Eksplozija veselja Tončka Šterna in Klemna Čebulja po tretji uvrstitvi Slovenije v polfinale evropskih prvenstev. Tako leta 2015 kot 2019 so Slovenci slavili in se prebili v veliki finale. Foto: EPA

Po dveh gladko dobljenih nizih s 25:21 in 25:19, v katerih so Slovenci vodili od začetka do konca, je bilo najbolj napeto v tretjem nizu. Čehi so končno pokazali igro, s katero so v osmini finala presenetili olimpijske prvake Francoze in tudi v uvodnem krogu EP-ja premagali Slovenijo.

Vendar v izenačeni končnici varovanci Alberta Giulianija niso popuščali in so z izvrstnim sprejemom ter blokom prišli do zlata vredne točke za tretji niz (27:25), s čimer se je Slovenija po eni uri in 25 minutah igre uvrstila v drugi zaporedni polfinale evropskih prvenstev. Predtem je Slovenija igrala v polfinalu tudi na EP-ju 2015, na obeh prejšnjih prvenstvih je na koncu osvojila srebrno medaljo.

Izjave po napredovanju v polfinale:

Alberto Giuliani, selektor Slovenije:
"Odigrali smo dobro tekmo, še zlasti smo blesteli v obrambi in pri začetnem udarcu. To sem želel od fantov, to sem si želel za zadnji del tega prvenstva. Vsi so govorili o Sloveniji in zdaj smo znova potrdili, da smo tam, kamor spadamo – med najboljšimi štirimi ekipami. Tudi v teh dveh dneh, ki nas ločita od polfinala, od fantov želim maksimalno osredotočenost in predanost, da bomo za najpomembnejši del tekmovanja res v najboljši formi."

Dejan Vinčić, reprezentant Slovenije:
"Boljšega darila ne bi mogel dobiti. Presrečen sem, da smo zmagali in se uvrstili v polfinale. Zdaj lahko nazdravimo za moj rojstni dan, potem pa gremo naprej. Začeli bomo razmišljati o Poljakih in se poskusili čim bolj pripraviti na njih. Danes mogoče nismo bili najboljši v igri za menjavo, smo pa to nadoknadili v igri blok-obramba, kjer smo bili fenomenalni in izkoristili te žoge. Imamo pa še rezerve in lahko zaigramo bolje."

Klemen Čebulj, reprezentant Slovenije:
"Danes smo tekmo začeli s pravo energijo, pravo zbranostjo in nismo podlegli vzdušju na tribunah, ki smo ga nestrpno pričakovali. Mislim, da smo vrhunsko odigrali v igri blok-obramba. Mogoče bomo morali še nekaj dodati na sprejemu, a če bomo nadaljevali s tako energijo, bo res lepo spremljati Slovenijo."

Dvakrat hitro povedli in suvereno dobili niza

Organizator igre Dejan Vinčić (za Hadravo in žogo) je prejel najlepše darilo za današnji 35. rojstni dan – boj za medalje v Katovicah. Foto: EPA

Prva točka v bučni Ostravar Areni je pripadla Čehom, a so Slovenci hitro prevzeli vajeti igre in povedli z 9:5, kar je prisililo domačega selektorja Novaka k prvi minuti odmora. Tine Urnaut je sicer najprej dosegel novo točko, a sledil je nalet Čehov, ki so znižali na 10:11, in time-out je vzel slovenski selektor Giuliani. Češka je neuspešno lovila izenačenje, še sedemkrat se je približala na točko, odločil pa je niz točk Urnaut-Čebulj-Štern, blestel je blok in Alen Pajenk je postavil piko na i osvojitvi uvodnega niza s 25:21.

Tudi drugi niz so Slovenci udarno odprli in povedli s 7:3. Blestel je Tonček Štern, blok pa je zaustavljal številne češke napade, kar je prineslo vodstvo z 12:7 in 18:11. Popoln nadzor nad igro in suvereno osvojen drugi niz s 25:19.

Najstnik Možič poskrbel za vrnitev

V tretjem nizu je Češka začela veliko bolje in povedla z 8:4, nato pa je selektor Giuliani v igro poslal 19-letnega Roka Možiča in Slovenija je hitro izenačila na 11:11. Gostje so prišli do prednosti 20:18, a sledil je zasuk v korist gostiteljev, vendar se Tine Urnaut in kolegi niso predali, kar je prineslo napeto končnico tretjega niza.

Oba dozdajšnja dvoboja Slovenije in Češke sta potekala v Ostravi: tako leta 2001 kot zdaj v predtekmovanju so bili gostitelji boljši s 3:1. V tretje gre rado, kot pravi slovenski pregovor, in Slovenci se veselijo bojev za medalje v Katovicah. Foto: EPA

Jeziček na tehtnici – Štern in blok

Pri 24:24 je Čeh Galaba serviral v mrežo, a enako je storil tudi Alen Šket. Nato je po dobrem sprejemu zabil Tonček Štern, ki je zatem še izvrstno serviral. Čehi so se namučili s pripravo napada, ki pa ga je zaustavil najmočnejši slovenski adut v četrtfinalu – blok.

Sledi soočenje v domovanju svetovnih prvakov

Zmagovita točka za drugi zaporedni polfinale evropskih prvenstev v odbojki. Prvi cilj – boj za medalje – je tako izpolnjen, a jasen je tudi že naslednji. Srebrni iz Pariza 2019 želijo narediti še korak naprej, vendar jih za to čaka visoka ovira. Visokoleteča Poljska na svojem vročem parketu v Katovicah, a če je bila utišana Ostravar Arena, ni izključeno, da se to ne ponovi v soboto ob 17.30 tudi v Spodeku v soočenju s svetovnimi prvaki.

Gianijevi varovanci nemočni proti Italiji

Italijani so vse tri nize četrtfinala proti Nemcem dobili prej kot v pol ure. Foto: EPA

V drugem polfinalu bo Srbija igrala z Italijo. Italijani so namreč gladko s 3:0 premagali Nemce, ki jih vodi italijanski strokovnjak Andrea Giani, tudi nekdanji slovenski selektor.

Nemčija ni bila kos razpoloženi Italiji niti v enem nizu. Azzurri so blesteli zlasti pri servisu, odlično je deloval tudi njihov blok. Na drugi strani je šepala organizacija igre in izvedba napadov. Nemci so na koncu kratkega polfinala naredili kar 30 napak. Pri zmagovalcih, ki ob Poljakih ostajajo edina neporažena reprezentanca prvenstva, je bil s 13 točkami najučinkovitejši Alessandro Michieletto.

EP v odbojki, četrtfinale, Ostrava

Češka − SLOVENIJA
0:3 (-21, -19, -25)

Dvorana Ostravar Arena, gledalcev 5013, sodnika: Collados (Francija), Adler Madžarska.

Češka: Monik, Hadrava 12, Pfeffer, Zajiček 5, Finger 3, Patočka, Liček 1, Galabov 13, Bartoš, Vašina 10, Janouch, Bartunek, Sedlaček, Polak 4.

Slovenija: T. Štern 19, Pajenk 6, Kozamernik 5, Šket, Vinčić 2, Štalekar, Ž. Štern, Klobučar, Kovačič, Videčnik, Ropret, Urnaut 13, Čebulj 9, Možič 5.