Milivoja Novakoviča si bo zapomnil tudi branilec Liverpoola Martin Škrtel. Foto: MMC RTV SLO
Andrej Komac je takole budno spremljal Roberta Vittka. Foto: MMC RTV SLO/Reuters
Boštjan Cesar je dihal za vrat slovaškim napadalcem. Foto: Reuters
Samir Handanovič je bil tako kot vedno na visoki ravni. Foto: EPA
Branko Ilič in Martin Jakubko
Branko Ilič v ostrem dvoboju z edinim slovaškim strelcem Martinom Jakubkom. Foto: EPA
David Healy in David Rozehnal
Severna Irska in Češka bosta do konca letošnjega leta še nasprotnici Slovenije. S prvimi bomo igrali 11. oktobra doma, z drugimi pa štiri dni pozneje v gosteh. Na sliki David Healy in David Rozehnal. Foto: EPA

Maribor - MMC RTV SLO

Slovenija po dolgem času spet diha z nogometno reprezentanco, ki je v 2. krogu kvalifikacij za svetovno prvenstvo z 2:1 premagala neugodno Slovaško.

Varovanci Matjaža Keka so dobrih 10.000 navijačev v Ljudskem vrtu navdušili z napadalno igro, bojevitostjo in zmagovalno miselnostjo. Terensko premoč v 1. polčasu je v 23. minuti kronal Milivoje Novakovič, ki je žogo z roba kazenskega prostora poslal pod prečko. Do odmora bi bilo vodstvo Slovencev kaj lahko še višje, saj so si priigrali kar nekaj lepih priložnosti.

Naveza Koren-Novakovič zapečatila usodo gostov
V nadaljevanju so nekoliko več pokazali Slovaki, a prvi so zadeli Slovenci (82.). Znova je bil "eksekutor" napadalec iz ljubljanskih Jarš, ki je na robu kazenskega prostora prejel podajo Roberta Korena, se otresel branilca in po tleh zadel za levo vratnico. Nekaj panike je povzročil hiter slovaški odgovor prek Martina Jakubke, vendar so Kekovi fantje tekmo dokaj mirno pripeljali do konca.

Škrtel grdo zgrešil
Slovenci so v uvodnih minutah pritisnili proti slovaškim vratom. Poskusila sta Mirnes Šišič in Novakovič. Gostje so kmalu vzpostavili ravnotežje. Po hitro izpeljanem protinapadu se je izjemna priložnost ponudila branilcu Martinu Škrtelu (!), a je na slovensko srečo grdo zgrešil z okoli 11 metrov.

'Nova' kaznoval Škrtela
Malo pozneje je prav največji slovaški zvezdnik, član Liverpoola, veliko pripomogel k slovenskemu vodstvu. Slovenci so po odvzeti žogi na sredini igrišča izpeljali hiter protinapad, podajo Andraža Kirma v sredino je Škrtel odbil naravnost na nogo Novakoviču, ki je z okoli 18 metrov "s prve" zadel pod prečko. Na drugi strani so Slovaki zapretili prek Filipa Hološka, čigar poskus z mrtvega kota pa je obranil Samir Handanovič.

Slovenske priložnosti so se vrstile
Slovenija si je do polčasa priigrala še nekaj priložnosti za povišanje vodstva. Najprej je po izigrani ofsajd zanki žogo z nekaj metrov zgrešil Novakovič, nato pa sta v eni akciji poskusila Andrej Komac (strel od daleč) in Šišič (odbita žoga). Obakrat je bil na mestu Štefan Senecky. V 44. minuti je z leve strani Mišo Brečko poslal sijajen predložek praktično na golovo črto, kjer je pred Šišičem žogo izbil Durica. Že pred tem so Slovaki zatresli mrežo, vendar je Petraš napravil očiten prekršek nad Kirmom.

Novakovič izkoristil drugo zaključno žogo
Tudi po odmoru se je živahna igra na obeh straneh nadaljevala. V 61. minuti je bilo zelo vroče pred slovenskimi vrati. Najhujše je preprečil Handanovič, ki je bil za las hitrejši od Vittka. V 73. minuti bi Novakovič lahko odločil tekmo. Napadalec Kölna se je okoli 30 metrov od slovaških vrat otresel branilcev, sam stekel proti Seneckemu, a je "spodkopana" žoga za nekaj centimetrov zletela mimo leve vratnice. Ljubljančan se je za "napako" kmalu oddolžil. V 82. minuti je na robu kazenskega prostora prejel podajo Korena, preigral slovaškega branilca in poslal žogo za levo vratnico v mrežo. Res mojstrsko.

Jakubko ušel Cesarju in zabil
Da pa končnica le ne bi bila mirna, je v 83. minuti poskrbel Jakubko. Robustni napadalec je lepo sprejel globinsko podajo v kazenski prostor, ušel Cesarju in spodbodel žogo preko 'Sarme'. Kljub hladnemu tušu so se varovanci Matjaža Keka do konca pametno branili, tako da se je slavje lahko začelo.

Matjaž Kek: "Mislim, da je ta tekma le nadgradnja tiste s Poljsko. Ne spomnim se, kdaj je imela Slovenija toliko priložnosti. Zaradi neumnosti smo srečanje spravili v infarktno končnico. Mislim, da ni gledalca, ki bi Ljudski vrt zapuščal nezadovoljen. Po teh desetih dneh čestitam fantom. Upam, da smo zadovoljili publiko, ker je bil to tudi naš namen."

Milivoje Novakovič: "Treba je dati kompliment fantom in čudoviti publiki. To je nova ekipa. Vemo, da moramo nekaj časa igrati skupaj, da bodo rezultati vidni. Današnja tekma je dokaz za to. Še naprej moramo biti optimistični."

Vladimir Weiss, selektor Slovaške: "Razplet za nas nikakor ni dober. Slovenija je bila na začetku res boljša ekipa, toda tudi mi smo si pripravili izjemne priložnosti. Nekatere celo takšne, ki jih na nogometnih stadionih malokrat vidimo zapravljene."

# 11.09.2008 ob 19:50
Lepa igra fantje ni kaj!!kar tako naprej!!
gečo
# 11.09.2008 ob 16:48
pred tekmo proti poljski so vsi v studiu govoril, da je reprezentanca napredovala ipd. stvari, da pa na terenu nima nekakšnega leederja, ki bi znal ekipo potegnat. čeprav so odigral šele 2 tekmi, mislim da se že kaže da bo v naslednjih letih to mesto definitivno zavzel novakovič. druga dobra stvar te reprezentance je, da je dokaj mlada in ima dovolj časa za večje uspehe. upajmo na najboljše.
Nova mi smo s tabo! ! !
D e s S
# 11.09.2008 ob 13:42
mene pa zanima če ima kdo oba gola naših na tekmi. Če je kdo tak, naj me prostim kontaktira preko ZS.
olimpija rok
# 11.09.2008 ob 13:24
go go slovenija s tako igro nam sp ne zbeži
krejzi
# 11.09.2008 ob 12:27
i jej... škoda da ni Novakovic mlajsi vsaj za ene 5 let... je v sijajni formi!

je pa Sisic naredil par dobrih potez, oz. je osmešil nasprotnika ;) sam kaj k ni glih izkoristu tega ;)
krejzi

anyas
# 11.09.2008 ob 09:17
to ja fantje zlo dobra igra sn ful zadovoljen samo tko naprej.go go slovenija
DrC
# 11.09.2008 ob 09:10
Ko sem že mislil predlagati, da se nogometni zvezi odvzame denar (s tem se preprečijo nastopi in sramotne predstave naših nogometašev na tekmovanjih SP, EP), me presenetijo z dobro predstavo.
Ta denar, ki ga porabimo za športe v katerih se sramotimo (hokej, nogomet) bi lahko namenili recimo za višje pokojnine ali pa za šolstvo.

# 11.09.2008 ob 08:24
Bravo naši, toliko uspešnih podaj ni bilo prej v 10 tekmah. Gledal sem posnetek hr-an in v prvem polčasu je bil res atomski nogomet, takega tempa že dolgo nisem videl,hrvati še enakopravni do izključitve. Na koncu pa nekaj kar si lahko vzamemo za vzged tudi navijači v slo: 10 min po koncu še vedno poln stadijon in vsi navijajo kljub visokemu porazu!
Nevemkajbidal
# 11.09.2008 ob 08:11
Koliko, mislite, bo Slovenija napredovala na novi lestvici Fife? Jaz mislim, da tam 10-20 mest. Slovenija!
17
# 11.09.2008 ob 08:09
se mi fejst, fejst dopade ko so angleži vtrgali tote prpotentne hrvateke. je reku bilič da je modrič boljši od vseh angležev- ha,ha,ha- zaj pa majo tu hrvateki. so vedno šimfali walcotta, ker je igral ponavadi namesto eduardota, so rekli da je zanič- zaj pa majo.
# 11.09.2008 ob 08:06
17
# 11.09.2008 ob 08:04
bil na tekmi, super. samo ni mi jasno zakaj brečko prodira po levi, butasti ilič pa stoji na desni in ne gre prek polovice, mogoče ma tako navodilo od keka- samo tudi če jo ma bi moral parkrat vtekat v prazen prostor po desni. drugače pa vsi ok, samo spet katastrofalna napaka cesara.
rivaldo10
# 11.09.2008 ob 07:45
Nevem kaj dajate zame tako bedne ankete zame so vsi po malem odgovorni da je Slovenija izbolšalal igro, seveda je v največji meri da so se končno uigrai,S prihodom Korena se je dvignila samozavest, Novakovič je trenutno res v odlični formi, Kek pa itak mora prevzeti odgovornost tako za zmage in poraze, in seveda tudi brez odlične publike se ne bi borili tako kot so se!!!!
Slovenija!
mprivse
# 11.09.2008 ob 07:39
lahko mirno rečem da se kek(ec) spreminja končno v solidnega trenerja
lukaklo
# 11.09.2008 ob 07:26
Čestitke našim. Po dolgem času so spet igrali všečen nogomet!!!!
# 11.09.2008 ob 02:57
mehiski val pa res odlicen 4x okoli pa se slovaki nam pomagali !!!!
a-dee-jay
# 11.09.2008 ob 02:50
@nenn0 Maribor je prevec na vzhodu Slovenije. Ljubljana je v sredini Slovenije in je kar se tega tice bolj primerna. Ampak trenutno je Maribor edina prava lokacija za tekme reprezentance.
STESAR
# 11.09.2008 ob 02:49
da se jaz povem iz prve roke... vzdušje fenomenalno...fer navijanje.. moj glas pa spet ostal v ljudskem vrtu ampak s ponosom se pohvalim s tem....
edina slaba stran tekme pa so ti starcki ki mislijo da so v gledaliscu in se nekii kurcijo naj se folk usede.... itaq da nebomo sedeli ampak stali, vpili in skakali..
za tekmo z irsko pa upam da pade rekord na stadijonu...
slovenija gremo do konca!!!!
nenn0
# 11.09.2008 ob 02:45
407. a-dee-jay (11.09.2008 || 00:12:19)
Bil sm proti temu, da se tekme prestavi v Maribor, ampak zdej mislm, da je bla tole dobra poteza. Podpora iz tribun je boljsa kot v Celju.

maš kak pameten razlog, da se ne bi prestavilo v MB? jaoooo

409. 11 (11.09.2008 || 00:14:19)
Bravo vsem, ki ste danes svoj glas pustili na stadionu, dobri ste bili, kot nogometaši, na tekmi s S.irsko se pa tudi sam vračam na stadion,komaj čakam.

kaj se naj zdaj poserjemo, da boš ti zdaj ko našim gre spet začel hodit na tekme? kje si do zdaj bil? sram te je lahko, ne da se še hvališ, da te zdaj ni blo na tekme. verjetno kak ljubljančan, ki hodi samo takrat ko je to popularno.
brane13
# 11.09.2008 ob 02:07
Mislim da smo končno naredili velik korak v naši igri....malo se še izpili obrambna linija potem smo pa na konju. Bravo naši! Le tako naprej!
JcH
# 11.09.2008 ob 01:01
too biu na tekmi, morem rečt, noro.
pečečnik
# 11.09.2008 ob 00:52
V katero smer? No sj ni važn-če misliš na hrvaško, tam nimaš kaj delat, če si pa hrvat, pa tud tukaj nimaš kaj delat...
{Belen}
Metodološko sporno... ;)
{Belen}
# 11.09.2008 ob 00:51
Pa BTW: Anketa je bedna - ni možnosti VSI.
{Belen}
# 11.09.2008 ob 00:48
411. pečečnik (11.09.2008 || 00:27:05)
Slovenija zmagala, češnjo na troti pa je dodala hrvaška....

Zaradi tebe si ne upam čez Kolpo plavat...
{Belen}
# 11.09.2008 ob 00:45
Mogoče...
lenipes
# 11.09.2008 ob 00:37
V bistvu lahko samo napredujemo, tako kot je dejal Nova po tekmi, saj se igralci vedno bolj razumejo v igri in bodo z vsako tekmo bolj uigrani.Kar se pa obrambe tiče je tudi tukaj ogromno možnosti za izboljšanje, in če se popravimo še v tem elementu potem bomo na res dobri poti.Mogoče je še prezgodaj za to ekipo za preboj na SP, vendar pa se nikoli ne ve in mogoče bomo spet videvali gole iz polovice in nore podaje v kazenski prostor, ki končajo v mreži(Osterc LOL).
Gremo naprej Slovenci
denver7
# 11.09.2008 ob 00:29
pravkar s tekme, fenomenalno, dans je tudi vzhodna tribuna navijala skupaj z nami na jugu
o tistem pretepu pa brezveze govort, ker so policaji samo sprovociral navijače, pol pa se je zgodilo kar se je
bravo SLOVENIJA
bozz
# 11.09.2008 ob 00:28
BRAVO, NAŠI!!! Bil sem na stadionu, bilo je fenomenalno, po dolgem času sem v živo doživel zmago reprezentance. Samo tako naprej!!!
pečečnik
# 11.09.2008 ob 00:27
{Belen}
# 11.09.2008 ob 00:23
Ma, ne ljudje, ne se sekirat (al pa hamerom po glavi žgat). Kapsi so se samo močne pokazali predčasno, ker naša reprezentanca postaja resnično močna. Je treba tenirat, ker bo v mariborskem kotlu še bolj zavrelo... :)
11
# 11.09.2008 ob 00:14
pero29
# 11.09.2008 ob 00:13
jutri bom zagotovo brez glasa, pravzaprav sem brez njega že sedaj. pripravili smo odlično vzdušje v ljudskem vrtu. danes se je tudi vzhodna tribuna potrudila in navijala z južno. parkrat je lepo uspel mehiški val.

o naš nogometaših pa tak same pohvale. le tako naprej in mislim, da lahko spet sanjamo drugi del slovenske pravljice.

nekaj pa bi omenil še o policiji. po prvem polčasu so spet brezveze izprovocirali navijači, samo toliko o tem.
a-dee-jay
# 11.09.2008 ob 00:12
alennn2
# 11.09.2008 ob 00:07
glih prišel domov,sem brez glasu,drugače pa kapo dol našim igralcem in fantastični publiki-mehiški val je bil res super!!!
SLOVENIJA GRE NAPREJ!!!
rokerrr
zakon tekmaaaaaaa!kak je blo fajn na tekmi,vsi na tekmo s S. Irsko....SLO-VE-NI-JA!!!!!
redhot
# 11.09.2008 ob 00:06
tekma s s. irsko je 11.10.
redhot
# 11.09.2008 ob 00:05
nora tekma!! novakovic pa koren trgala! sisic ma jajca za preigravanje, samo danes je vsaj ene 2x "pozabil" zogo, ko je ze bil v dobrem polozaju za strel oz. koncno podajo.. handanovic tudi imel par mojstrskih obramb, brez njega bi tezko izvlekli zmago.. komac me je presenetil, tudi brecko zelo soliden. obramba spet po nepotrebnem zaspala.. koliko priloznosti (na obeh straneh)! nasi bi lahko ze v prvem polcasu resili zmagovalca, skratka, napad imamo zelo dober, realizacija je malo slabsa.. navijanje je tudi bilo fantasticno.. fak, cisto sem brez glasu, si morm po pir.. :)

# 11.09.2008 ob 00:00
Pi.zda pa naša policija, joj, zares nimajo pojma, če je že kdo prižgal baklo ali kaj naredil, bi ga mogli po tekmi na poti s stadiona zahaklat, ne pa na tribuni med polčasom.eh, samo da sprovocirajo situacijo,da lahko potem upravičijo svojo prisotnost.
angelmanuel
# 10.09.2008 ob 23:58
@spacapan: Mislim, da so glih kontre našo najmočnejše orožje. In kontre potekajo zelo hitro. Saj tudi tempo je bil izjemno hud. Ne vem zakaj se je tebi to zdelo prepočasi. Ne vem kdaj smo nazadnje sploh igrali tako hitro. Pred tema dvema tekmama sploh vedli niso kaj kontre so. Kaj pomeni v treh, štirih potezah izigrat nasprotno obrambo. Kar se tiče napadanja in konter smo naredili velik korak naprej v zelo kratkem času. Veliko rezerv pa imamo še v obrambi. Malo več zbranosti bo še treba pokazat in malo bolj odločno na žogo it v obrambi. To pa je tudi vse. Splošen vtis je zelo dober. Kaj takšnega sigurno nisem pričakoval pred temi kvalifikacijami. Sem bil optimist ampak tako velik pa spet ne. Več kot izpolnili so moja pričakovanja.
Bo pa tekma proti Ircem naslednji mesec izjemno težka. Spoh ker bojo tudi pričakovanja hudo visoka. In upam, da bojo glave ostale trezne in da ne bodo visoko letali. To zna bit nevarno ker nas lahko potem Irci presenetijo sredi Maribora. So močna ekipa.
11
# 10.09.2008 ob 23:56
Bravo Kek, končno razume, da se nogomet igra za gledalce in če se potrudiš,potem ve to publika cenit, jaz vem da so se naši že prej trudili, pa pač ni šlo, sedaj gre, naj traja čim dlje.
Čestitke fantom in tudi Kek-u, ki bi ga jaz sicer pred časom zamenjal, ampak je očitno dojel nekatere reči, tako da kapo dol.
baron
# 10.09.2008 ob 23:53
Med polčasom so šli policaji med združene navijače in želeli posameznika potegniti iz množice. Seveda je prišlo do prerivanja in potiskanja med navijači in policijo. Nato pa so se nekateri posamezniki spustili v policijo in obratno. Prišlo je do pretepanja z pestmi in "pendreki". Za povrh pa so še nekateri v vsej eforiji trgali stole in jih metali na policijo. SKRATKA zgledalo je kot čista provokacija s strani "rediteljev javnega reda in miru". V tem primeru so sami pričeli kršilti red in mir.
Tadejstein
# 10.09.2008 ob 23:52
ja, luksemburg je premagal švico z 2:1 v gosteh...!
pa portugalci so doma do zadnje minute proti dancem vodili z 2:1... potem so pa v 90 minuti pokasirali dva gola in danska je zmagala z 2:3...!
4
6. marec 2018 ob 13:56 Mednarodna nogometna zveza (Fifa) ima popolno zaupanje v ruske varnostne ukrepe na svetovnem prvenstvu, ki bo junija in julija v Rusiji.