Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Eden izmed najpristnejših spomenikov 2. svetovne vojne pri nas je ilegalna partizanska tiskarna pod Vojskarsko planoto. Tam so v zadnjih mesecih vojne tiskali Partizanski dnevnik – edini dnevni tiskani časopis odporniškega gibanja v okupirani Evropi.
Nemški zgodovinski muzej bo 24. maja povabil na ogled prvih evropskih razstav, ki so od leta 1945 ponujale vpogled v posledice nemške okupacije in uničenje Evrope. Na celovito razstavo o nemški okupaciji in nacističnih zločinih pa Nemčija še čaka.
Na posvetu o delu komisije vlade za reševanje vprašanj prikritih grobišč v državnem svetu je svetnik Rajko Fajt povedal, da je komisija v 35 letih opravila veliko dela, številne naloge pa ostajajo odprte in terjajo nadaljnje delo.
Le malokdo ve, da je Ana Frank v taborišču Bergen-Belsen, kjer je na pragu svobode umrla, stkala prijateljstvo s Slovenko. Anica Kovačič, rojena Mislej, se je ob žičnati ograji z njo družila vsak dan. Do njene smrti. Za njuno vez ni vedel skoraj nihče.
Vzpon, nasilje ter pred okroglimi 80 leti tudi zlom nacizma in fašizma so v realnem času dokumentirali časopisi. Tisk, ki je spremljal drsenje sveta v drugo svetovno vojno, njen izbruh, divjanje in konec, je eden od materialnih ostankov tistega časa.
V breznih na Trnovski in Banjški planoti naj bi bili posmrtni ostanki več sto ljudi, ubitih med drugo svetovno vojno in v prvih mesecih po vojni. Civilna iniciativa TBH si prizadeva za njihov pokop pod Sveto goro.
V Kuretnem pri Laškem so odkrili spomenik avstralskemu pilotu Barnabyju B. Daviesu, ki so ga pred 80 leti sestrelili nad tem območjem. Spomenik simbolizira pogum, solidarnost in humanost, so sporočili z občine.
"Brez človečnosti ne bomo preživeli," pravi psihiatrinja Anica Mikuš Kos, ki je sama kot otrok doživela drugo svetovno vojno, nato pa v času svoje poklicne poti pomagala številnim otrokom z vojnih območij. Česa se spominja?
Smo v izteku povojne epohe, ki se je začela vzpostavljati med drugo svetovno vojno, pravi zgodovinarka Mateja Ratej, ki se posveča proučevanju miselnosti v času med svetovnima vojnama. Velika družbena preoblikovanja se ne dogajajo v času miru, ugotavlja.
Ob 80. obletnici prireditve Partizanske smučine Cerkno '45 so v Natovem Centru odličnosti v Poljčah pripravili posvet Vojaško smučanje in partizansko Cerkno.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na Stranicah v soteski Graben položila venec k spomeniku frankolovskim žrtvam. Ob tem je pozvala k ohranjanju civilizacijskih vrednot in poudarila, da je skrajni čas tudi za poenotenje Evrope.
Med 13. in 15. februarjem 1945 so britanske in ameriške zračne sile silovito bombardirale Dresden. V štirih napadih so bombniki odvrgli več kot 3900 ton bomb, umrlo je okoli 25.000 ljudi, večina žrtev je bila žensk, otrok in starejših.
"Med ohranjenimi predmeti taboriščnic so kuharske in spominske knjige, ki jih ne najdemo med ohranjenimi predmeti taboriščnikov," kot enega izmed motivov za razstavo o usodi taboriščnic z današnjega slovenskega ozemlja poudarja Boris Hajdinjak.
Pred 80 leti se je vojna bližala koncu in treba je bilo sprejeti vrsto odločitev za povojni svet. Voditelji treh najmočnejših držav so na srečanju v Jalti vsak s svojo agendo sprejemali kompromise in tajne dogovore, ki so zaznamovali svet.
Matjaž Špat je tisti človek, ki z organizacijo vsakoletnega srečanja internirank, izgnank in ukradenih otrok v Portorožu, ohranja spomin na trpljenje v nacističnih taboriščih.
Februarja 1944 so nacisti požgali vas Branik in v taborišča odpeljali 529 vaščanov. Sedem družin je pred izgonom rešil voznik tovornjaka. Na srečnem tovornjaku je bil tudi Jože Jogan. Klara Mihelj pa te sreče ni imela.
Potem ko se je lani julija iztekel sporazum med Bolgarijo in Grčijo o prostem toku vode iz bolgarskih gora po reki Arda v grško pokrajino Evros, ni jasno, ali bo Bolgarija sporazum podaljšala, saj ocenjuje lastne potrebe po vodi.
Evropski parlament je na posebnem zasedanju zaznamoval mednarodni dan spomina na holokavst in 80. obletnico sovjetske osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau.
Jožica Jug je štela rosna tri leta, ko so njo in brata nacisti nasilno odtrgali od matere in ju poslali v taborišče v Nemčiji. Bilo je avgusta 1942 v Celju.
Mineva 80 let od osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, v katerem je bilo ubitih več kot milijon ljudi, večinoma Judov. Slovesnosti v spominskem muzeju se je udeležilo več voditeljev držav in nekdanjih taboriščnikov.
Neveljaven email naslov