Razstava Novo mesto 1848-1918 predstavlja tudi ogrodje za novo stalno zbirko Dolenjskega muzeja. Foto: BoBo
Razstava Novo mesto 1848-1918 predstavlja tudi ogrodje za novo stalno zbirko Dolenjskega muzeja. Foto: BoBo
Za osrednji letošnji razstavni projekt so v Dolenjskem muzeju namenili dobrih 100.000 evrov, pridobili pa so tudi nekaj drugih virov financiranja. Foto: BoBo

Razstava bo na ogled najmanj do februarja 2013, predstavlja pa tudi ogrodje za novo stalno muzejsko zbirko, je direktor Dolenjskega muzeja Zdenko Picelj povedal za STA.

Za ta osrednji letošnji razstavni projekt so v Dolenjskem muzeju namenili dobrih 100.000 evrov, poleg nekaterih dolenjskih podjetij pa so ga denarno podprli ministrstvo za kulturo, Mestna občina Novo mesto in zavod Maribor 2012.

Po besedah avtorice razstave, zgodovinarke in kustosinje Dolenjskega muzeja Majde Pungerčar, so v prikaz zajeli obdobje od marčne revolucije do konca prve svetovne vojne, ki je poleg številnih novosti v življenju Novomeščanov prineslo tudi razpad stare Evrope.

Zasnovali so jo s šestimi vsebinskimi sklopi, dvema interiernima postavitvama in tako imenovanim temnim prostorom, kjer obiskovalec vstopi v svet slepih, je nadaljevala.

Razgiban sprehod skozi razstavo
Skozi omenjene sklope najprej predstavljajo zgodovino navedenega obdobja s poudarkom na zadevah, ki so se v Novem mestu prvič zgodile. Takrat so namreč tam zgradili prvi Narodni dom na Slovenskem, prvič uprizorili Linhartovo veseloigro Ta veseli dan ali Matiček se ženi, prvič ponatisnili Valvasorjevo Slavo vojvodine Kranjske in natisnili prvo zgodovino mesta, je naštela zgodovinarka.

Nato predstavljajo lego mesta in pomen reke Krke za njegov razvoj, mesto, njegove simbole in župane, podobe mesta ter njegovih ljudi, njegovo upravo in takratno gospodarstvo ter zelo živahno mestno društveno in družabno življenje, je naštela.

V okviru razstave prikazujejo še izvirno meščansko spalnico in izvirni meščanski salon, posebno mesto pa so namenili v celoti restavriranemu orkestrionu, džuboksu tedanjih gostiln, je opozorila in dodala, da bo odprtje spremljala njegova glasba.

Poleg obsežnega kataloga so za razstavo pripravili več spremljevalnega gradiva, zanimivega za vse starostne skupine. Izdelali so digitalno igro Lovljenje rakov v Krki za otroke, tipne slike in različne informativne ilustracije, v razstavo so vključili tudi tako imenovane fotografske lutke in v celoti poskrbeli za njeno računalniško animacijo.

Odprtja se bosta udeležila tudi programski direktor zavoda Maribor 2012 Mitja Čander in državni sekretar na ministrstvu za kulturo Jožef Školč.