Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
11969 epizod
11969 epizod
Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija. Kot podkast so na voljo tudi oddaje Danes do 13h, Dogodki in odmevi, Po Sloveniji Radijski dnevnik in Zrcalo dneva. Naročite se lahko tudi na kratka poročila v podkastu Novice Radia Slovenija.
Delavnost, poštenost in marljivost so med najpogostejšimi lastnostmi, s katerimi Slovenci želimo, da nas opišejo drugi. Predvsem ob prazniku dela, ki ob večernih kresovanjih ter jutrišnjih pohodih in preostalih praznovanjih poudarja premislek o zadovoljstvu ob delu, njegovi vrednosti ter odnosu do dela in do 948 tisoč delovno aktivnih pri nas. Ostali poudarki oddaje Ukrajina in Rusija še naprej zavračata predloge za prekinitev spopadov. Trump nekoliko omilil učinek carin za ameriško avtomobilsko industrijo. Občine je strah, da bodo za svoje projekte ostale brez evropskih sredstev.
V Španiji, na Portugalskem in v delih južne Francije so po večurnem obsežnem električnem mrku znova vzpostavili preskrbo z elektriko. Izpad, za katerega še ugotavljajo vzrok, je prizadel na milijone ljudi. Drugod po Evropi večjih težav v električnem omrežju niso zaznali, pravijo v Elesu. Drugi poudarki oddaje: Trump v prvih 100 dneh vladanja pretresel Ameriko in svet. Preobrat v kanadski politiki: na parlamentarnih volitvah zmagali liberalci. V Srbiji študenti prekinili blokado zgradb javne radiotelevizij.
Ameriške oblasti nadaljujejo časovni pritisk za sklenitev premirja med Rusijo in Ukrajino. Ameriški predsednik Trump je dejal, da pričakuje dogovor približno v dveh tednih, pri tem pa poudaril veliko število smrtnih žrtev na obeh straneh. Znova je bil kritičen do ruskega predsednika Putina, češ da ob napadih Moskve na Kijev njegovi mirovni nameni niso iskreni. Druge teme: - V Haagu zaslišanja zaradi obtožb o izraelskem kršenju človekovih pravic v Gazi - Kardinali na kongregacije pred določitvijo datuma konklava - Svetovni dan varnosti in zdravja pri delu: kljub uporabi novih tehnologij se število delovnih nezgod ne zmanjšuje
Severna Koreja je potrdila, da se njeni vojaki v vojni v Ukrajini borijo skupaj z ruskimi. Pjongjang trdi, da so pomembno pripomogli k vnovičnem zavzetju ozemlja v ruski obmejni regiji Kursk, ki so ga prej nadzorovale ukrajinske sile. V oddaji tudi o tem: - Začetek referendumske kampanje na RTV Slovenija. - Predčasne parlamentarne volitve v Kanadi. - V ptujskem zdravstvenem domu novo vozilo za urgentnega zdravnika.
Osrednja proslava ob dnevu upora proti okupatorju je bila v petek, več prireditev se bo po državi zvrstilo tudi danes. Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo položila venec k spomeniku Osvobodilne fronte v Ljubljani in v poslanici opozorila, da sta mir in svoboda odgovornost vsake generacije. Ostali poudarki oddaje: Papežu Frančišku se je od danes mogoče pokloniti pred njegovim grobom. Ameriški predsednik Trump ob vračanju iz Rima žugal ruskemu kolegu Putinu. Hribovske kmetije kljub zahtevnejšim razmeram z manj podpore od ravninskih.
Naša država je med številnimi, kjer je dan žalovanja za papežem Frančiškom, ki ga bodo danes pokopali v rimski baziliki Marije Snežne. Pred tem bo v Vatikanu pogrebna slovesnost, na kateri pričakujejo najmanj 200 tisoč vernikov in delegacije visokih predstavnikov približno 130-ih držav. Med njimi bo ameriški predsednik, ki je ob nočnem pristanku v Rimu izrazil optimizem glede pogovorov o premirju v Ukrajini. Drugi poudarki oddaje: Donald Trump prepričan, da je sporazum blizu. Na proslavi pred dnevom upora proti okupatorju tudi o pomenu kulture. Hokejisti Olimpije ubranili naslov državnih prvakov.
Ekonomsko-socialni svet bo danes pregledal najnovejši predlog sprememb pokojninske zakonodaje. S potekom priprave zakonodajnih sprememb se je včeraj seznanila vlada. Čas za javno razpravo in zbiranje pripomb je potekel v začetku tedna, a ni pričakovati, da bi se doslej usklajena vsebina bistveno spremenila. Ker se kot družba staramo, bomo delali dve leti dlje. Na eni strani se bo odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove postopno zvišal na 70 odstotkov, na drugi strani pa se bo podaljšalo obdobje za izračun osnove in upočasnilo usklajevanje pokojnin z rastjo plač. Minister za delo Luka Mesec je že večkrat ponovil, da novi pogoji prinašajo vzdržnost pokojninske blagajne. V oddaji tudi: - Združeno kraljestvo si tudi zaradi napetosti v Ukrajini želi več obrambnega sodelovanja z Evropsko unijo. - Na srečanju Prijateljev Zahodnega Balkana v Ljubljani pozivi k pogumnemu pristopu k širitvi. - Celje se bo po zmagi nad Olimpijo v finalu nogometnega pokala za svojo drugo lovoriko pomerilo s Koprom.
Vlada se je včeraj seznanila s potekom priprave zakonodajnih sprememb pokojninske zakonodaje. Med drugim se bo po predlogu zahtevana upokojitvena starost od leta 2028 postopno višala in bo od leta 2035 za dve leti višja kot zdaj. Drugi poudarki: - poslanke in poslanci danes tudi o omejevanju kratkoročnega oddajanja nepremičnin - verniki se lahko v baziliki svetega Petra le še danes poklonijo preminulemu papežu Frančišku - nogometaši Celja 11-ič v finalu Pokala Slovenije - oblačno bo s krajevnimi plohami
Končana je druga interpelacija o delu celotne vlade. Po štirinajstih urah razprave so v SDS predlagali sklep, naj vlada konča mandat, da bi bile jeseni lahko predčasne volitve. Koalicija je v prvih minutah današnjega dne zavrnila sklep s 43-imi glasovi proti, zapredčasne volitve je bilo 30 opozicijskih glasov. Danes bo na poslanskih klopeh opozicijski predlog zakona, ki bi omogočal delo po upokojitvi brez zmanjševanja pokojnin; vlada naj bi potrdila pokojninsko reformo, ki so jo podpisali socialni partnerji. Drugi poudarki oddaje: - Ali si Evropa sploh lahko privošči oster odgovor na ameriške carine? - V Mestnem muzeju Ljubljana odpirajo razstavo o ključnih dogodkih druge svetovne vojne. - Celjske košarkarice 14-ič zapored državne prvakinje.
Vlada premierja Roberta Goloba je prestala še drugo interpelacijo opozicije v tem mandatu. Parlamentarna večina je na koncu pričakovano zavrnila sklep s priporočilom vladi, da z odstopom omogoči predčasne volitve. Več kot 14-urna razprava je minila v znamenju očitkov o vladni neučinkovitosti na eni strani in obtoževanj na račun opozicije, da je zlorabila instrument interpelacije. Druge teme: - Golob pričakuje nadaljevanje reform, Janša predčasne volitve - Washington še naprej pritiska na Ukrajino, da sprejme pogoje za mir - Mariborska občina načrtuje ureditev parka ob Pekrskem potoku
Državni zbor bo predvidoma 14 ur razpravljal o interpelaciji proti vladi. SDS jo je vložila, potem ko se premier Robert Golob ni želel opravičiti za izjave, da je druga Janševa vlada kriva za slabši položaj upokojencev. Drugi poudarki oddaje: - Verniki se bodo od danes lahko poslovili od umrlega papeža Frančiška v vatikanski baziliki svetega Petra. - Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izrazil pripravljenost na neposredna pogajanja z Rusijo. - Knjiga je največja možnost za vnovičen zagon človečnosti, je ob svetovnem dnevu knjige poudaril predsednik PEN-a Marij Čuk.
V državnem zboru je danes pričakovati novo dolgo razpravo. Poslanci bodo že drugič v tem mandatu obravnavali interpelacijo vlade zaradi nedavnih izjav premierja Roberta Goloba, ki je za slab status upokojencev okrivil dejanja zdajšnje opozicije. Po vetu državnih svetnikov bo na tnalu tudi novela zakona o zdravstveni dejavnosti. Druge teme: - Koalicija zavrnila kandidata za guvernerja Banke Slovenije - Washington naj bi bil v zameno za mir pripravljen priznati okupirana ozemlja kot ruska - V Bohinju začetek svetovnega ribiškega kongresa
V Vatikanu se bo po smrti papeža Frančiška danes sešla kongregacija kardinalov, ki bo sprejela odločitev o datumu pogreba. Ta je praviloma od štiri do šest dni po smrti. V sinoči razkriti papeževi oporoki je zapisana želja, da bi bil pokopan v rimski baziliki Marije Snežne. Sinoči je Vatikan razkril tudi, da je papež umrl zaradi možganske kapi ter posledične odpovedi srca in ožilja. Na zvezi zdaj pozdravljam našo dopisnico iz Rima in Vatikana Mojco Širok. Dobro jutro, papež si je v oporoki zaželel preprost pogreb, toda sveti sedež ima svoje protokole ob smrti papežev. Od Frančiška so se začeli poslavljati že včeraj in predvsem sinoči. V oddaji tudi: - Svetovno gospodarstvo naj bi se kljub ameriški carinski politiki izognilo recesiji. IMF danes z najnovejšo gospodarsko napovedjo. - Ruski predsednik Putin prvič izrazil pripravljenost na neposredne pogovore s Kijevom. Ta meni, da Moskva ni naklonjena premirju. - Ob svetovnem dnevu Zemlje v ospredju kolektivna moč posameznikov in skupnosti pri doseganju sprememb.
Papež Frančišek je umrl zaradi možganske kapi ter posledične odpovedi srca in ožilja, so sporočili iz Vatikana, kjer se bo danes sestala kongregacija kardinalov in predvidoma določila datum papeževega pogreba. Ta je praviloma štiri do šest dni po smrti, Frančišek pa je v sinoči objavljeni oporoki zapisal, da si želi skromne slovenosti in pokopa v rimski baziliki Marije Snežne. Ostali poudarki oddaje: Rusija bo preučila ukrajinski predlog o podaljšanju premirja, sporoča Kremelj. Z vprašanji predsedniku vlade poslanci začenjajo redno sejo. Dan zemlje bodo v Slovenj Gradcu zaznamovali z umetnostjo.
Na današnji velikonočni ponedeljek se kristjanke in kristjani spominjajo prikazovanja vstalega Jezusa njegovima učencema. Številni verniki bodo tradicionalno obiskali svoje sorodnike in prijatelje. Druge teme: - Javna razprava o predlogu novega pokojninskega zakona se končuje. - Ukrajinska vojska za vzhodno polovico države izdala opozorilo pred zračnimi napadi. - Zasedanje Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke bo potekalo v luči negotovih razmer.
Kristjani po vsem svetu danes zaznamujejo veliko noč, njihov največji praznik. Po cerkvah bodo potekale velikonočne maše in bogoslužja. Množico vernikov pričakujejo v Vatikanu, kjer bo papežev delegat, kardinal Angelo Comastri, podelil tradicionalni velikonočni blagoslov. Na velikonočno jutro pa se bodo po običaju mnogi v krogu družine zbrali ob velikonočnem zajtrku. Ostali poudarki oddaje: - Po razglasitvi velikonočnega premirja v Ukrajini Kijev poroča o nadaljevanju spopadov. - Izrael napoveduje okrepitev pritiska na palestinsko gibanje Hamas v Gazi. - V slovenski Istri se povečuje zavedanje o nujnosti preventivnih akcij pred požari.
Pred jutrišnjim največjim krščanskim praznikom, veliko nočjo, verniki danes zaznamujejo veliko soboto. Spominjajo se mrtvega Jezusa v grobu, kristjani pa bodo na ta dan k blagoslovu odnesli velikonočne jedi. Že včeraj, na veliki petek, je v baziliki svetega Petra potekal obred Kristusovega pasijona, zvečer pa ob rimskem Koloseju tradicionalni Križev pot. Ostali poudarki oddaje: - V Rimu nadaljevanje pogovorov med Teheranom in Washingtonom o jedrskem programu. - Med Moskvo in Kijevom danes nova izmenjava zapornikov. - Odbojkarji ACH Volleyja le še korak od naslova državnih prvakov.
Združene države in Evropska unija lahko dosežejo carinski dogovor, sta v Beli hiši soglašala ameriški predsednik Donald Trump in italijanska premierka Giorgia Meloni. Ta je obljubila dodatne naložbe na ameriških tleh. Carinska negotovost že vpliva na evropske trge. Ostali poudarki oddaji: Hamas je sinoči zavrnil predlog za prekinitev ognja v Gazi, češ da si ga je izraelska vlada samovoljno prikrojila. Hrvatje se pripravljajo na lokalne volitve. Volilci razpeti med desno vlado in levičarskim predsednikom. Na današnji véliki petek v spomin na Jezusovo smrt za kristjane velja strogi post.
Neveljaven email naslov