Vnuk uresničil dedkove sanje. Mathieu van der Poel je izpolnil svoje poslanstvo ob prvem nastopu na Dirki po Franciji. Raymond Poulidor (1936–2019) sicer ni nikoli oblekel rumene majice, zato pa je osvojil srca Francozov in velja za najbolj priljubljenega francoskega kolesarja, tudi bolj, kot sta bila superšampiona in petkratna zmagovalca Toura Jacques Anquetil ali Bernard Hinault. Foto: Reuters
Po prvih etapah Pogačar skupno tretji, Roglič četrti

"Brez besed," je bil prvi odziv zmagovalca 2. etape 108. Dirke po Franciji in zalile so ga solze.

88. L. MEZGEC        SLO         3:48

Mathieu van der Poel je vnuk legendarnega francoskega kolesarja Raymonda Poulidorja, ki je kar osemkrat končal Tour na zmagovalnem odru, a kljub vsem uspehom ni niti en dan nosil rumene majice vodilnega.

Poulidor ambasador rumene majice

V Franciji neizmerno priljubljeni "Poupou" je bil nato desetletja ambasador rumene majice in njen simbol. Žal je Poulidor leta 2019 umrl in ni dočakal velikega zmagoslavja svojega vnuka, kolesarske troživke.

"Vedel sem, da moram napasti na prvem vzponu, saj sem potreboval bonus sekunde, da lahko prevzamem majico vodilnega. Uspelo mi je. Neverjetno," je 26-letni Nizozemec pojasnil svoj odločni juriš ob prvem prečkanju Mûr-de-Bretagne, ki ga je ponovil tudi ob drugem vzponu.

Za van der Poela je bila to 35. zmaga, a prva na tritedenskih dirkah, in to ob debiju na Grand Tourih. Veliki cilj je izpolnjen, zdaj lahko uživa v rumeni majici, naslednji cilj pa bo zlata olimpijska medalja – v gorskokolesarskem krosu. Foto: Reuters

V spomin na dedka, a tudi ponovil očetov dosežek

"Na koga ste pomislili, ko ste prečkali ciljno črto?" "Na dedka. Ta rumena majica na ramenih mi pomeni vse. Na žalost mojega dedka ni več med nami, ampak vseeno si lahko predstavljam, da bi bil zelo ponosen na svojega vnuka," je van der Poel sklenil intervju zmagovalca v solzah in objemih osebja ekipe Alpecin Fenix.

A večkratni svetovni prvak v ciklokrosu in redni zmagovalec tekem svetovnega pokala v olimpijskem krosu na gorskem kolesu ni samo Poulidorjev vnuk, temveč tudi sin nizozemskega šampiona Adrieja van der Poela, ki je na Touru 1984 po 4. etapi za en dan oblekel majico vodilnega.

Zadnji štirje kilometri 2. etape Toura 2021
Pogačar si je ob dveh vzponih na Mûr-de-Bretagne privozil 11 sekund odbitka, Roglič pa šest sekund, s čimer je mlajši Slovenec zdaj sekundo pred starejšim rojakom. Foto: Reuters

Pogačarju šprint z Rogličem

Šest sekund za MvdP-jem sta se za drugo mesto v šprintu na vrhu ciljnega vzpona udarila slovenska šampiona. Tadej Pogačar (UAE Emirates) je bil za kanček močnejši od Primoža Rogliča (Jumbo Visma), od vseh kapetanov jima je lahko do zadnjih metrov sledil le še Wilco Kelderman (Bora Hansgrohe).

Profil druge etape: Perros-Guirec–Mûr-de-Bretagne, 183 km. Šest vzponov, štirje 4. kategorije in dvakrat na Bretonski zid, ki je 3. kategorije za skupno 2445 višinskih metrov. Foto: ASO

Za trojico se je ustvarila luknja, sobotni zmagovalec Julian Alaphilippe (Deceuninck QuickStep) je zaostal dodatni dve sekundi in ob odsotnosti svojega šprinta moral prepustiti rumeno majico nizozemskemu zvezdniku.

Superzvezdniki na vrhu

V skupnem seštevku ima van der Poel osem sekund prednosti pred Francozom, 13 sekund na tretjem mestu zaostaja Pogačar, 14 sekund pa je zaostanek Rogliča na četrtem mestu. Nizozemec Kelderman kot najmočnejši od preostalih izrazitih kolesarjev za skupno razvrstitev na 5. mestu zaostaja 24 sekund.

Mûr-de-Bretagne je bil do zdaj etapni cilj Dirke po Franciji v letih 2011 (Cadel Evans), 2015 (Alexis Wuillermoz) in 2018 (Dan Martin). V četrti izvedbi je poskrbel za dvojni vzpon na "bretonski Alpe d'Huez". Foto: Reuters

Po razburljivi prvi etapi Dirke po Franciji je tudi drugi dan med Perros-Guirec in Mûr-de-Bretagne v dolžini 183,5 km prinesel zanimivo kolesarjenje na cestah v Bretanji, a tokrat brez padcev. V zadnjih 20 km so dvakrat prečkali najznamenitejši klanec te pokrajine Mûr-de-Bretagne oziroma Bretonski zid, kjer so svoj šov uprizorili van der Poel, Pogačar in Roglič.

Pogačar zelo zadovoljen z nedeljo

V belo odeti Pogačar je bil zadovoljen z drugim mestom v 2. etapi. Za zmago, kot je povedal organizatorjem, ni bilo možnosti. "Dober dan za nas, še posebej, ker smo lahko startali vsi iz ekipe. Na koncu sem se zelo dobro počutil. Zadovoljen sem z drugim mestom. Zmagal je tako ali tako fenomen van der Poel, sam pa sem zelo zadovoljen z doseženim."

Od kandidatov za skupno zmago sta največ prikazala Slovenca – Roglič v soboto in Pogačar v nedeljo. Ineos je v zaključku navijal tempo, a na koncu je Geraint Thomas izgubil 17 sekund, ki je tako zdaj 10 sekund za sotekmovalcem Richardom Carapazom. Foto: Reuters

Roglič: Potrebujem še nekaj dni, da se vse zaceli

Po drugem zaporednem tretjem mestu v etapi ob začetku Toura 2021 se je Primož Roglič ustavil pri ekipi TV Slovenija. "Po včerajšnjem dnevu smo prišli čez brez nevšečnosti in padcev. Saj ni bilo kaj veliko stvari. Dirka in 'full gas' do cilja."

"V finalu nisem čutil bolečin, so bolj noge bolele. A vseeno še potrebujem nekaj dni, da se vse zaceli," je kapetan Jumba Visme potrdil, da še pošteno čuti posledice sobotnega padca. Vseeno je zasavski orel užival ob dirkanju pred tisoči gledalci: "Lepo. Zanimivo za gledati in tudi za dirkati."

Thomas izgubil še 15 sekund več kot preostali

Pogačar: Dober dan in zadovoljen z 2. mestom

Med kapetani tokrat ni bilo toliko izgube časa kot v soboto, ko je zlasti zadnji padec pošteno premešal izhodišča. A vseeno izstopa izguba 17 sekund tretjega izpostavljenega favorita za končno zmago iz vrst Ineosa Grenadiersa. Zmagovalec Toura 2018 Geraint Thomas je prišel v cilj kot 28., a 15 sekund za večjo skupino favoritov. V notranji razvrstitvi britanske ekipe je zdaj Valižan 10 sekund za Carapazom, ki je bil 12. (+0:08).

Sledi prva prava priložnost za šprinterje

Po etapi, analiza dirke po Franciji

V ponedeljek bo na sporedu šprinterska etapa med Lorientom in Pontivyjem (182,9 km), na kateri bo morebiti dejavnik tudi bočni veter. A predvsem ekipe šprinterjev bodo poskrbele, da ne bo kakšnega presenečenja narave, medtem ko ubežniki realno nimajo možnosti, da bi preprečili šprinterski obračun – prvega od predvidenih osmih na letošnji Dirki po Franciji.

- Navidezna dirka

- Nagradna igra Kolesarske zveze Slovenije - Prvo vprašanje se glasi: Katera izvedba Dirke po Franciji je na sporedu letos? Odgovore pošljite na naslov: mmc-nagrade@rtvslo.si