Američanke so prva velesila ženskega nogometa. Olimpijskemu zlatu iz Londona, kjer so v finalu prav tako premagale Japonke, so še tretjič postale svetovne prvakinje - prvič so bile najboljše leta 1991 in 1999. Foto: Reuters
Carli Lloyd (ZDA)
Carli Lloyd se je vpisala med legende ženskega nogometa, pri čemer je "hat-trick" dokončala na neverjeten način - z golom s sredine igrišča! Foto: Reuters
Veselje Američank in žalost Japonk
Američanke imajo ob treh naslovih še eno srebrno medaljo in tri bronaste. To pomeni, da so na vseh sedmih prvenstvih igrale v polfinalih in nikoli niso ostale brez odličja. Foto: Reuters

Najboljša igralka tekme je bila Carli Lloyd, ki je kot prva v finalih SP-jev dosegla tri zadetke, kar ji je uspelo v vsega 13 minutah, pri čemer je "hat-trick" kronala z neverjetnim golom s sredine igrišča!

Vsega konec že po 16 minutah
Američanke so noro učinkovito začele tekmo in že po 16 minutah igre je bilo 4:0! Lloydova je prvič zadela v 3. minuti po podaji iz kota. Čez dve minuti je podvojila vodstvo po zmedi Japonk, ki so nato v 14. minuti podarile žogo za volej Lauren Holiday, nato pa je sledil vrhunec finala sedmega ženskega svetovnega prvenstva. 32-letna ameriška napadalka iz New Jerseyja je dobila žogo na svoji polovici, videla, da je vratarka Ajumi Kaihori daleč od vrat in Lloydova je takoj po prečkanju sredinske črte udarila z dolgim lobom, ki je pristal v japonski mreži.

Upanje na čudež zdržalo le dve minuti
Popolnoma razbite Japonke so se nato le zbrale in pokazale nekaj odpora - v 27. minuti je Juki Ogimi znižala na 4:1. Na začetku drugega polčasa je zaživelo upanje na čudežni preobrat, ko je Julie Johnson zatresla lastno mrežo. A zaostanek dveh golov je zdržal le dve minuti, ko je Tobin Heath kaznovala novo veliko napako japonske obrambe. Kljub zaključnemu pritisku Japonske je izid 5:2 zdržal do konca in Američanke so se na najslajši način maščevale za finalni poraz pred štirimi leti, ko so Japonke v Frankfurtu senzacionalno postale svetovne prvakinje po izvajanju enajstmetrovk.

ZDA "Brazilija" med nogometašicami
Američanke so osvojile tretji rekordni svetovni naslov prvakinj, in to na finalu, ki je po številu golov izenačil najbolj strelsko navdihnjen finale v moški konkurenci - leta 1958 je Brazilija v Stockholm s prav tako 5:2 premagala Švedsko. Naslednje svetovno prvenstvo bo čez štiri leta gostila Francija, še prej pa najboljše nogometašice čakajo olimpijske igre v Riu de Janeriu 2016.

Prvakinje navdušile rojake, tudi Obamo
"Presrečna sem zaradi zmage ter naziva najboljše igralke turnirja. Zaenkrat se vse skupaj zdi kot sanje," je po dvoboju dejala Lloydova, s 6 goli prva strelka in uradno izbrana za najboljšo nogometašico 7. SP-ja. Velik odmev je imela zmaga tudi med vidnejšimi osebami v ZDA. Tako se prek socialnih omrežjih oglasih celo predsednik ZDA Barack Obama. "Kakšna zmaga ekipe ZDA. Odlična predstava Carli Lloyd. Država je ponosna na vas," je tvitnil Obama. Med drugimi sta se oglasila tudi košarkar Kobe Bryant in golfist Tiger Woods. "Magistralno," je zapisal Bryant, "Rad imam, ko gledam nastajanje zgodovine. Gremo ZDA," pa je čestital Woods.