Axel Laurance je z napadom, ki ga je začel 26 km pred ciljem, tlakoval svojo pot do naslova svetovnega prvaka med mlajšimi člani. Foto: MMC RTV SLO (zajem zaslona)
SP: Zadnja dva kilometra med mlajšimi člani

Laurance, član razvojnega pogona moštva Alpecin Deceuninck, je napadel 26 kilometrov pred ciljem. Ves čas je ostal na čelu kolone, si nabral več deset sekund prednosti, ki pa so v zadnjih kilometrih počasi, a vztrajno kopnele.

V zadnjem kilometru preizkušnje so bili prvi zasledovalci že zelo blizu, a je Francoz iz svojih nog iztisnil še zadnje atome moči in postal prvi Francoz z naslovom svetovnega prvaka med mlajšimi člani po Benoitu Cosnefroyu, ki je prvak postal leta 2017.

Drugo mesto je v ciljnem šprintu z zaostankom dveh sekund osvojil Portugalec Antonio Morgado (Hagens Berman Axeon), tretji je bil Slovak Martin Svrček (Soudal QuickStep). Gal Glivar (Adria Mobil) je bil 44., zaostal je za 8:16. Teo Pečnik, Boštjan Murn in Natan Gregorčič dirke niso končali.

Thomas Pidcock v zadnjih metrih preizkušnje v olimpijskem krosu. Foto: MMC RTV SLO (zajem zaslona)

Pidcock do zlata v olimpijskem krosu
Pidcock je po zmagi na olimpijskih igrah v Tokiu 2021 zdaj osvojil prvo zlato kolajno na SP-ju. 24-letni Otočan je moral sprva loviti najboljše, nato pa mu je odločilni napad uspel v šestem od osmih krogov olimpijskega krosa. Takrat je po več napadih na vzponih dokončno zlomil desetkratnega svetovnega prvaka, Švicarja Nina Schurterja. 37-letnik, najboljši gorski kolesar v zgodovini te discipline, ni imel pravega odgovora, na koncu pa ga je prehitel še Novozelandec Samuel Gaze. Ta je v zadnjem krogu lovil Pidcocka, ta je brez večjih težav obdržal vodstvo. Svetovni prvak v kratkem krosu Gaze je za Britancem na koncu zaostal 19 sekund, Schurter pa 34.

Van der Poel odstopil
Za Mathieuja van der Poela in Pidcocka je bila oteževalna okoliščina predvsem slabši startni položaj, zaradi česar sta se morala prebijati iz ozadja. So se pa Nizozemčeve sanje o naslovu svetovnega prvaka po dobrem začetku razblinile ob koncu razvrstitvenega kroga po vsega treh minutah, ko je padel in z okrvavljenim obrazom ter kolenom obležal ob robu proge.
Van der Poel je skušal postati sploh prvi kolesar v zgodovini, ki bi v enem letu slavil naslov svetovnega prvaka na cestni dirki, ciklokrosu in olimpijskem krosu. A tako kot v Tokiu na OI pred dvema letoma je padec tudi v Glentressu uničil načrte 28-letnemu Nizozemcu.
Edini Slovenec Rok Naglič ni dosegel vidnejše uvrstitve, a je ostal v istem krogu kot najboljši. Zasedel je končno 56. mesto z zaostankom 6:12 minute.

Pauline Ferrand Prevot je upravičila vlogo prve favoritinje. Foto: Reuters

Prevot najboljša v ženski konkurenci
Žensko dirko je dobila Pauline Ferrand Prevot. Francozinja je ubranila naslov svetovne prvakinje, kar je sicer že njena 12. zlata medalja na SP-ju v gorskem kolesarstvu. Francoski uspeh je s srebrom dopolnila Loana Lecomte.

21-letna Puck Pieterse je osvojila prvo medaljo na SP-jih v članski konkurenci. Foto: Reuters

31-letna Pauline Ferrand Prevot je nekoliko slabše startala, na prvem vmesnem času je bila z majhnim zaostankom deveta, po prvem krogu od sedmih se je prebila na drugo mesto, kmalu za tem je prehitela Loano Lecomte in nato ves čas povečevala prednost, v cilju je imela 1:14 naskoka.

Ferrand Prevot je bila v tej disciplini najboljša že v letih 2015, 2019, 2020 in 2022. V Glasgowu pa si je mavrično majico nadela že v kratkem krosu.

Bron je pripadel Puck Pieterse (+1:27), Nizozemka se je ves čas vozila na tretjem in četrtem mestu, zadnji krog je začela za Avstrijko Mono Mitterwallner (+1:31), a jo je prehitela malo pred ciljem. Najboljša Slovenka Tanja Žakelj je osvojila 23. mesto (+8:25), Vita Movrin pa je bila 32. (+9:35).