Clementu Noelu sta družbo na stopničkah delala Timon Haugan in Adrian Pertl, ki sta oba prvič v karieri tekmo svetovnega pokala končala med tremi najboljšimi. Foto: EPA

Noel je zmagal šestič v karieri, prvič na domačih tleh. 22-letni Francoz je v izvrstni formi, saj je v letu 2020 po Zagrebu in Wengnu, kjer je ubranil lansko zmago, dobil še tretji slalom.

Na oder za zmagovalce sta se presenetljivo zavihtela Norvežan Timon Haugan, ki je imel štartno številko 33, in Avstrijec Adrian Pertl s številko 37. Oba sta prvič v karieri prismučala do stopničk, njuni najboljši uvrstitvi do zdaj pa sta dosegla v Kitzbühelu, kjer je bil 23-letni Haugan 12., njegov vrstnik Pertl pa osmi.

Zaključek slaloma v Chamonixu

V prvi vožnji sta si priborila dobro izhodišče, na načeti progi pa sta se v finalu imenitno znašla. Haugan je na drugo mesto napredoval z 11., Pertl pa je na najnižjo stopničko skočil z devetega mesta. Tik pod odrom za zmagovalce je končal njegov rojak Michael Matt, ki je z najhitrejšim časom finala pridobil 13 mest.

Kristoffersen in Yule brez uvrstitve

Noel je izkoristil odstop največjih dveh konkurentov v slalomskem seštevku. Henrik Kristoffersen, ki je zmagal na zadnjem slalomu v Schladmingu, je napako napravil v spodnjem delu prve proge. Norvežan, ki vodi tudi v skupnem seštevku, je zadržal prednost v slalomski razvrstitvi, a ima le še dve točki več od Noela.

Daniel Yule, ki je letos prav tako slavil zmago že na treh slalomih, je v seštevku discipline tako padel na tretje mesto. Švicar je postavil najhitrejši čas prve proge, na kateri je imel 24 stotink naskoka pred Noelom, a je kmalu po štartu na drugi progi napravil napako in končal brez uvrstitve.

Nastop Hadalina v drugi vožnji

Kristoffersenovega odstopa ni izkoristil drugi Francoz, Alexis Pinturault, ki je prvi zasledovalec Norvežana v skupnem seštevku svetovnega pokala. Po prvi vožnji je bil četrti, finalne proge pa ni končal. Odstopil je tudi Stefano Gross, ki je s številko 20 postavil tretji čas prve vožnje.

Hadalin 18., Kranjec brez finala

Glede na prikazano je Hadalin lahko z 18. mestom zadovoljen. Najboljši slovenski slalomist je na prvi progi, ko je po dobrem zgornjem času v nadaljevanju precej izgubil in za vodilnim zaostal za 1,54 sekunde, postavil 15. čas. V finalu se mu napad ni posrečil. Že do prvega vmesnega časa je proti tedaj vodilnemu Mattu, ki je bil v zgornjem delu odličen, izgubil več kot šest desetink.

Nastopa Hadalina in Kranjca v prvi vožnji

Na zadnji prelomnici je napravil še veliko napako in v cilj prišel z več kot sekundo in pol zaostanka, uvrstil se je na deveto mesto. Zaostanek za Noelom je znašal 2,16 sekunde. Žan Kranjec, ki trenutno vodi v veleslalomskem seštevku, je že na prvi progi napravil preveč napak in je na 39. mestu ostal brez finala.

"Res je, vknjižil sem nekaj novih točk, ampak z rezultatom seveda nisem zadovoljen. Sledi analiza, potem pa se bom skušal maksimalno zbrati še za paralelni veleslalom," je dejal Hadalin.

"Preveč je bilo napak, obe večji pred ciljem sta mi odnesli najmanj petnajsterico. Ampak to so dejstva, pred odhodom na Japonsko bo potrebno spočiti glavo in dvigniti raven smučanja," napoveduje edini slovenski slalomski finalist.

Bergant: Število odstopov potrjuje, da je bila tekma zelo težka
"Štefan je danes pokazal, da ima v nogah precej več, kot pa je uspel iztržiti. Na nekaj odsekih je bil zelo dober, obe napaki pred ciljem pa sta odnesli boljšo uvrstitev. Tekma je bila sicer zelo težka, število odstopov, osemnajst v prvi in devet v drugi vožnji, to samo potrjuje," je vožnji Hadalina in tekmo ocenil trener Klemen Bergant.

"Žan v tem trenutku v slalomu nima prepotrebne hitrosti za redno uvrščanje v finale. Ta slalomski problem bomo skušali razrešiti že v tej sezoni, pa tudi v prihodnje se bomo bolj osredotočili nanj, saj vemo, da je Žanov fokus trenutno povsem na veleslalomu. Za paralelni veleslalom me skrbi snežna podlaga. Že danes proga ni zdržala. Jutri pa bo to še toliko bolj pomembno, saj si vsi želimo, da bi bili obe progi enakovredni in tako v izločilnih dvobojih ne bi bili preveč odvisni od sreče pri žrebu," pa je komentar glavnega trenerja moške vrste na temo Kranjčevega slaloma in paralelne tekme.

Francosko smučarsko središče pod Mont Blancom se je po štirih letih vrnilo v svetovni pokal, nazadnje pa je slalom gostilo v sezoni 2004/05, ko je drugič zapored na tem prizorišču zmagal Giorgio Rocca. V nedeljo bo v Chamonixu še paralelni veleslalom.