Tine Urnaut, dolgoletni kapetan slovenske reprezentance, si je za 34. rojstni dan, ki ga je praznoval prejšnjo soboto (na tekmi z Nemčijo so mu Stožice prepevale Vse najboljše) gotovo želel, da bi se slovenska pot na letošnjem SP-ju končala z medaljo, vendar se ni izšlo. Slovenija tako na velikih tekmovanjih ostaja pri treh srebrnih medaljah z evropskih prvenstev, nov velik cilj trenutne generacije pa bo nastop na olimpijskih igrah v Parizu 2024, a do tja je še dolga pot. Foto: Reuters

Na koncu smo naredili fenomenalen rezultat, in na to smo ponosni, čeprav smo ta trenutek razočarani. S samega dna reprezentančne odbojke smo prišli med štiri najboljše ekipe na svetu.

Tine Urnaut

"Dokazali smo, da lahko igramo z najboljšimi, a vendarle se je videlo, da so ekipe, kot sta Italija in Brazilija, še vedno korak pred nami. Njihova raven 'side-outa' je precej višja in jim je zato lažje igrati, saj smo prisiljeni, da moramo unovčiti vsako svojo priložnost. Dokler je v napadalni učinkovitosti pet odstotnih točk razlike, še gre, če je te razlike 10 ali 15 odstotnih točk, pa res ne. A na koncu smo naredili fenomenalen rezultat, in na to smo ponosni, čeprav smo ta trenutek razočarani. S samega dna reprezentančne odbojke smo prišli med štiri najboljše ekipe na svetu," je za Val 202 povedal Tine Urnaut, ki ga je selektor v drugem nizu za nekaj trenutkov potegnil iz igre.

Slovenski navijači so bili glasni tudi v Spodek Areni, a seveda to za odbojkarje ni enako kot igrati v Stožicah. Foto: Reuters

Wallace tik pred SP-jem privolil, da se vrne
Slovenski kapetan je poudaril predvsem Wallacea de Souzo: "Odigral je fenomenalno in naredil razliko. Spomnite se, kako je v finalu olimpijskih iger v Riu sam premagal Italijane (dosegel je 20 točk, Brazilci so zmagali s 3:0). Tudi danes je 'podelal' vse pomembne točke. Brez njega je Brazilija druga ekipa." Korektor Wallace je bil nedvomno igralec tekme, 9 od 22 točk je dosegel v četrtem nizu. Lani je po olimpijskih igrah že končal reprezentančno kariero, a so ga tik pred prvenstvom (po le 5. mestu v Ligi narodov) pregovorili, da se vrne za svetovno prvenstvo 2022.

Napadalna učinkovitost Brazilcev je bila mnogo večja kot pri Slovencih. Foto: OZS

Lucasovi servisi Slovencem spodrezali krila
Energija Slovencev je bila povsem drugačna kot proti Italiji, toda v boju proti tako izjemni reprezentanci moraš res imeti idealen dan, da presenetiš tekmeca. In nekoga s presežno vrednostjo, kot sta Dončić ali Dragić v košarkarski reprezentanci. Navijačem se je ob evforiji, ki je vladala v Stožicah, morda zdelo kar samoumevno, da bo po zmagah nad Nemčijo (v osmini finala) in Ukrajino (četrtfinale) Slovenija v Katovicah nekako že dobila še eno eno od dveh tekem in osvojila medaljo, a niti proti Italiji niti proti Braziliji ni šlo po željah. "Energija je bila, a to ni zadosti proti takšni ekipi, kot je Brazilija. Tekmo smo začeli zelo dobro, držali igro do tistih sedmih zaporednih točk (Lucas). Bili so fantastični v obrambi na visokih žogah, nam pa, kot da nam je zmanjkalo moči," je povedal Dejan Vinčić.

Vinčić: Po prespani noči bo tudi četrto mesto dober izid, a cilji so bili višji

Zelo zelo slaba tolažba, da smo med štirimi na svetu. Vsi smo tri mesece garali, da osvojimo medaljo. Bili smo blizu, žal se ni izšlo. Vsi smo razočarani, morda pa se bomo čez kakšen teden zavedali, da je to konec koncev lep rezultat.

Dejan Vinčić

Kdo ve, kako bi se razpletlo v Stožicah
Da je Slovenija osvojila četrto mesto, je izjemen uspeh, vendar to igralcem takoj po tekmi ni pomenilo nič. Vinčić: "Zelo zelo slaba tolažba, da smo med štirimi na svetu. Vsi smo tri mesece garali, da osvojimo medaljo. Bili smo blizu, žal se ni izšlo. Vsi smo razočarani, morda pa se bomo čez kakšen teden zavedali, da je to konec koncev lep rezultat. Ponosni smo lahko, kakšni uspehi so nam uspeli v zadnjih letih. Morda bi imeli danes tako kot na EP-ju 2019 medaljo, če bi do polfinala igrali v Stožicah. Pred našimi navijači se lahko vsi skrijejo, in to bo za vedno ostalo v našem spominu."

Gheorghe Cretu (šele pred dobrim mesecem je postal slovenski selektor in je odlično opravil svoje delo) je čustveno doživljal svetovno prvenstvo:
Gheorghe Cretu (šele pred dobrim mesecem je postal slovenski selektor in je odlično opravil svoje delo) je čustveno doživljal svetovno prvenstvo: "Zame je vse to, kar se je dogajalo v zadnjem mesecu, darilo. Borili smo se do konca, v nobenem trenutku se nismo nehali boriti." Foto: EPA

Rezende prinesel svežino, Lucas pa bombe na servisu
Še enkrat se spomnimo, kakšen je bil razplet tekme za tretje mesto. V prvem nizu se je zgodilo to, na kar je v Stožicah nenehno opozarjal Urnaut, da na tekmah proti najboljšim Slovenci ne smejo ničesar podarjati tekmecem. Lucas je z izjemnimi servisi naredil serijo 7:0 in dobra slovenska igra iz prve polovice niza (vodstvo s 15:11) je v hipu zbledela. Ne samo sprejem, tudi napadalna učinkovitost se je kritično zmanjševala. Brazilski selektor Renan Dal Zotto je po slabšem začetku njegovih varovancev zadel v polno, ko je v igro (namesto Fernanda Krelinga) prišel 36-letni organizator igre Bruno Rezende.

Wallace de Sousa je predvsem četrti niz odigral sijajno. Foto: EPA

Pajenk omajal brazilsko samozavest
V drugem nizu se slovenskemu napadu ni uspelo razigrati, Tine Urnaut je bil neviden, Brazilci pa so še naprej odlično servirali in naredili zelo malo napak. Tudi v tretjem nizu je šlo Brazilcem sprva po načrtih, pogledi slovenskih igralcev so bili vse bolj nemočni: ko je neubranljiv servis letel na Klemna Čebulja, je ta lahko le zavijal z očmi, po zlu je šla tudi akcija Urnauta iz "pipa" (izraz za napad iz cone 1 ali 6) za brazilsko vodstvo s 14:7. Toda nato je na servis prišel Alen Pajenk, ki je s fantastično serijo omajal brazilsko samozavest in Slovencem vrnil upanje. Sploh, ker je bila igra naenkrat na visoki ravni.

Wallace blestel predvsem v zadnjem nizu
Brazilci so bili po izgubljenem tretjem nizu kar malo v šoku, in to je Slovenija takoj izkoristila – v četrtem nizu je povedla s 4:0. Tekmeci, vajeni pomembnih tekem, so se ekspresno vrnili, ključen korak k zmagi pa naredili, ko je Lucas postavil uspešen blok (za vodstvo s 14:11), dvakrat zapored pa je nato napadalno akcijo uspešno končal Wallace za (pre)visoko prednost 16:11. V bloku je bilo na koncu 13:4 za Brazilce, ki so bili predvsem v napadalnih akcijah učinkovitejši. Zaključno žogo je unovčil Wallace, ki je v zadnjem nizu dosegel kar devet točk.