Mauro Caviezel je dobitnik malega kristalnega globusa. Foto: EPA

Organizatorji so morali superveleslalom odpovedati zaradi težav z vidljivostjo v zgornjem delu. Zaradi megle so sicer najprej prestavili mesto štarta, a se je vreme še poslabšalo. Začelo je še deževati in pogoji so bili za tekmo svetovnega pokala preprosto prenevarni.

31-letni Švicar je tako prišel do največjega uspeha kariere. Zanimivo, da sploh še ni zmagal na tekmi svetovnega pokala, je pa lani v superveleslalomskem seštevku in razvrstitvi kombinacije že osvojil tretji mesti. Zdaj je to nadgradil z osvojitvijo superveleslalomskega globusa. V tej zimi je super-G v Lake Louisu končal na tretjem mestu, v Salbachu in Hinterstoderju je bil drugi, na vseh preizkušnjah pa je bil med najboljšo peterico.

Po eni strani bi rad tekmoval, saj sem v dobri formi, a tudi zaradi takega razpleta se ne morem pritoževati. Končno sem tudi jaz na najvišji stopnički.

Mauro Caviezel

Pred zadnjo tekmo na Norveškem se je obetal hud boj, saj je imel Caviezel le tri točke naskoka pred Avstrijcem Vincentom Kriechmayrjem, 29 pred Norvežanom Aleksandrom Aamodtom Kildejem, 41 pred Avstrijcem Matthiasom Mayerjem, ki je v soboto v Kvitfjellu dobil smuk, in 60 pred Norvežanom Kjetilom Jansrudom. Švica bo prvič po letu 1987 letos osvojila pokal narodov. Od takrat je bila vedno najboljša Avstrija, ki bo ostala celo brez kristalnega globusa. Prav Kriechmayr je bil njeno zadnje upanje.

Odpoved tekme je največ veselja torej prinesla v švicarski tabor, najmanj pa brez dvoma v domači. Ne le, da je imel Kilde možnost za osvojitev superveleslalomskega globusa, ampak se bori tudi za skupno zmago v svetovnem pokalu. V razvrstitvi za veliki kristalni globus ima 54 točk prednosti pred Alexisom Pinturaultom, a je Francoz boljši v tehničnih disciplinah, ki sta še na sporedu do konca zime.

Točke so v superveleslalomu osvojili štirje slovenski smučarji. Na koncu je bil s 27 najuspešnejši Miha Hrobat na 30. mestu. 33. mesto sta si razdelila Boštjan Kline in Klemen Kosi s po 23 točkami, Martin Čater pa jih je zbral 21, kar je zadostovalo za 35. mesto.

Svetovni pokal se bo zaključil prihodnji konec tedna s slalomom in veleslalomom v Kranjski Gori. Dekleta bodo sezono zaključila s paralelnim slalomom, veleslalom in slalomom v Areju na Švedskem. Finale sezone, ki bi ga morala gostiti Cortina, so zaradi širjenja novega koronavirusa odpovedali.