Luka Dončić je v Kölnu uprizoril pravi šov. Navijači so mu večkrat vzklikali MVP, MVP! Foto: Reuters

Drugi prosti dan v predtekmovalni skupini B je za Slovenijo prišel kot naročen, da so izbranci Aleksandra Sekulića ohladili razgrete glave po porazu z BiH-om in misli usmerili proti edini neporaženi ekipi v skupini.

Sorodna novica Dončić: Še vedno je vse odvisno od nas samih

Nemci so pred enim tednom premagali Slovence za kar 19 točk, in to predvsem zaradi slabe slovenske obrambe ter slabega skoka. Tokrat se je slovenska ekipa prikazala v čisto drugačni luči, krasila jih je dobra obramba, pripadel ji je tudi skok (33:41).

Gonilna sila Slovencev je bil izjemni Dončić, Nemci ga preprosto niso mogli ustaviti v prodorih, na koncu je v 34 minutah zbral 36 točk, 10 skokov, štiri podaje.

Goran Dragić je dosegel 18 točk, Mike Tobey jih je zbral deset.

S Francijo za prvo mesto v skupini B
Slovenijo v sredo ob 17.15 čaka še zadnja tekma v predtekmovanju proti Franciji, ki bo odločala o prvem mestu v skupini B.

Zmagovalec se bo v osmini finala v Berlinu v soboto, 10. septembra, pomeril s četrtouvrščeno reprezentanco iz skupine A, v kateri sta krog pred koncem na vrhu Španija in Turčija, z izkupičkom 2-2 sledita Črna gora in Belgija, Gruzija ter Bolgarija pa imata eno zmago.

Kapetan Goran Dragić je dosegel 18 točk. Foto: Reuters

Prva četrtina: Tobey nerodno skočil
Aleksander Sekulić je tokrat na parket poslal drugačno peterko kot na prejšnjih tekmah: standardni četverici Jaka Blažič, Vlatko Čančar, Luka Dončić in Mike Tobey se je pridružil Goran Dragić. Že takoj je moral Sekulić poseči po menjavi, saj je Tobey nerodno skočil pri začetnem skoku za žogo, prijel se je za gleženj, toda kmalu se je vrnil v igro.

Sorodna novica Ključ do uspeha bo izenačitev nemške energije

Obe ekipi nista bili strelsko razpoloženi v uvodnih minutah, prva pa je do višje prednosti prišla Slovenija (3:8). Blažič je lepo prodiral za ohranjanje prednosti petih točk (5:10). Po zadetih prostih metih Dončića je Slovenija vodila za 6 (6:12). Prvo trojko na tekmi je dosegel Maodo Lo (9:12). Tobey je skočil v napadu in dosegel svoj prvi koš (9:14). Prvo slovensko trojko je dosegel Zoran Dragić za novih slovenskih +6 (11:17). Niels Giffey je s trojko prepolovil zaostanek (14:17). Goran Dragić je nato zadel iz težkega položaja (14:19). Dončić je z zadetima prostima metoma postavil izid tega dela igre (14:21).

Druga četrtina: Dončić neustavljiv
Tobey je s trojko odlično odprl drugo četrtino za prvo dvomestno prednost (14:24). Aleksej Nikolić je z zadetima prostima metoma povišal prednost na 12 (14:26). Tobey je zadel svojo drugo trojko (17:29). Dončića Nemcem ni uspelo ustaviti pri prodoru, Slovenija je vodila za 14 točk (17:31). Nemci so se razigrali v napadu in znižali zaostanek: Dennis Schröder je zadel dve zaporedni trojki, nemški protinapad pa je s polaganjem uspešno zaključil še Andreas Obst (25:31), tako da je Sekulić vzel minuto odmora. Po tej so Slovenci vrnili udarec, znova so povedli z dvomestno prednostjo (25:36). Nemci so v enem napadu znova dosegli tri točke (28:36). Dončić je z dolgo podajo lepo zaposlil Blažiča, ki je polagal za +10 (28:38). G. Dragić s prodorom je ohranjal to prednost (30:40). Nemci niso našli recepta za Dončića, prodor je zaključil z novimi točkami (34:44). Schröder je polagal (36:44) in to je bil izid ob polčasu.

Dončić je v prvem polčasu, v katerem so Slovenci odigrali dobro v obrambi, dosegel 17 točk, 7 skokov in 3 podaje.

Tretja četrtina: Nemci dihali za ovratnik
Schröder je s svojo tretjo trojko odprl drugi polčas (39:44). Tudi Blažič je bil uspešen pri metu za tri točke (39:47). Nemci so s serijo 4:0 ujeli Slovence (43:47). Franz Wagner je dosegel svoje prve točke – in to trojko (46:50). Dončić je po dobrih šestih minutah dosegel svoj prvi koš v tem delu igre (48:52). Nemci so se približali na dve točki zaostanka, a Dončić je zadel iz težkega položaja, tako da je Slovenija še naprej vodila za štiri točke (50:54). G. Dragić je zadel trojko, a na drugi strani je bil natančen pri metu za tri še Johannes Thiemann (55:57). Dončić je s štirimi zaporednimi točkami povedel Slovenijo na +6 (55:61).

Četrta četrtina: Dončićev šov
Slovenija je v minuti povedla z višjo prednostjo: Prepelič je zadel dva prosta meta, Dragić pa s polrazdalje za +10 (55:65). Nemci so z izidom 4:0 znižali zaostanek (59:65). G. Dragić je bil še naprej razpoložen, uspešno je polagal (59:67). Pet zaporednih točk je dosegel Obst, a pri Slovencih je bil razpoložen Dončić (66:73). V naslednjem napadu je Dončićev zgrešeni koš s skokom v napadu popravil Tobey (66:75). Nemški selektor Gordie Herbert je vzel minuto odmora. Po tej je trojko zadel Dončić za +12 (66:78). Wagner je odgovoril s trojko (69:78). A Dončić je brez težav znova zadel (69:80). Dončić je bil še naprej nerešljiva uganka za Nemce (71:82). Novo nemško trojko je dosegel Obst (77:82), Sekulić je vzel minuto odmora. Dončić je z blokado ustavil Schröderja, G. Dragić pa je zadel za +8 (77:85). A Nemci so vztrajali, Lo je s trojko poskrbel za zanimivo končnico (80:85). V končnici je zavrela kri, sodniki so Schröderju dosodili nešportno osebno napako. Murić, ki je zbral šest skokov, je imel na voljo dva prosta meta, zadel je enega (80:86). Prepelič je z dvema prostima metoma postavil končni izid (80:88).

"Kadar je pristop pravi, je lažje zmagati"
Aleksander Sekulić: "Prikazali smo odlično predstavo in zasluženo zmagali. Pred polno dvorano smo uživali in odigrali tako, kot smo se dogovorili. Bili smo zbrani, borbeni, razpoloženi v napadu, tako da smo s tem prebrodili nekatere napake, ki so se nam zgodile. Jutri je pred nami še ena težka tekma, ki se je moramo lotiti tako, kot smo se današnje, saj bo odločala o prvem mestu v skupini."

Luka Dončič: "Dobro smo se pripravili na tekmeca, predvsem pa smo odigrali ekipno tekmo. To je bila ekipna zmaga in ponosen sem na to, kar smo pokazali. Zadovoljen sem tudi s svojo predstavo, saj na treh tekmah nisem igral na svojem nivoju. Met mi sicer še ne gre, a bo tudi to prišlo. Premagati Nemčijo pred polno dvorano ni lahka naloga, vendar moramo ostati zbrani in enako predstavo pokazati še proti Franciji."

Goran Dragić: "Kadar je pristop pravi, je lažje zmagati. Dihali smo drug za drugega in dali od sebe vse atome moči. Samo tako lahko posežemo po najvišjih mestih. O tem smo govorili tudi na sestanku po porazu z BiH-om."

BiH-u ni uspelo presenetiti Francije
V skupini B so Francozi premagali BiH (68:81), Litovci pa Madžare (64:87).

Guerschon Yabusele je bil znova prvi mož Francije. Foto: Reuters

BiH je povedel s trojko Johna Robersona (3:0), košarkarja, ki je s sedmimi trojkami zadal Sloveniji boleč poraz. Po prvi četrtini sta bili ekipi izenačeni (19:19), na odmor pa so Francozi odšli z dvomestno prednostjo (34:44). BiH je ob koncu tretje četrtine ujel galske peteline (50:52), na začetku četrte četrtine pa tudi povedel (53:52). Prednost je ohranjal še pri izidu 61:59, nato pa so Francozi prevzeli pobudo, prednosti niso več izpustili iz svojih rok, minuto pred koncem so vodili za 11 (65:76), tekma je bila odločena. Pri BiH-u so trije košarkarji dosegli po 14 točk: poleg Džanana Muse in Miralema Halilovića še Jusuf Nurkić, ki je ujel še 10 žog. Pri Francozih je bil znova prvi strelec Guerschon Yabusele s 15 točkami, 14 sta jih dodala Thomas Heurtel in Evan Fournier.

Litovci so na krilih Jonasa Valančiunasa (21 točk in osem skokov) dosegli prvo zmago na EP-ju 2022. Imajo še vedno možnosti za uvrstitev v naslednji krog tekmovanja, toda morali bodo premagati BiH za več kot šest točk.

Janis Andetokumbo. Foto: Reuters

41 točk Janisa Andetokumba za zmago nad Ukrajino
V skupini C ostaja edina neporažena ekipa Grčija. Danes je bila boljša od Ukrajine z 99:79.

Grčija je ob polčasu zaostajala za 13 točk, v tretji četrtini pa so Grki prikazali odlično igro, v desetih minutah so dosegli 32 točk (71:57) in tako že odločili zmagovalca.

Izjemno tekmo je odigral Janis Andetokumbo, dosegel je 41 točk in devet skokov.

V tej skupini sta si tudi Italija in Hrvaška prislužili nastop v osmini finala, na medsebojni tekmi pa so domačini slavili z 81:76. Za Hrvate je bilo premalo tudi 27 točk Bojana Bogdanovića.

Srbija pa je zmagala še četrtič in se znova zavihtela na vrh skupine. Tokrat so padli še Izraelci z 89:78. Najboljši posameznik je bil dvakratni zaporedni MVP Lige NBA Nikola Jokić z 29 točkami in osmimi skoki.