Kinotečni cikel italijanskega neorealizma se začenja s Tatovi koles Vittoria De Sice, vodilne osebnosti neorealističnega gibanja. Za film iz leta 1948 je veliki režiser in igralec dobil častnega oskarja. Foto: iz filma
Kinotečni cikel italijanskega neorealizma se začenja s Tatovi koles Vittoria De Sice, vodilne osebnosti neorealističnega gibanja. Za film iz leta 1948 je veliki režiser in igralec dobil častnega oskarja. Foto: iz filma
Prva obsežna selitev filma iz studiev v stvarnost: Čistilci čevljev. Še en film De Sice, prav tako iz leta 1948, bodo predvajali 27. marca. Foto: iz filma

Vsak petek ob 22.30 bodo na 2. programu TV SLO predvajali najpomembnejša dela iz zgodovine filma, ki jih bodo ob začetku posameznih ciklov pospremili tudi s pogovorno oddajo o filmih, ki bodo sledili. Med krajšimi retrospektivami avtorjev in avtoric, igralk in igralcev ter drugih bistvenih filmskih ustvarjalcev bo na ogled kar 30 premiernih del.

Pred začetkom posameznih filmskih ciklov bodo o njih v posebni studijski oddaji spregovorili filmski strokovnjaki, kritiki in drugi raziskovalci filma.

Kinotečni program se je začel z italijanskim neorealizmom. Vittorio De Sica je pionir italijanskega neorealizma, ki je popolnoma spremenil dojemanje filma. Prvi večer ste si lahko ogledali Tate koles, zgodbe o revnem očetu, ki v povojnem Rimu išče svoje ukradeno kolo, brez katerega bo ostal brez dela in ne bo mogel zagotoviti preživetja svoji mladi družini. Scenarij za film je po romanu Luigija Bartolinija priredil Cesare Zavattini, v glavni vlogi se predstavlja Lamberto Maggiorani. Poleg častnega oskarja iz leta 1950 so kritiki filmu nekaj let po premieri podelili naslov največjega filma vseh časov, še danes se uvršča na sezname klasikov, ki jih je pač treba videti. Naslednja petka bosta na sporedu še De Sicova Čistilci čevljev in Umberto D.

Nadaljevali bodo z De Sicovim sodobnikom Robertom Rossellinijem in filmom Rim, odprto mesto, ki se že prepleta z naslednjim ciklom. Tega posvečajo 70. obletnici konca 2. svetovne vojne. V ciklu bo med drugim na ogled Lubitschev Biti ali ne biti, ki velja za eno največjih filmskih komedij vseh časov.

Kinoteko bodo v maju posvetili 100. obletnici rojstva Orsona Wellesa in njegovim Državljanu Kanu, Veličastnim Ambersonovim, Dotiku zla in Tretjemu človeku, avgusta in septembra 100. obletnici rojstva Ingrid Bergman (Potovanje v Italijo, Stromboli), jeseni pa med drugimi načrtujejo retrospektivo Françoisa Truffauta (400 udarcev, Jules in Jim) in Krzysztofa Kieślowskega (trilogija Tri barve, Dvojno Veronikino življenje).

Kinoteka se bo pridružila petim rednim filmskim terminom Televizije Slovenija, v katerih tedensko predvajajo dela iz sodobne filmske evropske in svetovne produkcije in distribucije. To so Film tedna, Dediščina Evrope, Sedmi pečat, Sobotna filmska uspešnica in pa Kino za družino, kjer si pogosto že lahko ogledate filme starejših letnic.