Neverjeten podvig Lucasa Braathna: v finalu je z 29. mesta skočil na sam vrh. To je njegova druga zmaga v svetovnem pokalu, prva v slalomu. Leta 2020 je dobil veleslalom v Söldnu. Lani je njegovo kariero prekinila poškodba. Foto: EPA

V finalu je kot drugi nastopil Lucas Braathen, ki je na odprti postavitvi (razdalje med količki so bile celo večje od 12 metrov) smučal brezhibno. Če gledamo le čas finala, je bil Fabio Gstrein (na koncu 4.) edini, ki je za 21-letnim Norvežanom zaostal za manj kot sekundo (0,97). Braathen je bil tako na stolu za zmagovalce vse do konca. Seveda so mu šle na roko pomladanske razmere, saj je sonce zmehčalo progo in tekmovalci so imeli vse slabše razmere, čeprav so progo predvsem v spodnjem delu utrdili s soljo.

Wengen: Nastop Lucasa Braathna v finalu slaloma

37-letni Razzoli spet na stopničkah
To je njegova druga zmaga v svetovnem pokalu, prva v slalomu. Kristoffersen je dopoldne izkoristil številko ena in postavil najboljši čas. Tudi v finalu je bil na dobri poti k prvi zmagi sezone, pri zadnjem vmesnem času je imel še sekundo zaloge, toda v vertikalni postavitvi, po kateri so bila do cilja le še tri vrata, se je zapletel in odstopil. Na podoben način je zmago v tej sezoni (v Madonni di Campiglio) zapravil Clement Noel. Drugo mesto je osvojil Švicar Daniel Yule (+0,22), tretje pa italijanski veteran Giuliano Razzoli, olimpijski prvak iz leta 2010, ki je bil zadnjič na stopničkah ravno v Wengnu leta 2016.

Kako se je v Wengnu zapletel Henrik Kristoffersen in zmago prepustil rojaku Braathnu

Nimam pojma, kako je to mogoče. Že preboj v prvo deseterico se mi je zdel nerealen.

Lucas Braathen

Braathen s podobno zgodbo kot Strolz
To je bil res razburljiv slalom mnogih preobratov, nihče pa najbrž ne bi napovedal takšnega razpleta pri vrhu. Braathen je nastopil s številko 31, njegov najboljši slalomski dosežek do danes pa je bilo četrto mesto v Kitzbühelu pred dvema letoma. Podobno je bilo že prejšnjo nedeljo, ko je slalom v Adelbodnu s številko 38 dobil Johannes Strolz. Po štirih slalomih je v seštevku te discipline še vedno v vodstvu Sebastian Foss-Solevaag, danes šesti, Braathen je skočil na tretje mesto.

Štefan Hadalin je s številko 21 razgibano in strmo progo v Wengnu presmučal s preveč napakami, izgubljal je predvsem v zadnjih nekaj vratih, kjer je naredil tudi napako, zaradi katere so ga diskvalificirali. To sezono ima najboljši slovenski slalomist veliko težav, slaloma v Val d'Iseru in Madonni di Campiglio je izpustil zaradi bolečin v hrbtu. Foto: EPA

Rekordni skok navzgor
"Nimam pojma, kako je to mogoče, ampak najbrž se je to zgodilo, ker je bilo prvih 30 po prvi vožnji znotraj dveh sekund. V finalu sem sicer imel občutek, da sem hiter in v dobrem ravnotežju. Že preboj v prvo deseterico se mi je zdel nerealen, sploh ker sem na prvi progi v cilju menil, da čas ne bo dovolj dober za preboj v finale. Uspelo mi je nekaj neverjetnega, to je enostavno noro, toliko bolj po moji lanski poškodbi," je bil vzhičen Braathen, ki je postavil nov rekord, saj se do zdaj še nihče ni do zmage prebil z 29. izhodišča.

Slovenska ničla na legendarnem prizorišču
Štefan Hadalin po vseh decembrskih težavah s hrbtom še ni v pravi formi. Nastop se mu je popolnoma ponesrečil in se je lahko že z dopoldanskim vlakom odpeljal proti dolini. Vstop v strmino je bil slab, večjo napako je naredil tudi pred ciljno ravnino, tako da je zaostal kar za 4,33 sekunde. Pozneje je bil diskvalificiran. Tudi Tijan Marovt (43. čas) ni prišel v finale, je pa do zadnje prelomnice smučal dobro. Wengen je bil sicer vedno dobro zapisan pri slovenskih ljubiteljih smučanja, tu je Bojan Križaj leta 1980 slavil prvo slovensko zmago v svetovnem pokalu.

Tijan se je zelo dobro lotil tekme. Zelo dobro je smučal več kot polovico proge.

Klemen Bergant

Bergant pohvalil Marovtov pristop
Kljub vsemu je trener Klemen Bergant našel nekaj pozitivnih plati: "Štefan je poskušal napasti, a je storil preveč napak. Že v zgornjem delu pred vhodom na strmino in največja napaka pred ciljem. Tijan se je zelo dobro lotil tekme. Zelo dobro je smučal več kot polovico proge, spodaj pa ga je malce zmanjkalo. Potrebuje izkušnje in zdaj se vrača na evropski pokal. Je na pravi poti." Svetovni pokal se zdaj seli v Kitzbühel, kjer bo predvsem v soboto vrhunec svetovnega pokala – smuk na zloglasni progi Streif.

Wengen: Nastopa Kristoffersena in Hadalina na prvi progi