"Tisti, ki so bili zaradi strahu dolgo časa nemi, poznajo stvari, naj spregovorijo. In tisti, ki so bili gluhi za to resnico, naj jo poslušajo. Več bo tistih, ki bodo spregovorili, več bo tudi tistih, ki bodo poslušali in slišali." Foto: BoBo

"Danes našemu skupnemu spominu vračamo imena tistih, ki so bili zamolčani in nasilno izgnani iz našega občestva," je v nagovoru dejal predsednik SDS-a Janez Janša.

Prvak SDS-a se je na slovesnosti zahvalil vsem, ki so po njegovih besedah vztrajali in imeli pogum, da so danes imena na plošči odkrita in da je, kot je dejal, opravljeno še eno dejanje, s katerim se ti vračajo v naš kolektivni spomin.

Odgovor na vprašanje, kje je pot do sprave v Sloveniji, pa je bil po njegovih besedah jasno nakazan v evangeliju, ki je bil danes prebran pri maši v župnijski cerkvi v Sorici, ki jo je daroval kardinal Franc Rode. "Tisti, ki so bili zaradi strahu dolgo časa nemi, poznajo stvari, naj spregovorijo. In tisti, ki so bili gluhi za to resnico, naj jo poslušajo. Več bo tistih, ki bodo spregovorili, več bo tudi tistih, ki bodo poslušali in slišali," je dejal Janša.

V nagovoru zbranim se je predsednik SDS-a dotaknil tudi aktualnega dogajanja v zvezi z begunci. Kot je dejal, je danes celotna Evropa v medijski poplavi vesti o tragedijah beguncev in razprav o solidarnosti in sočustvovanji s tistimi, ki so bili nasilno pregnani iz svojih domov.

O tem se, tako Janša, zelo veliko govori in piše, verjetno v enem tednu bistveno več, kot se je denimo v 70. letih govorilo o ženah in otrocih teh vasi, ki so bili v zimskem času nasilno pregnani. "Doživljamo, da isti ljudje, ki so polni besed empatije, sočustvovanja in solidarnosti s sirskimi begunci, kar je prav, v naslednjih stavkih govorijo pravzaprav o lastnih rojakih kot o kolaborantih, ki so doživeli zasluženo usodo, in ki prikrito ali pa zakrito delujejo proti temu, da bi se tudi ti dogodki vrnili v naš kolektivni spomin," je med drugim še dejal Janša.