Simon Yates je najprej napadel 6,4 km pod vrhom zadnjega klanca, kilometer pozneje pa še enkrat, s čimer se je otresel vseh favoritov. Foto: EPA.
 73. J. TRATNIK     SLO     2:59:50

Yates, ki mu je bil klanec pisan na kožo, je napadel šest kilometrov pred ciljem, z njim so bili nekaj časa še Almeida, Vlasov, Caruso in Bennett, a nato se je britanski kolesar sam odpeljal zmagi naproti. Drugi je v cilj 166 kilometrov dolge etape (2800 višinskih metrov) z 11 sekundami zaostanka prišel Joao Almeida, ki bi bil danes prav lahko v drugačnem položaju, če ne bi v prvi polovici dirke pomagal Remcu Evenepoelu.

Bernal jo je s pomočjo rojaka dobro odnesel
Nosilec rožnate majice Egan Bernal ni zganjal panike, čeprav je podobno kot v sredo nekoliko zaostal. Pomagal mu je rojak in moštveni kolega Daniel Martinez, na koncu je celo za štiri sekunde prehitel Carusa in v cilj prišel na 3. mestu, 28 sekund za Yatesom, ki je v skupnem seštevku zaostanek za Bernalom znižal na 2:49. Pred Carusom je Bernal prednost skupno povečal za osem sekund, na 2:29.

Egan Bernal, za katerega se je še v ponedeljek zdelo, da je popoln gospodar dirke, je imel tudi danes nekaj težav, a ni izgubil prav veliko prednosti in seveda še vedno ostaja velik favorit za končno zmago. Foto: EPA

Nekaj smernic je Yates dobil kar na Twitterju
"Zelo sem vesel, ekipa je opravila fantastično delo, od starta smo nadzirali etapo. Zadaj sem videl Ineosove fante, da so šli na tempo. Kar zdelo se mi je, da me bodo pustili, potem ko sem na Twitterju prebral Bernalov zapis, da bodo raje malce bolj konservativni, kot da bi nadzirali etapo in poskušali pokriti moj skok. Takoj ko sem napadel, sem vedel, da je bila to prava poteza, nato sem poskušal iti le na vso moč do cilja," je povedal Yates.

Bernal zadovoljen s svojim dirkanjem
Seveda se je junak današnje etape že ozrl k jutrišnjemu dnevu: "Današnja etapa ni bila najtežja, a zadnji vzpon je bil zelo zahteven. Jutrišnji dan bo drugačen, etapa bo zelo težka, spet bomo na veliki nadmorski višini." Tudi Bernal je bil lahko zadovoljen, saj ni izgubil veliko, še vedno je daleč največji favorit za končno zmago: "Zelo dobro sem se počutil, uspel mi je zelo dober zadnji vzpon. Seveda je bil Yates najmočnejši, a lahko sem zadovoljen. Upam, da bom imel tudi jutri takšne noge kot danes."

Ubežnike ujeli na začetku ciljnega klanca
Prva polovica etape je bila pretežno ravninska, nato pa so kolesarje čakali trije prelazi. Ciljni vzpon prve kategorije je bil dolg 10 kilometrov, povprečni naklon je bil 8,7-odstoten. V begu je bila dolgo manjša skupina kolesarjev, od katerih je najdlje (do prvih kilometrov zaključnega vzpona) vztrajala peterica Larry Warbasse (AG2R Citroën), Mark Christian (Eolo Kometa), Giovanni Aleotti (Bora Hansrohe), Andrea Pasqualon (Intermarché Wanty Gobert) in Quinten Hermans (Alpecin Fenix).

Sledi kraljevska etapa s ciljnim vzponom na Alpe Motta
V soboto, predzadnji dan dirke, se bo karavana z 200 metrov nadmorske višine povzpela na prelaz San Bernandino (2065 m; klanec je dolg 23,7 km, maksimalni naklon pa 12 %), nato na Passo di Spluga (Splügen Pass) na italijansko-švicarski meji in na koncu še na Alpe Motta. Tritedenski maraton se bo končal v nedeljo s kronometrom v Milanu.

42. J. TRATNIK        SLO       11:44
Profil 19. etape: trije resni klanci, vključno s ciljnim vzponom prve kategorije. Foto: Organizator dirke