Španski rokometaši bodo v nedeljo naskakovali tretji zaporedni naslov evropskega prvaka, potem ko so zlato medaljo osvojili tako leta 2018 kot leta 2020. Foto: EPA

Na prvem obračunu je prvi polčas pripadel Dancem, ki so vodili ves čas, največ s štirimi zadetki prednosti (6:10). Španci so nato do odhoda na odmor le ujeli priključek (13:14).

V drugem polčasu so Danci zadnjič vodili pri izidu 15:16, nato pa so Španci izenačili in v 40. minuti povedli s 17:16. Prednosti potem niso več izpustili iz rok. V 57. minuti so si priigrali vodstvo s 27:23 in razrešili vse dvome o zmagovalcu.

V španski reprezentanci sta bila najučinkovitejša Aleix Gomez z 11 in 35-letni Joan Canellas s sedmimi goli, v danski pa Mikkel Hansen z osmimi in Magnus Landin s štirimi zadetki.

Švedski rokometaši bodo v finalu izzvali branilce naslova Špance
Krik navdušenja švedskega vratarja Andreasa Palicke. Foto: EPA

Vratar Palicka junak švedske zmage

V drugem polfinalu so Francozi dobro začeli tekmo in povedli s 5:1, 6:2 in 7:3, vodili tudi z 10:7, vendar so Švedi v 20. minuti s tretjim zadetkom vratarja Andreasa Palicke izenačili na 10:10. Skandinavci so nato nekajkrat povedli za gol, na odmor pa odšli s tremi zadetki prednosti (14:17).

Na začetku drugega polčasa so še naprej igrali odlično in ušli na +5 (14:19). Francozi so se v nadaljevanju vendarle razigrali in se nekajkrat približali na -2, nato sicer zaostajali s 26:30 in 27:31, vendar so bili slabe štiri minute pred koncem od Švedov oddaljeni le še zadetek (31:32).

Nato so znižali še na 32:33 in 33:34, sedem sekund pred koncem pa so imeli po napaki tekmecev celo priložnost za izenačenje, vendar je junak tekme z najpomembnejšo obrambo (ob številnih drugih) postal Palicka, ki je ustavil strel krožnega napadalca Ludovica Fabregasa.

V švedski izbrani vrsti sta največ zadetkov dosegla Jim Gottfridsson (9) in Lucas Pellas (7), v francoski pa Hugo Descat in Aymeric Minne (oba po 8).

Švedska je bila do zdaj evropski prvak štirikrat (1994, 1998, 2000, 2002), Španija pa dvakrat (2018, 2020).

Zadnji dve minuti polfinalne tekme Francija - Švedska

Norvežani po podaljšku do uvrstitve na SP

Pred razburljivima polfinalnima obračunoma so ozračje v dvorani MVM Dome ogreli norveški in islandski rokometaši. Pomembno tekmo za peto mesto so po podaljšku dobili Norvežani (34:33). Z zmago so si izborili nastop na svetovnem prvenstvu na začetku prihodnjega leta na Poljskem in Švedskem, osmoljence Islandce pa aprila čakata dodatni kvalifikacijski tekmi.

Kdo so mogoči tekmeci Slovenije v kvalifikacijah?

Slovenska reprezentanca bo kvalifikacijskega tekmeca dobila na sobotnem žrebu. Njeni mogoči tekmeci so Švica, Romunija, Belgija, Grčija, Italija, Ferski otoki, Finska, Turčija in Estonija. V primeru zmage na marčevskih tekmah jo nato aprila čakata še izjemno zahtevna obračuna proti Islandiji, Hrvaški, Nizozemski, Nemčiji, Rusiji, Madžarski, Črni gori, Češki ali Srbiji.

Na letošnjem EP-ju je Slovenija zasedla 16. mesto, kar je njena najslabša uvrstitev v zgodovini evropskih prvenstev.