Lisa Vittozzi je v Canmoru v izjemni formi. Foto: EPA

Italijanka Vitozzi je enkrat zgrešila le na zadnjem postanku, na koncu pa suvereno ubranila prednost s sprinterske tekme. S četrto zmago v tej sezoni svetovnega pokala je pred zadnjo tekmo sezone tudi prevzela vodstvo v boju za veliki kristalni globus. Pred najbližjo zasledovalko Ingrid Landmark Tandrevold ima zdaj 61 točk naskoka. Norvežanka je morala štirikrat v kazenski krog in končala je na skromnem 19. mestu.

Za 12,2 sekunde je na drugem mestu zaostala Lou Jeanmonnot. Francozinja je bila trikrat nenatančna, kot tudi tretjeuvrščena rojakinja Justine Braisaz-Bouchet (+19,4). Vse preostale tekmovalke so zaostale že več kot minuto.

Od Slovenk je na zasledovanju nastopila le Lampič, ki je v četrtkovem sprintu zasedla deveto mesto. Tokrat so bila na sporedu štiri streljanja. Zgrešila je kar osem strelov in si pokvarila uvrstitev. Na koncu je zaostala dve minuti in pol ter bila 23.

Lampič se veseli konca sezone
"Lahko bi bilo boljše, sploh na streljanju, ampak vseeno sem zadovoljna s tekmo. Znova sem tekla v redu, smuči smo imeli tudi danes zelo konkurenčne in sem se dobro počutila na njih. Za predzadnjo tekmo, v bistvu zadnjo zasledovalno, sem zadovoljna, ampak bi vsekakor lahko bilo boljše. Zmeraj je lahko boljše. Ena do konca, tako da bomo videli jutri, kaj bo, se pa veselim že, da bo to konec sezone," je po današnji tekmi dejala Lampič.

"Šestdesetodstotna strelska uspešnost zagotovo ni dovolj za boljšo uvrstitev. Začela je z dvema zgrešenima streloma na začetku, potem je tudi več tvegala, tudi s tekom. Mogoče je bilo malo prehitro zanjo v streljanju stoje," pa je povedal trener reprezentance Ricco Gross.

Že po sprintu so brez zasledovanja ostale Kaja Zorč, Lena Repinc in Polona Klemenčič.

Lampič bo nastopila tudi na sklepni nedeljski tekmi, ko najboljših 30 tekmovalcev čaka tekma s skupinskim startom.

Johannes Thingnes Boe bo v nedeljo petič dvignil veliki kristalni globus. Foto: EPA

Johannes Thingnes Boe z zmago potrdil peto skupno zmago
Johannes Thingnes Boe je kljub trem zgrešenim strelom dobil zasledovalno preizkušnjo v Canmoru na 12,5 km in si že zagotovil veliki kristalni globus. V nedeljo ga bo dvignil že petič v imenitni karieri.

Norvežan je imel po sprintu minuto in tri sekunde prednosti pred Italijanom Tomassom Giacomelom, še sekundo slabše izhodišče je imel Tarjei Boe. Johannes Thingnes Boe je imel tako preračunano kar 500 metrov naskoka, njegova prednost je bila sicer najvišja na vseh dosedanjih tovrstnih tekmah.

Zgrešil je že uvodni strel in potem še enega ob drugem postanku, tako da je imel le še 18 sekund naskoka po dveh streljanjih, a se je nato zbral in zanesljivo ugnal tekmece.

Ko ga je Francoz Emilien Jacquelin že skoraj ujel, je na tretjem streljanju Norvežan opravil brezhibno, njegov tekmec pa dvakrat zgrešil in zapravil možnost za presenečenje.

Po zadnjem postanku – kljub še enemu zgrešenemu strelu – je J. T. Boe le še precej rutinsko pripeljal do cilja in dosegel 84. zmago v karieri. V boju za drugo mesto sta ostala Francoz Eric Perrot in Šved Sebastian Samuelsson. Več moči v finišu je imel Francoz, Šved je zaostal štiri desetinke več. Jacquelin je bil četrti, Tarjei Boe pa peti kot zadnji z manj kot minuto zaostanka.

Fak pridobil pet mest
Jakov Fak je kot 21. na startu začel z 2:17 minute zaostanka. Na prvem streljanju je zgrešil peti poskus, nadaljeval kot 25., drugi postanek opravil brezhibno in se povzpel na 22. mesto. Ob tretjem streljanju je Fak tako kot prvič zgrešil zadnji poskus, tako da je moral v kazenski krog in nadaljeval kot 21. S še eno ničlo ob zadnjem postanku pa je še nekaj pridobil, s strelišča odšel kot 17., do cilja pa nato v teku dobil še eno mesto.

Planko ujel eno točko
Lovro Planko je imel na startu 2:35 minute slabše izhodišče kot vodilni Norvežan, podobno kot Fak pa zgrešil zadnji strel ob prvem postanku in nadaljeval na 32. mestu. V podobnem slogu je bilo pri drugem postanku, zgrešil je enkrat in nazadoval na 37. mesto. Dodal je še po en zgrešen strel na tretjem (36.) in četrtem postanku (41.), do cilja pa pridobil eno mesto in še ujel zadnjo točko.

Zasledovalna tekma (M), 12,5 km:     *
 1. J. THINGNES BOE    NOR  34:38,0 (3)