vrata. V 34. minuti je Szczesny preprečil dvojno vodstvo Birminghama, potem ko je žogo v zadnjem trenutku odbil pred Žigićem. Nato pa izenačenje. Jack Wilshere, ki je v prvem polčasu uspešno zaključil vseh 37 podaj, je z razdalje zatresel prečko, neumorni Aršavin je odbito žogo poslal nazaj pred vrata, kjer je van Persie hladnokrvno zaključil za 1:1. S tem je dosegel še 13. zadetek na zadnjih 11 tekmah!

Martins odločil zmagovalca
V nadaljevanju so bili topničarji boljši nasprotnik, a so morali kljub vsemu še kako paziti na nevarne protinapade nasprotnika. V 58. minuti je Cityjev vezist Keith Fahey z razdalje zatresel vratnico, nevarni pa so bili tudi napadi Arsenala: za Fosterja so bili nevarni zlasti Nasri, Tomaš Rosicky in Nicklas Bendtner. Tekma se je prevesila v končnico, ko je za hladno prho ekipe v rdeče-beli kombinaciji poskrbel Obafemi Martins. Ta je izkoristil hudo napako v obrambi topničarjev (pred vrati je prišlo do nesporazuma med Szczęsnyjem in Laurentom Koscielnyjem) in žogo mirno poslal v prazno mrežo. Topničarji so poskušali rezultat izenačiti, a jim je na koncu zmanjkalo časa.