Filip Zubčić je potrdil sijajno formo v letošnji sezoni. V Adelbodnu se je prvič povzpel na stopničke, prehitel ga je le Kranjec. Pred tremi tedni v Garmischu je končal na četrtem mestu. Foto: AP

27-letni Zagrebčan se je veselil prve zmage v karieri. Drugo mesto je zasedel Švicar Marco Odermatt, ki je zaostal 74 stotink. Z desetega mesta se je na tretjo stopničko povzpel Američan Tommy Ford (+1,07).

Osmoljenec Kristoffersen še vedno 10 točk za Kranjcem
Kranjec je bil po prvi vožnji enajsti (+1,54), pa tudi na drugi se ni znašel, a blesteli niso niti glavni tekmeci in zasedel je deveto mesto. To je vseeno njegova najslabša letošnja uvrstitev, predtem je bil na prvih petih veleslalomih sezone najslabši peti. Do konca sezone so še tri veleslalomske preizkušnje (Hinterstoder, Kranjska Gora in Cortina), Kranjec pa ima zdaj deset točk prednosti pred velikim osmoljencem današnjega veleslaloma Henrikom Kristoffersenom.

Presenetljivi zmagovalni oder v Naebi. Zubčiću sta družbo delala Marco Odermatt in Tommy Ford. Foto: AP

Razmere v Naebi so bile zares zahtevne. V spomladanskih temperaturah (+6 stopinj Celzija) se številni smučarji niso znašli. Hitro so se naredili smučine, višje številke niso omogočale enakovrednih pogojev. V drugi vožnji je začel močno pihati veter, ko so bili na štartu še najboljši. Najbolj jezen je bil Kristoffersen, ki je zapravil kar sekundo in 58 sekund naskoka po prvi vožnji pred Zubčićem. Norvežan je bil besen v ciljni areni, saj je končal šele na petem mestu.

Kristoffersen najhitrejši po prvi vožnji
Vsi trije favoriti so šli na prvo progo drug za drugim. Kristoffersen je s štartno številko 3 zablestel. Odlično se je znašel na mehki progi. Za 67 stotink je prehitel rojaka Leifa Kristiana Nestvold-Haugna. Na tretjem mestu je bil Švicar Marco Odermatt, ki je zaostal 74 stotink. Alexis Pinturault, ki je pred štirimi leti dobil veleslalom na tem prizorišču, je zaostal sekundo in 19 stotink. Kranjec je dobro začel, nato pa v srednjem in spodnjem položnem delu veliko izgubil. Mehka proga mu res ni ustrezala, tudi ravnina v spodnjem delu proge mu ni bila pisana na kožo. Po prvi vožnji je bil na enajstem mestu, zaostajal je sekundo in 54 sekund za Kristoffersenom, imel pa je štiri stotinke naskoka pred Zubčićem.

Henrik Kristoffersen je bil razred zase na prvi progi. Na mehkem snegu velikokrat trenira spomladi na Norveškem. V drugi vožnji ga je preveč motil veter. Foto: AP

Zubčić unovčil ugodne razmere
Hrvat je silovito napadel v drugi vožnji. Prevzel je vodstvo z ogromno prednostjo. Kranjec se znova ni znašel in zaostal je sekundo in 31 stotink. Kazalo je, da bo izgubil vodstvo v veleslalomskem seštevku, vendar so se nato pogoji še poslabšali. Veter je začel močno pihati. Pinturault je močno zaostal in končal na 15. mestu. Zubčić je imel vse širši nasmeh na obrazu, saj ga nikomur več ni uspelo prehiteti. Kristoffersen je imel pri zadnjem merjenju vmesnega časa še 17 stotink prednosti. V zadnjih 27 sekundah druge vožnje je izgubil kar sekundo in 41 stotink!

Kranjec: Ni ravno popolno, slabo pa tudi ne
"Ko sem prišel v cilj druge vožnje, občutki niso bili dobri. Ampak na koncu se je izšlo za uvrstitev med najboljših deset. Ni ravno popolno, slabo pa tudi ne,"
je zelo posebno tekmo, ki sta jo zaznamovala toplo vreme in slab oprijem, ocenil Žan Kranjec, ki se je s spomladanskimi razmerami na Japonskem prvič soočil že pred štirimi leti.

"Premik na Japonsko mi sicer ustreza, saj tako nekoliko razbijemo rutino in ritem, spremenimo okolje. Je pa kljub vsemu to dolgo potovanje s časovno razliko tudi naporno," pravi Kranjec, ki nadaljuje niz uvrstitev v elitno deseterico in zato pred zadnjimi tremi veleslalomi sezone ostaja optimistično in dobro razpoložen.

Hadalin ostal brez druge vožnje
Drugi slovenski predstavnik Štefan Hadalin je ostal zunaj finala. Zasedel je 38. mesto (+4,32).

V noči na nedeljo bo na Japonskem še slalom. Prva vožnja bo ob 2.00, druga pa ob 5.00. Prenos bo na na TV Slovenija 2 in na MMC-ju.