Krožni napadalec Blaž Blagotinšek je na črti dobro opravil svoje delo. Foto: EPA
Staš Skube je dobro vodil slovensko igro, v 7. minuti je dosegel tudi prvi slovenski zadetek in znižal na 3:1. Foto: EPA

Slovenija je v drugem polčasu povedla s 17:12. Makedonci so spet našli stik in ga držali skoraj do konca. Odločilni korak k uspehu so Slovenci naredili dobrih pet minut pred koncem. V 54. minuti je Tilen Kodrin po lepi akciji zadel za 24:22, na drugi strani je Jože Baznik spet ustavil makedonski strel, Domen Makuc pa je ob izteku 55. minute s svojim prvim zadetkom povišal na 25:22. Ko se je med strelce vpisal še Miha Zarabec (26:23), predvsem pa, ko je 90 sekund pred koncem s krila spet zadel Kodrin (27:24), je bila tekma odločena.

Rokometaši EP začeli z zmago nad Severno Makedonijo
Jože Baznik, ki spada med najboljše vratarje francoskega prvenstva, je v prvem polčasu zbral osem obramb, zelo razpoložen pa je bil tudi v nadaljevanju. Izbran je bil za najboljšega igralca tekme. Foto: TV SLO, zajem zaslona

Zasuk Slovenije po delnem izidu 6:0
Slovenija, četrta na EP-ju 2020, je bila v uvodnih minutah v krču, prve tri zadetke so dosegli nasprotniki. Z gibljivo in agresivno obrambo 6-0, predvsem pa z uspešnejšim napadom, je le sledil rezultatski zasuk. Borut Mačkovšek, ki sicer danes ni bil razpoložen, je po protinapadu izenačil na 4:4, Blaž Blagotinšek pa je na črti zadel za 5:4. Še več, z delnim izidom 6:0 je Slovenija povedla s 7:4.

Dolenec v prvem delu dosegel pet golov
Toda Makedonci se niso dali, nadaljevanje je bilo izenačeno (Slovenci so naredili preveč napak), z Jožetom Baznikom, debitantom na velikih tekmovanjih, pa so bile zadnje minute pred odmorom spet v znamenju Slovencev. Jure Dolenec (vseh svojih pet golov je dosegel v prvem polčasu, nato pa ni več igral) je po uspešni sedemmetrovki postavil izid polčasa 13:10.

Matic Suholežnik, ki v napadu ni bil razpoložen, je v 45. minuti končal tekmo, potem ko je bil tretjič izključen. Foto: EPA

Lazarov zgolj v vlogi selektorja
Po dveh porazih je to prva slovenska zmaga nad Makedonci na evropskih prvenstvih. Cvetan Kuzmanovski je bil z osmimi goli prvi strelec obračuna. Selektor Severnih Makedoncev Kiril Lazarov je upal, da bo lahko tudi pomagal na parketu kot igralec, vendar je moral zaradi poškodbe kolena (staknil jo je na dopoldanskem treningu) počivati. Slovenijo v skupini A v soboto čaka favorizirana Danska (danes je Črno goro ugnala s 30:21), v ponedeljek pa še Črna gora. V nadaljevanje tekmovanja vodita prvi dve mesti v vsaki predtekmovalni skupini.

Nizozemci pokvarili zabavo v Budimpešti
V derbiju prvega dneva je Francija s 27:22 premagala Hrvaško, Nizozemci pa so presenetili gosdtitelje Madžare in v Budimpešti pred 20 tisoč gledalci zmagali z 31:28. Kay Smits je zabil deset golov, pri Madžarski pa je bil najučinkovitejši nekdanji igralec Celja Mate Lekai z osmimi zadetki.