Na pismo o aktualnem družbeno-političnem dogajanju v Sloveniji, ki ga je prvopodpisana Koordinacija kulturnih organizacij Slovenije (KOKS) prejšnji teden začela pošiljati tujim medijem in institucijam, se je odzvala tudi Katoliška cerkev. Foto: BoBo
Na pismo o aktualnem družbeno-političnem dogajanju v Sloveniji, ki ga je prvopodpisana Koordinacija kulturnih organizacij Slovenije (KOKS) prejšnji teden začela pošiljati tujim medijem in institucijam, se je odzvala tudi Katoliška cerkev. Foto: BoBo

Ljubljanski nadškof metropolit in predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) se je tako odzval na pismo o aktualnem družbeno-političnem dogajanju v Sloveniji, ki ga je prvopodpisana Koordinacija kulturnih organizacij Slovenije (KOKS) prejšnji teden začela pošiljati tujim medijem in institucijam.

Med drugim so v pismu zapisali, da aktualna slovenska vlada na račun javnega šolstva podpira zasebno šolstvo in da je situacija v državi nesprejemljiva tudi zaradi ekonomske koruptivnosti Cerkve in njenega vmešavanja v politiko, zato Stres v odzivu poudarja, da Slovenska škofovska konferenca namigovanja o tem, da se Cerkev vmešava v politiko, zavrača.

"Škofje se do družbenega dogajanja v Sloveniji opredeljujemo na način, ki je v skladu z družbenim naukom Cerkve in njenim poslanstvom na etičnem in socialnem področju, in skladno z mestom, ki ji pripada v družbi," je zapisal Stres in dodal, da ob tem mednarodno javnost opozarjajo, da je omenjeno pismo napisano "izrazito ideološko in tendenciozno ter izkrivlja tako stanje demokracije v Republiki Sloveniji, kakor tudi mesto in vlogo Katoliške cerkve ter njen odnos do družbenih vprašanj."

"Pismo skuša diskreditirati"
Kot drugo neresnico v pismu Stres navaja očitek, da zdajšnje politično vodstvo podpira zasebno šolstvo na račun javnega - Cerkev ima štiri zasebne srednje in eno osnovno šolo, varčevalni ukrepi vlade pa zasebno šolstvo zadevajo po enakih merilih kot javno. SŠK zato protestira proti "širjenju neresničnih podatkov in problematiziranju zasebnega šolstva, saj statistika Slovenijo glede zastopanosti zasebnih šol postavlja na zadnje mesto v EU", poudarja Stres, ki je prepričan, da poskušajo avtorji pisma v angleškem jeziku na račun varčevalnih ukrepov "diskreditirati slovensko vlado in Katoliško cerkev".

Sopodpisniki pisma v angleščini so bili poleg KOKS-a še Društvo slovenskih pisateljev, Odbor za pravično in solidarno družbo ter Gibanje TRS, nato pa so njegovi sopodpisniki postali še Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture, civilna iniciativa SRP in skupina aktivnih državljanov Vseslovenska vstaja. Z njo so našteti podpisniki, kot so zapisali, želeli svetu sporočiti, da demonstracije v državi niso le upor proti ukrepom vlade, temveč tudi izraz želje po vzpostavitvi pravične in demokratične države.