Francija si je na tekmi s Poljsko z izjemno obrambo in solidnim napadom že do polčasa  priborila prednost 16 točk (34:18). Najboljši strelec je bil Guerschon Yabusele (na fotografiji) z 22 točkami. Foto: EPA
Francija si je na tekmi s Poljsko z izjemno obrambo in solidnim napadom že do polčasa priborila prednost 16 točk (34:18). Najboljši strelec je bil Guerschon Yabusele (na fotografiji) z 22 točkami. Foto: EPA

Prvi petkov polfinale je še dodatno osolil rane slovenskih navijačev, ki se ne morejo sprijazniti, da so Poljaki končali slovensko pot v Berlinu. Tokrat je bilo hitro jasno, kako nebogljeni so Poljaki, kadar se jih kakovosten tekmec loti z vso resnostjo, predvsem z agresivno obrambo. Že do polčasa (34:18) je bila Poljska brez pravih možnosti, po 30 minutah (64:36) pa je bil zmagovalec odločen.

Španija tokrat nima izrazitega zvezdnika, s povprečjem 17,9 je bil do polfinala najučinkovitejši Willy Hernangomez. Foto: EPA

Le 18 točk Poljske v prvem polčasu
Če je Poljska proti Sloveniji v prvih dveh četrtinah dosegla 58 točk (dvakrat 29), jih je tokrat (ob 23-odstotnem metu iz igre) le 18 (dvakrat po 9). Poljska si je privoščila celo najslabši polčas v zgodovini polfinalov evropskih prvenstev po letu 1946, ko je Madžarska (na tekmi proti Češkoslovaški) dosegla 12 točk.

Kar 32 podaj Francije
Na začetku zadnje četrtine je razlika presegla 30 točk (67:36), v zadnji minuti je bilo celo +44 (95:51). Nihče od Poljakov ni dosegel dvomestnega števila točk, pri Francozih, ki so imeli kar 62-odstoten met iz igre, pa je 22 točk (v slabih 23 minutah) dosegel Guerschon Yabusele. Neverjetna razlika je bila v podajah: 32:14.

Dennis Schröder, ki je na pragu podpisa enoletne pogodbe z Lakersi, je bil najučinkovitejši posameznik nemške izbrane vrste na obračunu s Francijo, a je v zadnji četrtini zgrešil kar nekaj pomembnih metov. Foto: EPA

Obst zadeval trojke
Obračun med Nemci in Španci je bil v prvi četrtini precej izenačen, v drugi četrtini pa so se Španci z boljšo igro v obrambi malce odlepili in povedli za 9 točk, dobre štiri minute pred koncem polčasa je za 32:41 zabil Juancho Hernangomez. Nato pa so se Nemci prebudili, Dennis Schröder, Nick Weiler-Babb in predvsem Andreas Obst, ki je začel zadevati trojke, so poskrbeli za delni izid 14:0, s katerim so znova smuknili v prednost, povedli za sedem točk, izid ob polčasu je postavil Sebastian Saiz (51:46).

Italijanski strateg Sergio Scariolo bo v nedeljo s Španijo lovil četrti naslov evropskega prvaka, prvega po letu 2015. Predtem je slavil še v letih 2009 in 2011. Foto: EPA

+10 najvišja prednost na tekmi
Dobra igra Nemcev se je kljub slabšim uvodnim minutam 3. četrtine nadaljevala tudi v drugem polčasu. Potem ko so Špancem dovolili delni izid 10:0 in po košu ter prostem metu Alberta Diaza prvo vodstvo po dolgem času, so spet odlično zaigrali v obrambi, v napadu pa zlahka prihajali do odprtih metov. Johannes Thiemann je s skokom v napadu in lahkima dvema točkama pod obročem po Schröderjevem neuspešnem poskusu za tri poskrbel za najvišjo prednost na tekmi (71:61).

Juancho Hernangomez poskrbel za preobrat
A Španci se niso dali, na krilih razpoloženega Lorenza Browna in Juancha Hernangomeza so uspeli prednost gostiteljev izničiti (77:77). Nemci skoraj štiri minute niso zadeli koša, kar so Španci izkoristili. Juancho Hernangomez je bil tako rekoč neustavljiv, sijajno je igral tudi Lorenzo Brown, strelsko sušo Nemcev je s trojko prekinil Obst (80:83). A kaj, ko je z enako mero na drugi strani vrnil Brown. V odločilnih trenutkih so imeli Nemci zelo nemirne roke, zapravljali so lahke koše, Španci pa so storili dovolj, da so ostali spredaj in si s tem zagotovili vstopnico za finale.